Nie stój w kolejce po paszport

Autor: bigbiciq. Poznań, 18 Lutego 2015

Paszport Foto: PaszportChoć jeszcze nie skończyła się zima, to warto pomyśleć o nadchodzących wakacjach. Jeśli już teraz sprawdzimy ważność paszportu i jeszcze przed zarezerwowaniem wylotu na urlop złożymy wniosek o wydanie dokumentu unikniemy letnich kolejek w punktach paszportowych – z takim apelem do mieszkańców Wielkopolski zwróciła się wicewojewoda wielkopolski Dorota Kinal.

Statystyki prowadzone przez Oddział Paszportów w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim wskazują na to, że rokrocznie najwięcej wniosków jest składanych od marca do sierpnia – dziennie około 300. W czasie długich weekendów liczba przyjmowanych dokumentów wynosi znacznie więcej – w rekordowym dniu ubiegłego roku było to aż 462 wniosków. Wcześniejsze wystąpienie o wydanie paszportu zdecydowanie ułatwia i przyspiesza proces otrzymania dokumentu. Wicewojewoda zwróciła uwagę na istniejącą od stycznia możliwość internetowej rezerwacji wizyty w sprawach paszportowych. Wizytę można zaplanować i zarezerwować z wyprzedzeniem przez stronę internetową Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Również od stycznia wprowadzono niższe opłaty dla posiadaczy ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny – dorośli zapłacą za paszport 70 zł, młodzież w wieku 13-25 lat 35 zł a dzieci do 13 roku życia – 15 zł.

Jak podkreślała Iwona Makowska-Chudzicka, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców, istotnym ułatwienie jest też możliwość złożenia wniosku w dowolnym organie paszportowym na terenie kraju, bez względu na miejsce zameldowania. Od momentu wprowadzenia tych zmian, w województwie wielkopolskim z odmiejscowienia wydania wniosku paszportowego skorzystało 7 169 osób.

Koronawirus

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.