Kiermasz Kaziukowy – to już dzisiaj

Autor: irag. Poznań, 6 Marca 2016

Popularny wśród poznaniaków Kiermasz Kaziukowy rozpocznie się tradycyjnie na Starym Rynku o godzinie 11:30. Odbywać się tu będą koncerty, występy zespołów, a na straganach można będzie kupić między innymi wileńskie przysmaki.

Kiermasz Kaziukowy organizowany jest w Poznaniu od 1994 roku. Święto to obchodzone jest od XVII wieku każdego roku w dniu 4 marca i w święto przeniesienia relikwii św. Kazimierza. W katedrze wileńskiej odprawiano uroczyste nabożeństwa, w których uczestniczyli licznie wilnianie, pielgrzymi przybywali z całej Litwy i z innych dzielnic Polski.

Tradycję tego święta przeniosły do Poznania osoby związane z Towarzystwem Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Po raz pierwszy Kiermasz Kaziukowy odbył się na Starym Rynku w 1994 roku i podobnie jak ten dawny wileński, ma charakter religijno-świecki. Obchody zaczynają się mszą odprawianą zazwyczaj w święto Patrona, a w samo południe, w najbliższą po tym dniu niedzielę, hejnały wileński i poznański z ratuszowej wieży obwieszczają początek jarmarku. To właśnie on przyciąga wuchtę wiaruchny.

W tym roku Kiermasz Kaziukowy odbywać się będzie na Starym Rynku właśnie dzisiaj (6.03) od 11:30 do 16:00. 

Tradycyjnie już dwór Jagiellonów w malowniczych, historycznych strojach przejdzie z Fary na Stary Rynek i tu przywita zebranych z logii Ratusza. Będzie także scena na której wystąpią kresowe i wielkopolskie zespoły. Także i tym razem wręczona zostanie nagroda Żurawiny tym osobom , które szczególnie zasłużyły się dla krzewienia kultury kresowej.

Warto również wybrać się na Koncert Galowy Zespołu Pieśni i Tańca Zgoda z Rudomina na Litwie. Odbędzie się on w Sali Wielkiej Centrum Kultury ZAMEK o godzinie 17:00. Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie będą rozprowadzane na stoisku Towarzystwa Miłośników Wilna podczas Kiermaszu Kaziukowego oraz w Zamku przed samym koncertem.

Kaziuki to także wspaniała wieleńska kuchnia. Nie zabraknie zatem podczas niedzielnego kiermaszu cepelinów i innych specjałów. Będziemy mogli tutaj kupić również między innymi chleb wileński i kiełbasy. Będą oczywiście wyroby rękodzieła ludowego i palmy.

Oto program wydarzeń, które odbywać się będą w ramach Kiermaszu Kaziukowego w niedzielę 6 marca:

10:00 – Kościół Farny, ul. Gołębia 1

Msza św. w roku 1050 rocznicy Chrztu Polski oraz 630 rocznicy małżeństwa królowej Jadwigi z Jagiełłą, które zapoczątkowało chrzest Litwy i stworzyło podstawy unii polsko-litewskiej. Oprawa muzyczna – Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej – Poznańskie Słowiki.

11:30 – 16:00 – Stary Rynek

Kiermasz Kaziukowy
Przed fasadą Ratusza wystąpią: Tadeusz Jeziorowski i Krzysztof Styszyński, którzy przybliżą postać księcia Mieszka I i królowej Polski, Jadwigi Andegaweńskiej. Święty Kazimierz wraz z Dynastią Jagiellonów pozdrowi zebranych z loggi Ratusza.

Na scenie wystąpią m.in. zespoły: Pieśni i Tańca ZGODA z Rudomina na Litwie, Folklorystyczny Wielkopolanie, Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa, Czarnkowska Orkiestra Dęta, Kaźmierzanka, Duszniczanka. Prowadzenie i wspólne śpiewy: Jacek Hałasik i Ryszard Liminowicz.

Ponadto w trakcie Kiermaszu:
13:00 – wręczenie poznańskiej nagrody ŻURAWINA 2016 Zdzisławowi Palewiczowi merowi rejonu solecznickiego, wieloleniemu Prezesowi Solecznickiego Rejonowego Oddziału Związku Polaków na Litwie.

13:30 – Książę Mieszko I Ojcem Chrzestnym Polski i królowa Polski Jadwiga Andegaweńska Matką Chrzestną Litwy – prelekcja Krzysztofa Styszyńskiego (Dom Polonii, Stary Rynek 51)

14:30 – Henryk Sienkiewicz jakiego nie znamy – prelekcja Danuty Płygawko (Dom Polonii, Stary Rynek 51)
Maraton czytania powieści Lubonie J.I. Kraszewskiego (współorganizator akcji Pracownia Muzeum J.I. Kraszewskiego, Oddział Biblioteki Raczyńskich).

17:00 – Centrum Kultury ZAMEK (ul. Święty Marcin 80/82, Sala Wielka)
Koncert Galowy Zespołu Pieśni i Tańca ZGODA z Rudomina na Litwie

Wejściówki na Koncert będą rozprowadzane na stoisku Towarzystwa Miłośników Wilna podczas Kiermaszu Kaziukowego oraz w Zamku przed Koncertem.

XXII Poznański Kaziuk

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.