Aglomeracja

Szlak drewnianych kościołów – ogórkiem i na dwóch kółkach!

Kościół św. Mikołaja w Skokach  Foto: Powiat Poznańki / Mirosław Grobelski

Kościoły drewniane wokół Puszczy Zielonka już po raz trzeci otwierają swoje drzwi dla nocnego zwiedzania. Zwiedzanie odbywać się będzie w godzinach od 17 do północy i będzie dodatkowo wzbogacone projekcjami filmów, koncertami i oprowadzaniem po kościele. Po raz pierwszy wszystkie atrakcje zwiedzić będzie można także startującym z Poznania zabytkowym autobusem Jelcz RTO 043 “Ogórek. To także znakomita okazja do zaplanowania weekendu na rowerze!

Kościół św. Mikołaja w Skokach Foto: Powiat Poznańki / Mirosław GrobelskiSzlak kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka to szlak turystyczny propagujący dziedzictwo drewnianej architektury sakralnej na terenie gmin skupionych w międzygminnym związku “Puszcza Zielonka”, znajdujących się kilkanaście kilometrów na północ od Poznania.

O godzinie 17:00 w piątek 17 maja trzy spośród dwunastu kościołów znajdujących się na Szlaku otworzą drzwi dla zwiedzających. W Długiej Goślinie, Skokach i Kiszkowie będzie można zwiedzić świątynię z przewodnikiem przewidziano projekcje filmu o szlaku oraz koncerty.

Pierwsze dwie edycje Nocy Kościołów Drewnianych zakończyła się ogromnym sukcesem frekwencyjnym. Koncerty, pokazy filmu promującego Szlak Kościołów Drewnianych oraz historia kościołów opowiedziana przez regionalistów-pasjonatów przyciągnęły tłumy odwiedzających. Dlatego przy trzeciej edycji akcji Związek Międzygminny Puszcza Zielonka, Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne przygotowali wspólnie dodatkową atrakcję. Na noc będzie można dojechać także z Poznania zabytkowym autobusem Jelcz RTO 043 “Ogórek. – Kiedyś woziły codziennie do pracy, dziś poznański “Ogórek” wygrywa konkursy na najładniejszy egzemplarz wśród innych modeli tego typu.

Starsi pasażerowie z rozrzewnieniem wspominają regularne podróże, a najmłodsi z ciekawością obserwują nietypowe wnętrze czy silnik, znajdujący się zaraz obok kierowcy – zachwala podróż autobusem Katarzyna Lesińska z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu.

Wyjazd zaplanowano na godzinę 17:00 w piątek 17 maja spod poznańskiej katedry. Autobus dotrze do Długiej Gośliny i Kiszkowa, pasażerowie zostaną oprowadzeni po kościołach, obejrzą film o szlaku i wezmą udział w dwóch koncertach. Podczas podróży o Puszczy Zielonka i kościołach drewnianych będzie opowiadać przewodnik.

Bilety na autobus w cenie 25 zł będzie można kupować od wtorku 14 maja w punkcie Centrum Informacji Miejskiej w Poznaniu w budynku Arkadii przy ul. Ratajczaka 44, a także w Centrum Informacji Turystycznej na Starym Rynku 59/60.

Szlak Drewnianych Kościołów - mapa Foto: Szlak Drewnianych Kościołów - mapa

Program

godz. 17.00 – OTWARCIE NOCY KOŚCIOŁÓW DREWNIANYCH – wszystkie trzy kościoły otwierają drzwi dla pielgrzymujących i turystów – bicie dzwonów.

Kościół św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie

17.05 – Msza Święta,
18.00 – koncert zespołu Pinokio Brothers,
19.30 – projekcja filmu o SKD,
20.00 – oprowadzenie po kościele,

Kościół św. Mikołaja Biskupa w Skokach

20:00 – koncert Kwartetu Wielostrunnego,
21:30 – oprowadzenie po kościele,
22:00 – projekcja filmu o SKD.

Kościół św. Jana Chrzciciela w Kiszkowie

20:30 – projekcja filmu o SKD,
21:00 – oprowadzenie po kościele,
22:00 – koncert Beaty Bednarz.

Trasa autobusu Jelcz RTO 043 “Ogórek”:

17:00 – wyjazd spod katedry
17:45 – dojazd do Długiej Gośliny
18:00 – koncert Pinokio Brothers
19:30 – film o Szlaku,
20:00 – oprowadzanie po kościele w Długiej Goślinie,
20:30 – wyjazd do Kiszkowa
21:00 – oprowadzanie po kościele w Kiszkowie,
22:00 – koncert Beaty Bednarz
23:30 – wyjazd z Kiszkowa
00:30 – powrót pod Katedrę

130 lat MPK w Poznaniu Foto: lepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz