K U L T U R A

Będzie Kaziuk! Jubileuszowy

Kaziuk 2012  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Kaziuk 2012 Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr RychterChyba trudno wyobrazić sobie, że tego święta z Jarmarkiem i kresową kulturą oraz smakołykami może zabraknąć w Poznaniu. W najbliższy weekend odbędzie się jubileuszowy Kaziuk, a więc uroczystości ku czci św. Kazimierza z rodu Jagiellonów, Patrona Polski i Litwy.

Na to wydarzenie czekają nie tylko Kresowiacy, ale też poznaniacy, którzy pokochali specyficzny klimat towarzyszący choćby niedzielnemu Jarmarkowi Kaziukowemu. Na Starym Rynku będzie można kupić tak popularne palmy wielkanocne, ale także skosztować znakomitego, wileńskiego jadła. Będą między innymi nalewki, piwo, chleb, serca kaziukowe, obwarzanki ale będą też słynne cepeliny i kibiny. Ta ostatnia potrawa to typowe jadło dla Troków i okolicy. Jest to odmiana pieroga, w którym jest zawarta mieszanina rozdrobnionego, a nie zmielonego, mięsa z dodatkiem baraniny.

Na XX Kiermasz Kaziukowy zapraszamy w niedzielę od 11:30 do 16:00.

Wszystko rozpocznie się od prezentacji w loggiach Ratusza Dynastii Jagiellonów i zespołów, które wystąpią później na scenie. W samo południe zabrzmi z wieży ratuszowej hejnał wileński i poznański.

Na kaziukowej scenie przez cały czas będą występować zespoły, które oglądać będzie można od 12:00 do 16:00. Będą to Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa, Zespół Pieśni i Tańca SOLCZANIE z Litwy, Zespół Pieśni i Tańca ŁANY Uniwersytetu Przyrodniczego, Czarnkowska ORKIESTRA DĘTA, Chór Męski AKORD ze Swarzędza oraz Dynastia Jagiellonów.

Tradycyjnie również zostanie wręczona nagroda ŻURAWINA. Tegorocznym laureatem nagrody przyznawanej za szczególne zasługi na rzecz naszych Rodaków na Kresach został europoseł i przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Waldemar Tomaszewski. Ta uroczystość odbędzie się na scenie o godzinie 13:00.

Warto będzie również zajrzeć do Domu Polonii (Stary Rynek 51, I piętro), gdzie odbywać się będą prelekcje:

13:15 – Elżbieta Andrzejewska, kustosz Muzeum-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny – „ Nie ma dla  mnie miejsca …” w 30 rocznicę śmierci Pani Kazimiery.

14:15 – Krzysztof Styszyński – 500.lecie urodzin na Ostrowiu Tumskim w Poznaniu polskiej królewny, litewskiej księżniczki, przyszłej elektorowej brandenburskiej Jadwigi Jagiellonki, córki Zygmunta I Starego.

15:00 – Andrzej Zarzycki – 520 rocznica złożenia w Poznaniu hołdu lennego królowi Janowi I Olbrachtowi przez Johanna von Tieffena.

Tradycyjnie zwieńczeniem Jarmarku będzie koncert galowy w Auli Szkoły Muzycznej przy ulicy Solnej w niedzielę o godzinie 17:00. Tegoroczną gwiazdą będzie Zespół Pieśni i Tańca Solczanie z Litwy. Wejściówki na to wydarzenie po 10,00 zł będą do nabycia na Kiermaszu Kaziukowym i przed samym koncertem.

Zapraszamy również na otwarcie wystawy z cyklu Kresy w fotografii Wielkopolan “W poezji skamieniało – jest żywe” w 30 lecie śmierci Kazimiery Iłłakowiczówny, które odbędzie się w budynku Urzędu Wojewódzkiego (al. Niepodległości 16/18) w poniedziałek 4 marca o godzinie 16:00.

Również w poniedziałek (4.03) zostanie odprawiona Msza św. z udziałem Chóru Poznańskie Słowiki w intencji ś. p. Kazimiery Iłłakowiczównygodz. Organizatorzy zapraszają na nią do Kościoła Ojców Dominikanów na godzinę 17:00. Po mszy złożenie zostaną kwiaty i zapalone znicze w krużgankach kościoła przy tablicy pamiątkowej Poetki.

Kaziuk 2012 Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz