K U L T U R A

Odebrała dyplom z rąk McCartney’a – zaśpiewa w Dragonie

OLA BIEŃKOWSKA  Foto: JOANNA SZPROCH

Po latach bycia mistrzynią drugiego planu na scenach Polski i świata wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów Ola Bieńkowska otwiera nowy rozdział, prezentując porcję subtelnego jazz-popu o słowiańskim sercu i zachodniej duszy. W sobotę wokalistka, która swój dyplom odebrała w Liverpoolu z rąk samego Paula McCartney’a, zaśpiewa w Klubie Dragon.

OLA BIEŃKOWSKA Foto: JOANNA SZPROCHWspierana talentami najlepszych polskich muzyków, wokalistka przedstawia zbiór pięknie utkanych piosenek, przejmujących melodii i niebanalnych tekstów. Najważniejszym składnikiem płyty „Résumé“ jest jednak sama Ola – wokalistka pełna klasy i wdzięku, wszechstronna, odważnie zawiadująca sceną, a jednocześnie cudownie emocjonalna i spontaniczna.

W dzieciństwie wcale nie była przekonana, że będzie śpiewać. Fascynowało i pociągało ją wszystko – zajęcia w młodzieżowym teatrze muzycznym, bieganie po podwórku z plastikowym pistoletem a la Dempsey i Makepeace, pływanie, tenis, układ gwiazd na niebie, a nawet chemia organiczna. Ola Bieńkowska w życiu ceni sobie bowiem różnorodność. Jest przy tym zachłanna na doznania – te muzyczne i te, których dostarczają jej wzrok, smak i dotyk.

„Ciekawa muzyka, fajne towarzystwo, piękny wschód słońca, pyszne jedzenie, mądra książka, dobry seks… Przeżywam je równie silnie“ – przyznaje.

Umiejętności wokalne zdobywała w Szkole Muzycznej im F. Chopina pod okiem legendy polskiego jazzu, Ewy Bem oraz w Liverpool Institute For Performing Arts w Wielkiej Brytanii, gdzie odebrała dyplom z rąk samego Paula McCartney’a.

Samodzielność jest dominującym aspektem osobowości Oli. Teksty i szkice piosenek pisze sama. Podobnie, jak sama zebrała pieniądze na nagranie kilku z nich na żywo w warszawskiej Fabryce Trzciny, zorganizowała muzyków, operatorów, makijażystkę i fryzjera, a nawet wydrukowała album podsumowujący to wydarzenie. Co ją tak napędza? Pracowitość? Ambicja? Z całą pewnością. „Mam potrzebę udowadniania, że sobie poradzę. A jednocześnie uwielbiam współpracę z kreatywnymi ludźmi. To dlatego na studiach angażowałam się we wszystkie możliwe projekty“.

Przez ostatnich dziesięć lat intensywnie pracowała – podkładając głos w filmach muzycznych i reklamach, śpiewając chórki dla Hani Stach czy Dezire, nagrywając na płytach Edyty Geppert, Ewy Małas-Godlewskiej, Seweryna Krajewskiego, Wojciecha Gąssowskiego czy Ellie, występując w zespole muzycznym programu „Idol”, biorąc udział w festiwalach w Opolu, Sopocie oraz w Top Trendach czy wreszcie grając główną rolę w „Tańcu wampirów“ Romana Polańskiego w teatrze Roma. Doświadczenia wokalistki sesyjnej i aktorki dały jej energię, by sięgnąć dalej. Zaproszona przez swoją nauczycielkę z Liverpool Institute For Performing Arts, wzięła udział w castingu i dostała rolę w tribute show grupy Pink Floyd.

Przez kolejnych kilka lat Ola zagrała ponad 600 koncertów najpierw z The Australian Pink Floyd Show, a później z Brit Floyd – The Pink Floyd Tribute Show, podczas których miała okazję śpiewać solówki w tak prestiżowych miejscach jak londyński Royal Albert Hall, legendarna paryska Olympia czy San Francisco Fillmore, a także w setkach innych sal koncertowych na całym świecie.

„Pomysł nagrania własnych piosenek pojawił się dość naturalnie. Wydawanie solowych płyt jest dla mnie oczywistym krokiem naprzód, kolejnym etapem rozwoju“ – mówi Ola. Wydana w maju 2012 kolekcjonerska edycja pierwszej partii piosenek „Résumé (Take One)“ oraz przygotowywana w tej chwili premiera polska zatytułowana po prostu „Résumé“ zaspokajają tę potrzebę w pełni. „Od dawna nie miałam poczucia, że uczę się tak wiele i tak intensywnie, jak wtedy gdy komponuję i nagrywam swoje piosenki“ – twierdzi.

OLA BIEŃKOWSKA_KLUB DRAGON„Nie umiem opisać dumy, którą czułam odbierając z tłoczni „Résumé (Take One)“. Tyle emocji i wysiłku, tyle inspiracji, pięknych dźwięków i miłości zamkniętych na tak małym krążku – rozczula się Ola. I zaraz dodaje – Nowe piosenki na zapowiadaną premierę polską już się piszą“. Pierwsze nagrania stały się bowiem punktem wyjścia do dalszej, intensywnej pracy nad materiałem.

Nowa wersja piosenki „Diggin‘“– pierwszy efekt współpracy z producentem Bogdanem Kondrackim, współautorem początkowych sukcesów Ani Dąbrowskiej czy Moniki Brodki – ukazała się w maju 2012. Klip w reżyserii Piotra Onopy ze zdjęciami Arka Stani oraz gościnnym udziałem aktora i frontmena Projektu Warszawiak Łukasza Garlickiego miał swoją premierę w lipcu. „Piosenka „Diggin‘“ właśnie rusza na podbój stacji radiowych i telewizyjnych w Polsce. Mam nadzieję, że pomoże mi wypłynąć na szerokie wody. Niedługo pójdą w świat kolejne utwory. To cudowne kiedy powstaje coś z niczego“ – mówi Ola.

Klub Dragon, ul. Zamkowa 3
16 lutego 2013, start godz. 20.30
Bilety 15 zł w przedsprzedaży i 20 zł w dniu koncertu

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz