Aglomeracja POZnań Sołacz

Nowy szpital dla naszych milusińskich

Kot w klinice weterynaryjnej  Foto: Karolina

Kot w klinice weterynaryjnej Foto: KarolinaNa terenie Poznania, po ponad roku od rozpoczęcia budowy, powstał nowoczesny szpital. Nie będą tam jednak leczeni ludzie, lecz niemniej ważni mieszkańcy naszego miasta, zwierzęta.

Przy ulicy Wołyńskiej na Sołaczu wybudowana została nowoczesna Klinika Weterynaryjna Małych i Dużych Zwierząt. Inicjatorem budowy budynku był Uniwersytet Przyrodniczy, którego pracownicy Instytutu Weterynarii oraz studenci weterynarii już niebawem zaczną tam pracę.

Mimo, iż w środku Kliniki trwają ostatnie prace wykończeniowe, nowoczesna aparatura medyczna i laboratoryjna jest już ściągana na miejsce. Docierają tam również transporty z rentgenem, tomografem, stoły chirurgiczne oraz inne sprzęty niezbędne do przeprowadzania operacji na naszych milusińskich. Na przyjęcie większych pacjentów są gotowe już boksy, przewidziano również klatki dla mniejszych zwierząt.

Na parterze budynku zlokalizowane są 4 gabinety weterynaryjne, zaplecze diagnostyczne oraz 2 bloki operacyjne, sale intensywnej opieki pooperacyjnej, pomieszczenia (chłodnie) na odpady, sterylizatornie narzędzi chirurgicznych, specjalna komora z rentgenem z zachowaniem wszelkich procedur BHP. Tuż przy głównym wejściu do klinki, przy recepcji-holu, jest pomieszczenie przeznaczone na aptekę z medykamentami do leczenia zwierząt.

Na piętrze znajdują się natomiast sale laboratoryjne, socjalne, magazyn leków i aparatura klimatyzacyjno – grzewcza. Tam jest także sala wykładowa o amfiteatralnym układzie na 96 miejsc. Niedługo zawisną w niej dwa duże ekrany oraz tablice multimedialne, co umożliwi obserwację prowadzonych zabiegów i operacji. W założeniu pomysłodawców kliniki ważna jest bowiem łączność z podobnymi obiektami na całym świecie i wymiana doświadczeń naukowo-badawczych w leczeniu zwierząt. Ogólna wartość samego wyposażenia to prawie 4 mln. zł.

– Klinika weterynaryjna naszej uczelni w porównaniu z innymi nie będzie należała do największych – podkreśla prof. Małgorzata Szumacher-Strabel, dziekan Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt. – Jednak nie wielkość, ale nowoczesność przyświecała inicjatorom budowy tej oczekiwanej uniwersyteckiej bazy dydaktyczno-naukowej – wyjaśnia. A prodziekan prof. Krzysztof.W. Nowak, dodaje: – klinika ma spełniać wszelkie wymogi stawiane przez Unię Europejską w leczeniu małych i dużych zwierząt, ma również w doskonałych warunkach przygotowywać zawodowo kadrę przyszłych lekarzy weterynarii – wyjaśnia.

W przyszłości na wyposażeniu kliniki przewiduje się zakup ambulansu weterynaryjnego wyposażonego w zminiaturyzowaną aparaturę diagnostyczną, który na wezwanie docierać będzie z lekarzami i studentami do chorych dużych zwierząt. Zajęcia dydaktyczne rozpoczną się od 1 marca 2015 r., czyli od letniego semestru. Z obiektu korzystać będą nie tylko naukowcy i studenci, ale także właściciele zwierząt domowych, hodowlanych i egzotycznych.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz