BizNews POZnań

W Poznaniu będą testować haptyczny super telefon!

Telefon z technologią haptyczną   Foto: materiały prasowe

Na początku maja w Poznaniu, po raz pierwszy w Polsce i na świecie odbędzie się hackathon, którego uczestnicy będą tworzyć rozwiązania wykorzystujące ekran dotykowy TPad z ultrasoniczną technologią haptyczną. To unikatowe rozwiązanie, technologia potrafi na powierzchni wytworzyć odczuwalną teksturę, a nawet kształt, który wyczujemy przesuwając po nim palcem

Telefon z technologią haptyczną  Foto: materiały prasoweHapticathon to nazwa, która powstała z połączenia dwóch angielskich słów: haptics oraz hackathon. Pierwsze z nich oznacza technologię, która pozwala tworzyć wrażenia dotykowe, takie jak tekstura, kształt czy nawet dynamika ruchu obiektów na ekranie urządzeń moblinych. Możliwe jest np. wyczuwanie kształtu ikon umieszczonych na ekranie albo odczucie,że odbijamy się od końca scrollowanej listy.

Z kolei hackathonem nazywamy maraton programistyczny, na którym zespoły programistów rywalizują w ramach wyznaczonego zadania, polegającego zazwyczaj na stworzeniu oprogramowania z uwzględnieniem konkretnych warunków, takich jak język oprogramowania, obsługujący je sprzęt, system operacyjny. W przypadku Hapticathonu jest to właśnie urządzenie – telefon TPad z ekranem o zmiennej powierzchni tarcia (ultrasonic variable friction).

Urządzenie trafiło do Polski jako jedno z piętnastu, które zostały udostępnione największym producentom sprzętu elektronicznego i naukowcom zajmującym się pracami badawczo-rozwojowymi. Stało się tak za sprawą Sławy Madelskiej, współzałożycielki agencji e-commerce’owej White Ducky i poznańska agencja otrzymała do testów nowatorski telefon.

W maju organizujemy Hapticathon, czyli kreatywną burzę mózgów na temat ultrasonicznej technologii haptycznej i jej potencjalnego wykorzystania. Co ważne – zakładamy, że wszystkie pomysły uczestników na aplikacje pozostaną ich własnością – podkreśla organizatorka wydarzenia.

Jako partnera w organizacji Hapticathonu agencja White Ducky wybrała firmę Programa.pl, jej założyciele są znani ze stworzenia Recognize.IM, czyli nowatorskiej technologii rozpoznawania obrazu.

Wspólnie opracowaliśmy innowacyjną koncepcję hackathonu, do którego zaprosimy interdyscyplinarne zespoły, składające się z programistów oraz humanistów. Aktualnie jesteśmy na etapie finalizowania rozmów z mentorami, którzy wesprą uczestników swoją wiedzą i doświadczeniem podczas zmagań – informuje Paweł Elbanowski.

Planowana data Hapticathonu to weekend 8-10 maja 2015. Szczegóły organizatorzy ogłoszą na stronie wydarzenia hapticathon.com oraz na Facebooku. Tam również będzie można zgłosić chęć uczestnictwa w wyzwaniu.

Na kandydatów będzie czekać prosta procedura rekrutacyjna. Warto natomiast pojawić się na wydarzeniu również w charakterze obserwatora. Jak prognozują organizatorzy – pomysły, których wysłuchamy na zakończenie części koncepcyjnej Hapticathonu najprawdopodobniej wyznaczą trend jeśli chodzi o zastosowania technologii w najbliższych latach. Dowiemy się więc po prostu, w jaki sposób będziemy używać ekranów haptycznych do nawigacji czy zakupów online już za kilka lat.

Koronawirus

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz

Kalendarium