Gospodarka

Rośnie poznańskie lotnisko

Nowy terminal pasażerski na Ławicy - Poznań 28.05.2012 r.  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Nowy terminal pasażerski na Ławicy - Poznań 28.05.2012 r. Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł RychterWiększa przepustowość lotniska, więcej sklepów i szybsza kontrola bezpieczeństwa. To efekt kończącej się właśnie rozbudowy terminala pasażerskiego. To ostatni moment na inwestycję, bo w następnych latach Unia Europejska przeznaczy mniej funduszy na lotniska.

Poznański port lotniczy podkreśla, że rozbudowa to inwestycja bardzo długoterminowa, a nowy terminal oraz infrastruktura lotniskowa powinny wystarczyć do roku 2034.

Mimo tych inwestycji Ławica od początku roku cały czas traci pasażerów. W pierwszym półroczu Ławica obsłużyła o 22% mniej osób niż w tym samym okresie rok wcześniej, a w lipcu spadek wyniósł 16%.

Zakończyła się już budowa zupełnie nowej części przylotowej terminala pasażerskiego, która została oddana do użytku przed ubiegłorocznymi piłkarskimi mistrzostwami Europy. Powstała także nowa hala odprawy biletowo-bagażowej z 22 stanowiskami obsługi. Teraz trwają prace przy hali odlotów. Pod koniec czerwca oddana została również do użytku część przeznaczona dla pasażerów podróżujących w obrębie strefy Schengen. Osoby odlatujące poza obszar Schengen muszą jeszcze korzystać z infrastruktury tymczasowej.

Z punktu widzenia finansów lotniska bardzo ważną zmianą jest oddanie powiększonej strefy komercyjnej. Przychody od najemców powierzchni komercyjnej są dla portów lotniczych coraz ważniejsze.

Do tej pory, czyli przed rozbudową, stosunkowo niewielki terminal nie posiadał strefy komercyjnej z prawdziwego zdarzenia – tłumaczy Hanna Surma z Lotniska Ławica –  teraz terminal oferuje o wiele więcej pasażerowi, który przyleciał, jak również osobom, które oczekują na kogoś z rodziny, znajomych czy służbowo, w połowie sierpnia oficjalnie otworzyliśmy zdecydowanie powiększoną, z prawdziwego zdarzenia strefę komercyjną w strefie odlotów i tam na blisko 2.000 metrów każdy odlatujący pasażer znajdzie coś dla siebie.

Za całą nową strefę handlową na Ławicy odpowiada firma Baltona, największy operator sklepów wolnocłowych w Polsce. Największy sklep ma niemal 500 metrów kwadratowych, a w hali odlotów są też kawiarnia, butik oraz sklep z pamiątkami. Jesienią otwarte zostaną kolejne punkty handlowe i gastronomiczne.

Nowy terminal pasażerski na Ławicy - Poznań 28.05.2012 r. Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Newseria

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz