POZnań

Oksfordzkie debaty w mieście Poznań

Studenci Wyższej Szkoły Bankowej  Foto: materiały prasowe

Ponad 700 wyjątkowych atrakcji czeka na gości podczas kolejnej poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Jednym z jego punktów będą Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich z silną reprezentacją z naszego miasta.

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki, zorganizowany przez 8 poznańskich Uczelni publicznych oraz Polską Akademię Nauk co roku przybliża miasta i regionu skomplikowane, naukowe zagadnienia, w prosty, a jednocześnie niebanalny sposób.

Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Pokonywanie niemożliwego…”, ponieważ pośród animatorów, jak i gości znajdą się również osoby z niepełnosprawnościami, które pomogą odwiedzającym poznać tajniki nauki. – 200 niecodziennych wykładów, 320 warsztatów i laboratoriów, 60 pokazów i prezentacji, czy ponad 20 wydarzeń artystycznych to tylko niektóre atrakcje jakie czekają na gości festiwalu – mówi Anna Młynarczyk dyrektor festiwalu.

Studenci Wyższej Szkoły Bankowej Foto: materiały prasowe

Jednym z ciekawych wydarzeń będą Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich, które odbędą się 14 i 15 kwietnia na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przy ulicy Umultowskiej 89a.

Debaty Oksfordzkie to rodzaj słownej rywalizacji, podczas której dwie drużyny dyskutują nad zadaną tezą. Zadaniem pierwszego zespołu jest jej obrona, natomiast przeciwnicy muszą zbudować swoją argumentację tak, aby ją obalić. Nad czystością pojedynku czuwa ekspert, który przyznaje ujemne punkty za każde złamanie regulaminu. Największą karę można otrzymać za argument ad personam, czyli atakujący osobę, a nie tezę. Debatę prowadzi marszałek, a przestrzegania czasu pilnuje sekretarz. Za ostateczny wynik odpowiada jury.

– W dzisiejszych czasach umiejętności miękkie, a zwłaszcza kunszt erystyczny, który szlifują adepci debat oksfordzkich są niezwykle cenne na rynku pracy. Cieszy nas to, że to właśnie młodzi poznaniacy stymulują swoich rówieśników do rozwoju i intelektualnej rywalizacji – podsumowuje Jakub Król, p.o. zastępcy dyrektora Biura Promocji Miasta.

Pod koniec marca odbyły się eliminacje, w których wzięło udział 300 adeptów retoryki z 15 województw. W ich wyniku do finałów zakwalifikowało się 28 zespołów, składających się z młodych mówców ze szkół ponadgimnazjalnych z 18 miast Polski. Poznań, obok Krakowa ma najwięcej drużyn, które dostały się do tego etapu rywalizacji. Nasze miasto reprezentować będą aż 3 grupy – II, V i XXV Licea Ogólnokształcące.

Organizatorzy przygotowali 6 tez, które będą rozlosowywane aż do samego finału. Wśród tematów znajdują się ważne problemy społeczne, jak – „Większym wyzwaniem dla współczesnego świata od antysemityzmu jest antyislamizm”, czy „Prawo weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ powinno zostać zniesione”. Młodzież będzie toczyć spory również w lżejszej tematyce, jak chociażby “Jaka mać taka nać”.

– Tegoroczne eliminacji były niezwykle wyrównane. Skład finałów jest gwarancją tego, że stać on będzie na najwyższym poziomie. Zapraszam wszystkich do kibicowania i przekonania się jak wspaniała atmosfera towarzysz debatom oksfordzkim – podsumowuje Jan Piosik koordynator mistrzostw.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz

Kalendarium