Jeżyce

A jednak można zmienić Jeżyce!

Warsztaty dla dzieciaków na Jeżycach  Foto: facebook.com/dzielnico

Agnieszka Chlebowska młoda animatorka kultury i reżyserka akcji teatralnych wpadła na pomysł aktywizacji mieszkańców Jeżyc.  Z potrzeby zmian, chęci współpracy i integracji lokalnych pokoleń sąsiadów przygotowała m.in. specjalne warsztaty oraz gry dla dzieci i młodzieży

W najbliższą niedzielę, o godzinie 15:30 w podwórku kamienicy przy ul. Szamarzewskiego 21 odbędzie się występ grupy teatralnej Concrit, podsumowujący projekt.

Założona przez Agnieszkę Chlebowską Pracownia jest miejscem cotygodniowych akcji artystycznych i warsztatów. Reaktywowany został w niej między innymi Zakład Fotograficzny, który gościł dzieci, mieszkańców i miłośników Jeżyc, zbierano w niej opowieści o kamienicy, zaprezentowano pokaz bajek stworzonych przez młodych twórców z Ośrodka Pogranicze.

Warsztaty dla dzieciaków na Jeżycach Foto: facebook.com/dzielnico

Zajmuję się badaniem specyfiki lokalności, relacjami sąsiedzkimi i różnorodnościami w postrzeganiu przestrzeni. Tworzywem prowokującym mnie do działań jest sposób istnienia słowa, jako znaku jako narzędzia opowiadania historii. Swoimi działaniami zajmuję się wraz z grupą haPenerską – mieszkańcami Jeżyc – mówi Agnieszka.

W Pracowni odbywały się również warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży z Jeżyc oraz spotkanie dla animatorów, artystów i mieszkańców dzielnicy. Dzięki projektowi ciesząca się dawniej złą sławą kamienica stała się centrum kulturalnym oraz generatorem zmian.

Mentorką projektu była znana animatorka kultury – Bożena Szroeder, liderka uznanego na arenie międzynarodowej programu „Kroniki sejneńskie”. Wspierała ona młodą reżyserkę akcji teatralnych, Agnieszkę Chlebowską, na każdym etapie realizacji jej inicjatywy.

Spektakl grupy teatralnej Concrit pt. “Ślepa uliczka” to transowa akcja, której tłem będzie portret dźwiękowy kamienicy przy Szamarzewskiego 21. Przestrzeń performansu zostanie również wypełniona przykładami codziennych rytuałów jej mieszkańców. W rezultacie zostanie stworzona na nowo tożsamość miejsca, zbudowana z indywidualnych historii z nim związanych. W sobotę 22 lutego odbędzie się zaś kolejny muzyczny warsztat dla dzieci i młodzieży.

Pracownia w kamienicy przy ul. Szamarzewskiego 21 powstała przy wsparciu jej mieszkańców, całej dzielnicy oraz energii zaangażowanych dzieci. Dzięki znalezieniu sponsora, po zakończeniu projektu będzie kontynuować swoją działalność, a jej aktywność można śledzić na profilu na facebooku: www.facebook.com/dzielnico .

Program „1/1 Mistrz i Uczeń” to spotkanie dziesięciu młodych artystów i animatorów kultury z różnych zakątków Polski z dziesięcioma uznanymi twórcami. Jest to dla nich szansa na stworzenie projektu artystycznego lub społeczno-kulturalnego pod okiem mistrza. Każdy z uczestników programu dostał wsparcie swojego mentora, coachów i trenerów oraz 6 tysięcy złotych na realizację swojego pomysłu. Duety same określiły sobie harmonogram prac, których koniec dobiega w lutym 2014. Jego efektem końcowym będzie wydanie pamiątkowej publikacji podsumowująca wszystkie dziesięć realizacji. Program „1/1 Mistrz i Uczeń” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ‘ę’ realizowany jest we współpracy
z Fundacją LOTTO Milion Marzeń.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz