Kozłowska Rajewicz – pełnomocniczką ds. Białorusi

Autor: miarecki. Poznań, 16 Października 2014

Europosłanka Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, była pełnomocniczka rządu ds. równości została przewodniczącą Grupy Roboczej zajmującą się sytuacją na Białorusi.

Kozłowska Rajewicz Foto: mat,prasowePrezydium Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest mianowało dzisiaj posłankę Agnieszkę Kozlowską-Rajewicz współprzewodniczącą Grupy Roboczej ds. Białorusi. Nasza europosłanka wraz ze swoim odpowiednikiem z Mołdawii będzie przewodniczyła Grupie Roboczej w czasie najbliższych pięciu lat.

To ważne zadanie szczególnie w sytuacji kryzysu na Ukrainie. Europa musi stale wypracowywać nowe strategie polityki międzynarodowej w tej części świata, bo mamy do czynienia z ogromną dynamiką zmian politycznych i geopolitycznych. Mam też poczucie, że strategie twardej izolacji wobec Białorusi wyczerpują swoją polityczną skuteczność – powiedziała Kozłowska Rajewicz po nominacji.

Zgromadzenie Parlamentarne Euronest, w ramach którego została powołana Grupa Robocza ds. Białorusi, składa się obecnie ze 110 posłów: 60 posłów do Parlamentu Europejskiego i po 10 posłów z każdego kraju partnerskiego – Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.

Z powodów politycznych niemożliwe było tej pory przyjęcie do Euronestu Białorusi. Stąd powstał pomysł zastąpienia delegacji białoruskiej Grupą Roboczą, której zadaniem jest wypracowanie rozwiązań mających przyczynić się w przyszłości do przyjęcia tego kraju do Euronestu na pełnych prawach członkowskich.

Koronawirus

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.