SieBuduje

Przy Grunwaldzkiej powstanie Szpitalny Oddział Ratunkowy

Przy Grunwaldzkiej powstanie Szpitalny Oddział Ratunkowy  Foto:

Janusz Ludwiczak

Przy Grunwaldzkiej powstanie Szpitalny Oddział RatunkowyPoznańscy radni zgodzili się przekazać 99% bonifikaty dla Uniwersytetu Medycznego od ceny sprzedaży nieruchomości położonej przy ul. Grunwaldzkiej 55. Wartą 13.100.000 działkę Uczelnia miałaby kupić za 131.000 złotych. Ma tu powstać Szpitalny Oddział Ratunkowy dla Grunwaldu. W planach  jest też rozbudowa szpitala klinicznego przy ul. Przybyszewskiego.

Na 6 hektarowej działce przy ul. Grunwaldzkiej 55 mieszczą się baraki, w których znajdują się m.in. kościół zielonoświątkowy i Teatr Strefa Ciszy – Scena Robocza. Zamiast tego ma tu powstać nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy, tzw. SOR, którego brakuje na Grunwaldzie. W rozbudowanej  części szpitala klinicznego przy ul. Przybyszewskiego 49 miałby tu powstać oddział transplantologii i okulistyki.

Przeciwni budowie szpitala są niektórzy mieszkańcy Starego Grunwaldu i tutejsza rada osiedla.

Mieszkańcy Grunwaldu mają zapewnioną obsługę ostrodyżurową (do końca 2016 r.) właśnie w Szpitalu Wojskowym. Jego “Izba Przyjęć” pełni funkcję SOR-u, choć bez lądowiska dla helikopterów, które prawdziwy SOR powinien posiadać. SOR przy ul. Grunwaldzkiej 55 musi ma je mieć. Będą lądować helikoptery kilkadziesiąt metrów od mieszkalnych budynków, obok korytarza powietrznego, którym schodzą do lądowania na Ławicy wielkie samoloty pasażerskie. Będą przyjeżdżać tu na sygnale karetki wzbogacając feerię dźwięków karetek sąsiedniej Stacji Krwiodawstwa przy ul. Marcelińskiej i Kolumny Pogotowia Ratunkowego przy ul. Rycerskiej. To wszystko ma miejsce na obszarze uznanym od ponad 30 lat za zabytek urbanistyczno-architektoniczny o zabudowie willowo-ogrodowej. Cudownie, prawda? Hałas jaki będą powodować helikoptery (97-107 dB, przy dopuszczalnej normie 60 dB w dzień i 50 dB w nocy) budzi poważne obawy mieszkańców, ale nikt zdaje się tego nie zauważać – wskazuje Zdzisław Szkutnik, Rada Osiedla Stary Grunwald, Stowarzyszenie im. Jana Ostroroga.

Jak znamy życie, wyjdą one ponownie z całą ostrością, gdy helikoptery zaczną lądować na dachu mającego powstać tu SOR-u, skąd fala bardzo głośnego hałasu zacznie docierać do ludzi w promieniu kilkuset metrów. Fachowcy przewidują, że ten SOR będzie obsługiwał 30 tys. zgłoszeń ostrodyżurowych rocznie. Po ilu chorych przyleci helikopter? Teraz mówi się, że po kilku miesięcznie… – dodaje Zdzisław Szkutnik.

Inwestycja, która ma kosztować 120.000 złotych ma zostać ukończona w 2018 roku. Pieniądze na budowę nowego szpitala ma przekazać Ministerstwo Zdrowia, część funduszu Uniwersytet Medyczny pozyska z Unii Europejskiej.

Równocześnie UM planuje na przełomie 2016 i 2017 przenieść swoją lecznicę z ul. Grunwaldzkiej 16 do nowej placówki w pobliżu Ronda Jeziorańskiego i ul. Ostroroga. Budynek, w którym znajdował się szpital wojskowy wymaga kosztownego remontu. Z początkiem 2012 r. Uniwersytet Medyczny pozyskał budynek od Ministerstwa Obrony Narodowej. Obecnie gmach, w którym pierwotnie znajdował się Hotel Polonia zbudowany na Powszechną Wystawę Krajową, w 2016 r. nie będzie spełniać norm unijnych. Zdaniem władz lecznicy lepiej będzie przenieść lecznicę do nowej placówki niż remontować budynek przy ul. Grunwaldzkiej 16.

Najświeższe informacje z Łazarza znajdziesz zawsze na portalu lazarz.pl.

Przy Grunwaldzkiej powstanie Szpitalny Oddział Ratunkowy

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz