Na widelcu POZnań

Arkadia smaku

Ekosery Marka Gądzkiego w Arkadii smaku  Foto: materiały prasowe

Arkadia to miejsce błogiego wypoczynku i radości z przyjemności, także tych kulinarnych! Chcemy wiedzieć co jemy, chcemy też znać producenta i dlatego coraz dynamiczniej rozwijają się zielone bazary, targowiska, gdzie można kupić jedzenie bez zawartości ulepszaczy i konserwantów. W wielu miastach w Polsce, jak grzyby po deszczu pojawiają się takie miejsca. Poznań też nie chce odstawać od liderów i od najbliższej środy na tarasie Arkadii powstaje Eko targ.

Ekosery Marka Gądzkiego w Arkadii smaku Foto: materiały prasoweKiedyś był tu pierwszy w Poznaniu miejski teatr, później liczne popularne kawiarnie zmieniające swe nazwy wraz z zakrętami historii, a także pierwsza poznańska siedziba rozgłośni Polskiego Radia i salon samochodowy prowadzony przez automobilistkę. Od prawie dwudziestu lat działa tu najstarszy poznański salon Empik, a także inne instytucje kulturalne, edukacyjne i gastronomiczne. Prawdziwym ambasadorem pysznego jedzenia sezonowego tworzonego z produktów lokalnych jest istniejąca w tym miejscu od kilku lat restauracja Toga prowadzona przez Ewę i Piotra Michalskich.

– Przy placu Wolności działa  restauracja Toga, która specjalizuje się w slow foodowym jedzeniu czyli z filozofią wolnego jedzenia, filozofią jedzenia regionalnego – mówił ostatnio Maciej Nowak, teatrolog, krytyk teatralny i kulinarny w „Pytaniu na Śniadanie” w TVP2.

To m.in. Toga wraz z przyjaciółmi i Empikiem Megastore postanowili powołać do życia Eko targ, który będzie odbywał się co drugą środę w ramach projektu Przylądek Arkadia na tarasie w godzinach 13.00–19.00. To kolejne tak smakowite targowisko po Zielonym Bazarze na Placu Bernardyńskim i Tyglu między Teatrem Polskim a Okrąglakiem.

– Widząc coraz większe zainteresowanie poznaniaków tego typu inicjatywami oraz mając szacunek dla lokalnych produktów i ich producentów postanowiliśmy uruchomić miejsce, w którym spotykać się będą nabywcy i wytwórcy szukający jedzenia najwyższej jakości – mówi Piotr Michalski właściciel restauracji Toga. – W naszej restauracji wykorzystujemy właśnie takie produkty. O tym jak je można przygotować i jak smakują, pokazujemy naszym klientom w codziennym menu. Warto spróbować jak smakuje tuk lub grzanki z kozim serem i miętą od Marka Grądzkiego.

Na pierwszym Eko targu pojawią się sprawdzeni i uznani już producenci:

Chleb z piekarni Baranowscy Foto: facebookRolmięs – pierwszy w Polsce eko przetwórca mięsa bazujący na własnej hodowli. Znakomite wędliny m.in. z ze świnie złotnickiej świeże i dojrzewające, a także paróweczki, które mogą bez obaw jeść najmłodsi, kaszanka z kaszą gryczaną na grilla.

Piekarnia Baranowscy Lwówek Wielkopolski- wielopokoleniowa rodzina piekarzy hołdująca tradycji i ekologii. Chleb zjada się od piętki do piętki, drożdżówki czyli Szneki z glancem budzące wspomnienia z dzieciństwa

Sery Grądzkie – kozie sery Marka Grądzkiego goszczące na stołach najlepszych, polskich restauracji. Tym razem prezentacja świeżych i dojrzałych, nawet rocznych. Do tego przetwory owocowo warzywne wykonane według XVIII i XIX wiecznych przepisów.

Na początek mocne trio, mam nadzieję, że jak w innych miejscach Poznania, z każdym kolejnym targiem będzie nas więcej. W czerwcu spotykamy się 12 i 26. Wszystko zależy od tego, jakie będzie zainteresowanie, chociaż nie obawiam się, bo widzę jak rośnie świadomość poznaniaków, którzy chcą mieć prawo do wolnego wyboru tego, co będą jedli – mówi Marek Grądzki słynny serowar.

To nie jedyna inicjatywa gastronomiczna na Przylądku Arkadia. Restauracja Toga w każdą sobotę zaprasza do udziału w warsztatach kulinarnych w niedzielę 16, 23, 30 od 14.00 do 16.00.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz