K U L T U R A

Sensacje z Kraju Warty – jak książki Dana Browna

Adamczewski - Poligon  Foto:

Leszek Adamczewski budzi respekt. Wycieczka z autorem kolejnej książki poświęconej historii Poznania i Wielkopolski musi być wyjątkowym wydarzeniem. Jeżeli mijany wiadukt kolejowy albo niepozorny miejski budynek kryją w sobie jakąś tajemnice sprzed lat, to poznański pisarz i dziennikarz na pewno opisał już ją w jednej ze swoich książek.

Adamczewski - PoligonChoć historie przedstawione w najnowszym zbiorze “Poligon. Sensacje z Kraju Warty” – są na granicy faktów, wspomnień lub zasłyszanych dawno temu historii , to autor skrupulatnie stara się je weryfikować przytaczając wypowiedzi świadków wydarzeń i powołując się na z zachowane dokumenty.

Książki Adamczewskiego nie są jednak historycznymi podręcznikami, to dobrze skonstruowane opowieści o walorach edukacyjnych, które jak w powieściach sensacyjnych trzymają czytelnika w napięciu. Opisane wydarzenia, równie emocjonujące jak w bestsellerach Dana Browna wydarzyły się naprawdę!

„Poligon” to kolejna książka Leszka Adamczewskiego o Kraju Warty. Z dziejów tego utworzonego jesienią 1939 roku z ziem polskich okręgu Rzeszy autor wybrał kilkadziesiąt sensacyjnych historii: od tragicznej śmierci syna Greisera pod Międzychodem, przez tajemniczą katastrofę Halifaksa nad Nowymi Skalmierzycami i amerykańskie bombardowania Poznania, po ostatnią defiladę w Posen. Autor przedstawia też nieznaną historię oddziału partyzanckiego na Pałukach i nie pomija najbardziej tragicznych epizodów z dziejów Kraju Warty, w tym zagłady Żydów.

Arthur Greiser nazwał Kraj Warty „poligonem narodowego socjalizmu”. To w Poznaniu, Gnieźnie, Inowrocławiu, Łodzi, Kaliszu i Włocławku w latach 1939–1945 przeprowadzano zbrodnicze eksperymenty społeczne. W ich cieniu próbowali żyć, a nawet walczyć Polacy, których nie wypędzono do Generalnego Gubernatorstwa.

Promocja nowej książki Leszka Adamczewskiego “Poligon. Sensacje z Kraju Warty” odbędzie się w najbliższą środę o godzinie 18:00 w filii Biblioteki Raczyńskich na Chwaliszewie.

Dla naszych czytelników mamy kilka egzemplarzy książki. Śledźcie naszą stronę na facebooku.

Leszek Adamczewski – poznański pisarz i dziennikarz, urodzony w 1948 roku w Szczecinie. Absolwent Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza. Pracę dziennikarską rozpoczął już na studiach jako poznański korespondent Ilustrowanego Magazynu Studenckiego „Itd.”. W latach 1972–2008 pracował w redakcjach: „Expressu Poznańskiego”, magazynu „Tydzień” i „Głosu Wielkopolskiego”.
Autor dwudziestu książek poświęconych tajemniczym i sensacyjnym wydarzeniom z lat drugiej wojny światowej, w tym między innymi nowym rodzajom broni, tajnym zakładom zbrojeniowym, ukrytym i zaginionym skarbom kultury. Zadebiutował w 1992 roku „Złowieszczymi górami”. Od 2009 roku współpracuje z Wydawnictwem Replika.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz