Łazarz

Pływalnia w Parku Kasprowicza jednak będzie czynna

Wejście na pływalnię w Parku Kasprowicza  Foto: cyryl

W drugiej połowie czerwca otwarta zostanie pływalnia letnia w Parku Kasprowicza, a jeszcze rok temu wydawało się, że obiekt ten zostanie zamknięte na dobre. POSiR postanowił udostępnić obiekt mieszkańcom. Wszystkie trzy baseny, łącznie z infrastrukturą mają zostać wyremontowane m.in. dzięki środkom zaoszczędzonym z przetargu. Remont obiektu ma kosztować około pół miliona złotych.

Wejście na pływalnię w Parku Kasprowicza Foto: cyrylJest to ukłon w stronę mieszkańców Poznania, z którymi dyrekcja spotykała się w ramach konsultacji społecznych w związku z opracowaniem koncepcji zagospodarowania funkcjonalno-przestrzennego terenów dookoła Hali Widowiskowo-Sportowej Arena. Otwarcie pływalni letniej w Parku Kasprowicza było najczęściej pojawiającą się prośbą, jaką kierowali do nas mieszkańcy.

Gdy tylko budżet POSiR wykazał oszczędności, które można by było przeznaczyć na niezbędne prace remontowe na pływalni, dyrekcja nie wahała się ani przez chwilę. Zapadła decyzja, że zrobimy wszystko, aby w drugiej połowie czerwca mieszkańcy mogli chłodzić się w wodzie w Parku Kasprowicza. Otwarty będzie brodzik, duży basen i basen ze zjeżdżalnią. Uporządkujemy również teren dookoła, aby wypoczynek w tym miejscu był bezpieczny i relaksujący- informuje POSiR.

Jesteśmy w trakcie przygotowywania planu i kosztorysu. Wszystko wskazuje na to, że uda nam się otworzyć pływalnię w drugiej połowie czerwca. Udało się rozstrzygnąć dwa przetargi bardzo korzystnie dla nas. W ten sposób zaoszczędzone pieniądze dyrektor postanowił przeznaczyć na remont pływalni. Udostępnimy brodzik, duży basen i basen średni ze zjeżdżalnią – mówi Agnieszka Patelka, rzecznik Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

Decyzja zapadła dzięki wytrwałości i walce mieszkańców, którzy domagali się aby była pływalnia na Arenie. Latem zeszłego roku zebrałam wraz z przyjaciółmi 1300 podpisów pod tym aby w Parku Kasprowicza był sport, rekreacja i wypoczynek, żadnych wieżowców i pływalnia na nowo otwarta. Zawsze uważałam, że trzeba walczyć jak się jest pewnym swoich racji. Dziękuje POSiRowi, że wsłuchał się w głos mieszkańców – uważa radna Lidia Dudziak.

W ubiegłym tygodniu w trakcie sesji Rady Miasta Wojciech Wośkowiak złożył interpelacje w sprawie możliwości uruchomienia w sezonie letnim basenów w parku Kasprowicza.

Leżakowanie w parku Kasprowicza 1975 Foto: cyryl

Mam pełną świadomość, że obecny stan techniczny basenów uniemożliwia korzystanie z nich, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Warto w tym miejscu przypomnieć, że baseny w Parku Kasprowicza od wielu lat, w okresie letnim stanowiły dużą atrakcję dla mieszkańców, nie tylko Łazarza. Ich zamknięcie, które miało miejsce w roku ubiegłym, spotkało się z negatywnym odbiorem przez mieszkańców. Zbliża się sezon letni i znowu, ze strony mieszkańców pojawią się pytania, czy jest szansa na ich ponowne uruchomienie, przynajmniej jeśli chodzi o basen duży i brodzik dla dziecięcy. W związku z tym zwracam się do Pana Prezydenta o ponowne przeanalizowanie sytuacji pod kątem możliwości przeprowadzenia niezbędnych prac remontowych, które umożliwiłyby uruchomienie basenów – napisał 18 marca w swojej interpelacji Wojciech Wośkowiak, Radny Miasta Poznania z Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego, Przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

To chyba normalna sprawa tak jak Park Wilsona, Rynek Łazarski, Głogowska czy place zabaw. Lepiej tam pływać niż bawić się w teatr przy pełnym szacunki dla tej formy działania – twierdzi radny Wojciech Wośkowiak.

Przypomnijmy. Równo rok temu, na początku marca 2013 r. zapadła decyzja o zamknięciu pływalni letniej w Parku Kasprowicza ze względu na katastrofalny stan obiektu.

Przeciekające dno w brodziku i średnim basenie, korzenie drzew niszczące nieckę dużego basenu, wysłużona aparatura do flirtowania i uzdatniania wody. Po raporcie przygotowanym przez nadzór budowlany POSiR postanowił zamknąć baseny w Parku Kasprowicza. Jednak w marcu ustalono, że obiekt nie zostanie całkowicie zamknięty. Na remont obiektu miasto wtedy nie miało pieniędzy. Czyżby nagła zmiana miała związek z oburzeniem społecznym, realizacją projektu Kolektywu Kąpielisko i rokiem wyborczym?

W pływalni w Parku Kasprowicza znajdują się trzy baseny – duży o wymiarach 50×20 m, średni oraz brodzik dla małych dzieci. Chętni oprócz pływania mogą skorzystać z 65 metrowej zjeżdżalni, zagrać w koszykówkę lub siatkówkę. Do dyspozycji plażowiczów jest też wypożyczalnia leżaków.

Autor: Janusz Ludwiczak, więcej informacji z Łazarza znajdziecie na www.lazarz.pl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz