Zbierali makulaturę – ratowali drzewa!

Autor: miarecki. Poznań, 16 Lipca 2014

Stare zeszyty, gazety taty, kartony po przesyłkach, ulotki i instrukcje obsługi – łącznie zebrano prawie 2 tysiące ton makulatury, ratując tym samym, 28 tysięcy drzew. W ogólnopolskim projekcie ekologicznym udział wzięło 18 szkół z powiatu poznańskiego.

RecyclingJak sortować odpady? Gdzie znaleźć makulaturę we własnym domu i w najbliższym sąsiedztwie? Z takimi pytaniami zmierzyli się uczestnicy konkursu ekologicznego „Zbieramy makulaturę – oszczędzamy lasy”, organizowanego przez firmę Stena Recycling. Konkurs trwał przez prawie cały rok szkolny. W jego trakcie uczniowie nauczyli się sortować podstawowe surowce wtórne – makulaturę, puszki, elektroodpady i baterie. Dodatkowo musieli wykazać się rywalizacją oraz pracą zespołową – nagradzani byli nie tylko indywidualni uczniowie, lecz także całe szkoły. Co więcej, jeśli makulatura pochodziła z miejsca odległego od szkoły lub było jej po prostu dużo, młodzi i przedsiębiorczy ekolodzy musieli opanować również umiejętności logistyczne! Jakie osiągnęli efekty?

Najlepszą szkołą w powiecie poznańskim Swarzędza okazała się Szkoła Podstawowa w Wierzonce. Tytuł Najlepszego Ucznia zdobył Błażej Krzywicki ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Poznaniu. Dodatkowo zbiórka makulatury oraz innych surowców zasiliła budżety szkół, ponieważ organizator oprócz bezpłatnego obioru zbieranych materiałów przewidział za nie wynagrodzenie.

– Współczesna szkoła coraz większy nacisk kładzie na praktyczny aspekt nauczania. Uczniowie poznają podstawy ekonomii, a w gimnazjum realizują nawet własne projekty. Jednak cóż jest bardziej praktycznego od ochrony środowiska, czyli zapewnienia sobie przyszłości w czystym i prawidłowo funkcjonującym ekosystemie? Taką naukę najlepiej rozpocząć od najmłodszych lat, przez zabawę i to, co budzi emocje wśród młodzieży, czyli rywalizację – mówi Anna Nowakowska, organizatorka akcji z firmy Stena Recycling.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.