Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 25 STYCZNIA

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA  Foto:

Słońce w znaku Wodnika

Wielka Brytania – Noc Burnsa (Burns Night)
Dzień Sekretarki i Asystentki
Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu

KALENDARIUM POZNANIA 2Urodzeni 25 stycznia są uważnymi obserwatorami życia, chcą poznawać świat, tajemnice przyrody i ludzi. Cechuje ich inteligencja i silna wola. Optymistyczne nastawienie ułatwia im realizację planów, gdyż silna wiara to połowa sukcesu. Są lubiani przez otoczenie, gdyż mają osobisty wdzięk i sami potrafią przypodobać się innym. Cień na ich charakter rzucają skłonności egoistyczne oraz silna dążność do zrobienia kariery.

25 Stycznia Kościół Katolicki wspomina: św. Juwantyna i Maksyma oraz Nawrócenie św. Pawła
Przysłowie: „Na nawrócenie świętego Pawła połowa zimy przepadła”

Cytaty na dziś:

• Wszystkie książki można podzielić na dwie grupy: książki na chwilę i na każdą chwilę. John Ruskin (1819 – 1900)

• Złodzieje rzadko interesują się otwartymi drzwiami. Aleksander Kumor

• Kto się lęka skutków, niechaj przyczyny nie bada. Przysłowie

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1283 Książę Przemysł II uwalnia mieszkańców Pyzdr od płacenia ceł na obszarze swego księstwa.

Dominikanie_Jezuici_Poznań1296 Król Przemysł II Przeniósł na zakon dominikanów prawo patronatu nad kościołem św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Źródło: TMMP

Dominikanie zostali sprowadzeni do Poznania na początku XIII w. Byli pierwszym zakonem, jaki osiadł w grodzie nad Wartą. Ich klasztor znajdował się na Śródce lub przy jej murach. Nie mieli wówczas własnego kościoła i być może oddano im w użytkowanie kościół Najświętszej Marii Panny na Ostrowie Tumskim.

W 1244 r., jeszcze przed lokacją miasta, przenieśli się do osady św. Gotarda na lewym brzegu Warty. Pełnili funkcję kapelanów Przemysła I. Ich klasztor i kościół zajmowany do XIX wieku, gdy władze pruskie dokonały kasaty zakonu, przejęli Jezuici.

Powrócili do Poznania w 1937 roku. Wówczas rozpoczęto prace nad dzisiejszym kompleksem przy al. Niepodległości / Kościuszki według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza, jednak do wybuchu II wojny światowej ukończono jedynie część klasztoru. Budowę ukończono w latach 1947–1960, korzystając z oryginalnych planów z korektami Władysława Czarneckiego. Konsekracji dokonano w 1997 roku.

1297 Książę Władysław Łokietek zezwala wojewodzie Mikołajowi z Gostynia na budowę wodociągu w Poznaniu.

1847 Poznański “Dziennik Domowy” tak oto bronił mody współczesnej:

Często z gorzkim żalem lub naigrawaniem się występują przeciw modzie naszych czasów, według której damy ukazują się z odkrytemi ramionami, jak gdyby prawda nie była lepszą od kłamstwa, lub moda teraźniejsza rzeczą zupełnie nową. Za czasów dyrektyriatu pokazywały się sławne kobiety w towarzystwach ubrane tylko w lekką, przeźroczystą gazę, nie mając na nogach pończoch. Pewnego wieczora weszła pani R. do salonu tak lekko ubrana, że kształt całego ciała można było dostrzec, bo wówczas gorsetów itd. nie znano. Obecni mężczyźni założyli się o wagę tego ubioru, a pani R. udała się do buduaru pani domu. Suknie, trzewiki, kwiaty we włosach razem ważyły tylko ćwierć funta”. Źródło: TMMP

Dziennik Domowy 1840 treść

Edmund Sobkowiak1914 W Poznaniu urodził się Edmund Sobkowiak, bokser

Walczył w kategorii muszej i koguciej. Był wychowankiem i zawodnikiem klubu Warta Poznań, następnie Skody Warszawa, Okęcia Warszawa i Syreny Warszawa. Startując w mistrzostwach Europy w Mediolanie 1937, został wicemistrzem Europy w kategorii muszej.

Uczestnicząc w mistrzostwach Polski, trzykrotnie wywalczył mistrzostwo – w 1935 i 1936 w kategorii muszej, a w 1939 w wadze koguciej. Był też brązowym medalistą w 1946 w tej samej wadze. Czterokrotnie wraz z Wartą został drużynowym mistrzem Polski w latach 1934, 1935, 1936 i 1937. 13 razy wystąpił w reprezentacji Polski, odnosząc 8 zwycięstw, 1 remis i 4 porażki w latach 1936 – 1939. W całej swojej karierze stoczył 350 walk, z czego 314 wygrał, 13 zremisował i 23 przegrał.

Polscy bokserzy pod zniczem olimpijskim Foto: http://wartapoznan.phorum.pl

Polscy bokserzy pod zniczem olimpijskim: Czesław Kainar-Cyraniak, Aleksander Polus, Feliks Stamm i Edmund Sobkowiak, fot: http://wartapoznan.phorum.pl/

1912 Urodził się Stanisław Hebanowski, prozaik, tłumacz, organizator życia teatralnego.

Jego debiutem reżyserskim był dramat Odwiedziny o zmroku Tadeusza Rottnera wystawiony w 1948 w Teatr Polski w Poznaniu. Po wojnie przez kilkanaście lat (1951-1969) pełnił funkcję kierownika literackiego w Teatrze Polskim w Poznaniu współpracując z wieloma dyrektorami tego teatru – z Wilamem Horzycą, Ireną i Tadeuszem Byrskimi. Miał znaczący wpływ na kształt artystyczny Teatru. W Poznaniu z jego inicjatywy powstały dwie “nadscenki”: Teatr Atelier i Teatr 5.

1919 Powstanie Wielkopolskie. Wstrzymano wszystkie połączenia pomiędzy Wielkopolską i Rzeszą. Ostateczne zniesiono także wszelkie pruskie ograniczenia dotyczące języka polskiego w szkolnictwie.

1937 Rozwiązanie Rady Miejskiej w Poznaniu przez ministra spraw wewnętrznych.

1982 W stanie wojennym wznowienie nadawania programu lokalnego przez poznańską rozgłośnię Polskiego Radia.

Edyta Król Leszczyńska2007 Na raka zmarła Edyta Król-Leszczyńska, dziennikarka Telewizji Poznań.

Z poznańską telewizją związana była od 1994 roku. Wcześniej pracowała w Radiu RMI, gdzie przygotowywała autorskie audycje “Filmowy wieżowiec” oraz “Co w filmie zagrało”.

Była jedną z najpopularniejszych prezenterek i dziennikarek w TVP Poznań. Zajmowała się przede wszystkim kulturą. Była autorką takich programów jak: “Poznański Informator Kulturalny”, “Zoom”, “Wielkopolskie klany”. Przygotowywała reportaże i wywiady.

Chętnie angażowała się w akcje charytatywne. Wspierała działalność fundacji “Mam marzenie”. Materiał zatytułowany “Pianino” poświęcony choremu na zanik mięśni chłopcu przyniósł jej nagrodę IKS-a oraz wyróżnienie na Przeglądzie i Konkursie Dziennikarskim Oddziałów Terenowych TVP.

ZDARZYŁO SIĘ 25 STYCZNIA

1627 Urodził się Robert Boyle, angielski chemik. Jako pierwszy podał definicję pierwiastka chemicznego.

1688 Urodził się Juraj Janosik, słowacki zbójnik (zm. 1713).

1831 Sejm w Warszawie uchwalił akt detronizacji cara Mikołaja I jako króla Polski.

1873 Urodził się Karol Irzykowski, krytyk literacki, prozaik i publicysta. Współpracownik “Skamandra”, “Wiadomości Literackich”, “Pionu” oraz “Robotnika”. Jest autorem wielu esejów i rozpraw, wśród których na uwagę zasługują “Walka o treść”, “Słoń wśród porcelany”, “Dziesiąta muza”. Zmarł 2 listopada 1944 roku.

1878 Turecki parowiec był pierwszym statkiem zatopionym przez torpedę wystrzeloną z rosyjskiego okrętu.

1882 Urodziła się Virginia Woolf, zwolenniczka feminizmu, angielska pisarka. Autorka m.in. powieści: “Orlando”, “Do latarni morskiej”.

1899 Urodził się Paul Henri Spaak, pierwszy przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ONZ, jeden z założycieli Wspólnoty Europejskiej.

1912 Urodził się Marian Brandys, pisarz i publicysta. Popularność zdobył książkami historycznymi “Kozietulski i inni” oraz “Koniec świata szwoleżerów”. W latach 70. związany ze środowiskiem KOR-u. Brat pisarza Kazimierza Brandysa, mąż aktorki Haliny Mikołajskiej.

1913 Urodził się Witold Lutosławski, kompozytor i dyrygent.

Jest uznawany za jednego z największych twórców muzycznych XX w. Wczesna twórczość Lutosławskiego pozostawała pod wpływami neoklasycyzmu i folkloryzmu (Wariacje symfoniczne). Na przełomie lat 50-tych i 60-tych nawiązał do technik awangardowych, m.in. sonoryzmu i aleatoryzmu (Gry weneckie na orkiestrę) W latach 70-wypracował syntezę współczesnego języka muzycznego, opartą na skomplikowanych procedurach w obrębie materiału 12-tonowego. Artysta opowiadał się za autonomią muzyki, przypisując jej zdolność ewokowania świata idealnego.

1922 Naczelnik Państwa Józef Piłsudski nadał order Orła Białego byłemu nuncjuszowi papieskiemu w Polsce arcybiskupowi Rattiemu. Insygnia orderu wręczone zostały 20 lutego, już po wyborze Rattiego na papieża.

1924 Otwarto pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Chamonix we Francji.

1927 Urodził się Antonio Carlos Jobim, gitarzysta i kompozytor. Jego innowacje stylistyczne z końca lat 50 doprowadziły do powstania nowego nurtu we współczesnym jazzie – jazzowej bossa novy.

1928 Urodził się Eduard Szewardnadze, polityk gruziński i radziecki. Minister spraw zagranicznych Związku Radzieckiego w latach 1985-1990, później obalony prezydent Gruzji.

1938 Urodził się Włodzimierz Wysocki, legendarny rosyjski pieśniarz, poeta i aktor.

1941 Wojska brytyjskie a w ich składzie Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich zdobyły Tobruk w Libii.

1943 Urodził się Andrzej Turski, polski dziennikarz radiowy i telewizyjny, prezenter weekendowej Panoramy TVP2.

1945 Urodził się Sławomir Andrzej Idziak, operator, reżyser i scenarzysta filmowy. Autor zdjęć do filmu “Niebieski” Krzysztofa Kieślowskiego. W 2002 roku był nominowany do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za zdjęcia do filmu Helikopter w ogniu.

1947 W wieku 48 lat zmarł Al (Alfonso) Capone, włosko – amerykański gangster.

1948 W Świdnicy urodził się Wojciech Mann, dziennikarz muzyczny, prezenter.

1950 Polska: Górnik Wiktor Markiewka inicjuje nową formę współzawodnictwa pracy – długofalowe zobowiązania produkcyjne.

1954 Premiera filmu Leonarda Buczkowskiego „Przygoda na Mariensztacie”, pierwszego polskiego filmu nakręconego w kolorze.

1960 JFK odbył pierwszą prezydencką konferencję prasową transmitowaną na żywo przez radio i telewizję.

1961 Premiera „101 Dalmatyńczyków” Walta Disneya.

1965 Urodził się Kostek Joriadis, klawiszowiec grup Maanam, Papa Dance, Izrael, Bajm, Lady Pank, lider Human i Friends. W 1996 roku zadebiutował płytą solową “Cosec”. Jest także sidemanem i cenionym producent nagrań.

1969 W Czechosłowacji, podczas pogrzebu Jana Palacha samospalenia dokonał 18-letni uczeń Jan Zajic. Pomiędzy styczniem a kwietniem 1969 w ramach protestu przeciw proradzieckiej polityce władz Czechosłowacji prób samobójstwa dokonało 26 osób, zmarło 7 osób.

1970 Premiera filmu M*A*S*H Roberta Altmana.

1975 Urodził się Piotr Protasiewicz, polski żużlowiec.

1973 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów “Superstition” – Stevie Wonder.

1979 Papież Jan Paweł II wybrał się w swoją pierwszą pielgrzymkę zagraniczną, do Meksyku.

1986 Dire Straits – Brothers in Arms – nr 1 w 201. notowaniu Listy Przebojów Programu 3.

1992 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów “Goodnight Girl” – Wet Wet Wet.

2003 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Lose Yourself” – Eminem; US Top Album: “Come Away With Me” – Norah Jones.

2005 Na antenie TVN24 po raz pierwszy zagościł program “Szkło kontaktowe”. Ta forma traktowania polityki i polityków z przymrużeniem oka, zdobyła rzeszę oddanych fanów. Ojcem chrzestnym “Szkła kontaktowego” jest redaktor naczelny TVN24 Adam Pieczyński. To on wymyślił formułę programu i tytuł. Wiele ciekawych pomysłów stworzyli główni prowadzący czyli Grzegorz Miecugow i Tomasz Sianecki.

Imieniny obchodzą: Paweł, Miłosz, Tatiana, Elwira, Gabriela, Ananiasz, Apollon, Barcław, Emanuel, Emanuela, Juwentyn, Maksym, Miłobor, Miłowit, Paweł i Pęcisława.

Paweł, imię męskie pochodzenia łacińskiego, oznacza mały, drobny, imię w Polsce używane od XIII wieku.
Paweł to mężczyzna niespokojny i zmienny o umyśle badawczym. Lubi dalekie podróże i wygody osobiste.
Patronem dnia jest Św. Paweł, Apostoł Narodów, uczeń Chrystusa. Zginął śmiercią męczeńską pod toporem kata w 67 roku w Rzymie, prawdopodobnie ze św. Piotrem.
Paweł to imię pochodzenia łacińskiego, oznaczające tyle co wątły i drobny.
Szczęśliwym kolorem Pawła jest czerwień a zwierzęciem łabędź.

Odpowiedniki obcojęzyczne; ang., niem., fr. Paul, wł. Paolo, hiszp. Pablo, ros. Pawieł
Przysłowia:
• Jaki Paweł taki Gaweł.

Miłosz, to spieszczona (hipokorystyczna) forma imion męskich z członem Miło -, np. Miłobrat, Miłodziad, Miłosław, używana jako samodzielne imię od początków XII wieku (wspomnienie w Bulli Gnieźnieńskiej), a także jako nazwisko, np. Czesław Miłosz

Koronawirus

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz

Kalendarium

Pogoda w Poznaniu

°C
___
______
 • Low Temp. ___°C
 • High Temp. ___°C
___
______
Listopada 24th 2020, wtorek
°C
   ___
 • TEMPERATURE
  °C | °C
 • HUMIDITY
  %
 • WIND
  m/s
 • CLOUDINESS
  %
 • SUNRISE
 • SUNSET
 • śR 25
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • CZW 26
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • PT 27
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • SOB 28
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • NIE 29
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • PON 30
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %