Grunwald Łazarz POZnań

Uniwersyteckie roszady. Medycy zamiast chemików.

Tablice na Collegium Chemicum  Foto: lazarz.pl / Janusz Ludwiczak

Od października w Collegium Chemicum nie będą uczyć się studenci chemii, lecz przyszli medycy. Wydział Chemii UAM z początkiem nowego roku akademickiego przenosi się na Morasko. Budynek przy zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Śniadeckich trafi w ręce Uniwersytetu Medycznego.

Tablice na Collegium Chemicum Foto: Janusz Ludwiczak, lazarz.plW kampusie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na Morasku gotowy jest już nowy budynek Wydziału Chemii. W październiku, z początkiem nowego roku akademickiego zajęcia rozpoczną w nim studenci. Tym samym chemicy opuszczą na dobre budynek przy zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Śniadeckich.

Obecnie trwają przenosiny Wydziału Chemii na Morasko. W nowym roku akademickim niektóre zajęcia dydaktyczne będą się jeszcze odbywały w budynku przy ul. Grunwaldzkiej, a część zajęć w nowym budynku na Morasku – wyjaśnia dr Dominika Narożna, rzecznik prasowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Do Collegium Chemicum przeniosą się natomiast medycy. Już teraz zajęcia mają tam studenci Katedry Chemii Farmaceutycznej. Na gmachu budynku zawisła już też tabliczka “Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu”. Jesienią ma się tutaj przenieść Wydział Farmaceutyczny, który obecnie mieści się w Collegium Maius przy ul. Fredry. Najprawdopodobniej Collegium Chemicum zostanie sprzedane Uniwersytetowi Medycznemu.

Budynek przy ulicy Grunwaldzkiej jest własnością Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Sposób ewentualnego korzystania przez medyków z nowych pomieszczeń budynku Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu umiejscowionego przy ul. Grunwaldzkiej jest przedmiotem negocjacji – tłumaczy Dominika Narożna, rzecznik prasowy UAM.

Collegium Chemicum Foto: Janusz Ludwiczak, lazarz.pl

Collegium Chemicum fot: : Janusz Ludwiczak, lazarz.pl

Collegium Chemicum zostało zaprojektowany przez Edwarda Madurowicza i Rogera Sławskiego. Kamień węgielny pod budowę gmachu wmurowano w 1920 roku. Obiekt miał początkowo służyć jako siedziba Politechniki Poznańskiej, jednak sprzeciw ministerstwa sprawił, że prace przy budowie budynku wstrzymano. Ostatecznie gmach ten ukończono w 1929 roku. Budynek ten pełnił funkcję Pałacu Rządowego, jako jeden z pawilonów podczas Powszechnej Wystawy Krajowej. Po zakończeniu PeWuKi budynek został przekazany Uniwersytetowi Poznańskiemu (obecnie UAM).

Janusz Ludwiczak, materiał pochodzi z portalu www.lazarz.pl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz