Znany noblista odwiedzi Poznań

Autor: miarecki. Poznań, 20 Czerwca 2012

Na początku lipca John Maxwell Coetzee, laureat Literackiej Nagrody Nobla z 2003 roku, odbierze w Poznaniu tytuł doctora honoris causa nadany mu przez Uniwersytet Adama Mickiewicza. W najbliższą niedzielę, 24 czerwca o godz. 17:30 zapraszamy do klubo-księgarni Bookarest w Starym Browarze na spotkanie z literaturą J.M. Coetzee. Jeden z nurtów zbliżającego się Malta Festivalu będzie poświęcony jego twórczości.

Slow Man na Malta Festival

Celem spotkania nie jest omawianie twórczości noblisty, ale rozmowa o wyzwaniach, jakie stawiają przed czytelnikiem jego powieści. Zaproszeni goście – wybitna aktorka Ewa Dałkowska oraz współredaktor książki Wyostrzyć wzrok. J.M. Coetzee: sztuka, świat i polityka, kulturoznawca i socjolog Waldemar Rapior będą dyskutowali o tym, jak to, co Coetzee pisze o świecie, przekłada się na wrażliwy język teatru.

Pisarz ten, jak sam mówi, traktujeliteraturę jako „kiepskie i bezradne” narzędzie obrony przed cierpieniem w świecie. Takie postawienie sprawy powoduje, że literatura nie jest dla niego zewnętrzną rzeczywistością w stosunku do życia, ucieczką od świata lub fantazją, ale jego częścią. Dlatego sama konstrukcja literacka, autoodniesienia i referencje nie są najważniejsze. Ważny jest dialog ze światem, którego literatura jest jednym z integralnych elementów.

Ewa Dałkowska wielokrotnie konfrontowała się z twórczością noblisty i stworzyła wybitne kreacje w sztukach opartych na jego prozie. Za rolę Elizabeth Costello (tytułowej postaci jednej z książek Coetzeego), wplecioną w spektakl Koniec Krzysztofa Warlikowskiego, otrzymała nagrodę miesięcznika “Teatr” i Feliksa Warszawskiego. W Opowieściach afrykańskich tego samego reżysera zagrała w pięknej scenie zaczerpniętej z powieści Coetzeego Lato. Elizabeth Costello to również jedna z trzech postaci, wokół których Nicholas Lens i J. M. Coetzee zbudowali swoją operę Slow Man – której światowa prapremiera odbędzie się 5 lipca na Malta Festival Poznań.

Wyostrzyć wzrok J.M. Coetzee na Malta FestivalMaja Kleczewska, reżyserka tego spektaklu, powiedziała, że właśnie Ewa Dałkowska dała jej dostęp do twórczości autora Powolnego człowieka – pozwoliła wejść w jej muzykę, przełamać opór, który w niej narastał przy pierwszej lekturze Hańby.

Drugą część spotkania przeznaczono na rozmowę o pisarstwie Coetzeego w nieco szerszym kontekście: czy literatura nadal ma zdolność (potencjalnej) zmiany odbiorcy?

Spotkanie poprowadzi Dorota Semenowicz, teatrolog, dramaturg i pracownik działu literackiego Teatru Narodowego w Warszawie oraz działu programowego Malta Festival Poznań.

Przypomnijmy, że 5 lipca, Malta Festival Poznań przedstawi światową prapremierę opery flamandzkiego kompozytora Nicholasa Lensa – Slow Mando której J. M. Coetzee napisał libretto oparte na swojej powieści Powolny człowiek (kolejne dwa przedstawienia: 6 i 7 lipca) oraz teatralną adaptację Hańby publiczności węgierskiego reżysera Kornéla Mundruczó.

Uroczystość nadania Coetzeemu tytułu doctora honoris causa odbędzie się 9 lipca o godz. 12 w Sali Lubrańskiego Collegium Minus, a spotkanie z literaturą noblisty, 24 czerwca o godz. 17:30 w klubo-księgarni Bookarest w Starym Browarze.

Koronawirus

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.