Aglomeracja K U L T U R A

Światowe kino w Poznaniu

W dniach 15-22 sierpnia 2012 r. na miłośników sztuki filmowej i muzyki już po raz drugi czekać będzie w Poznaniu światowe kino na najwyższym poziomie, pokazy, koncerty oraz spotkania z wybitnymi muzykami i filmowcami z Polski i zagranicy. A wszystko to podczas kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki TRANSATLANTYK 2012, który w ubiegłym roku przyciągnął do stolicy Wielkopolski ponad 36 tys. osób. Jedną z największych atrakcji poznańskiej imprezy będzie z pewnością premierowy pokaz zdobywcy tegorocznego Złotego Niedźwiedzia Berlinale – filmu braci Taviani „Cezar musi umrzeć”.

Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki TRANSATLANTYK 2012 już na stałe zagościł na kulturalnej mapie naszego kraju. Jego kolejna edycja zaplanowana została na 15-22 sierpnia br. Podobnie jak przed rokiem widzowie z całej Polski będą mogli zobaczyć premierowe pokazy filmów nagrodzonych na renomowanych festiwalach filmowych w Cannes, Berlinie, Sundance, Wenecji i Amsterdamie.

Niewątpliwą atrakcją tegorocznego TRANSATLANTYKA będzie najlepszy film 62. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale „Cezar musi umrzeć”. Nakręcony w rzymskim więzieniu Rebibbia film braci Taviani pokazuje grupę przestępców skazanych za najcięższe zbrodnie, którzy pod kierunkiem znanego artysty Fabio Cavalliego przygotowują szekspirowski dramat „Juliusz Cezar”. Włoski obraz, traktujący o lojalności, przyjaźni, zdradzie, sile sztuki oraz budzeniu się człowieczeństwa w najgorszych zbrodniarzach, pokazany zostanie szerokiej publiczności jako jedna z premier cyklu Transatlantyk Panorama.

Internet_Cezar musi umrzeć_al centro G.Arcuri,da sx F.De Masi,S. Striano,C.Rega,J.D.Bonetti,G.Solito,V.Parrella,R.Majorana Foto: foto di Umberto Montiroli

Festiwal TRANSATLANTYK, autorski projekt Jana A. P. Kaczmarka, kompozytora i laureata Oscara, odbył się w Poznaniu oraz równolegle w oddalonym o 60 km Instytucie Rozbitek po raz pierwszy w sierpniu 2011 r. Wydarzenie, inspirowane uznanymi na całym świecie festiwalami Sundance i Berlinale, już podczas ubiegłorocznej edycji przyciągnęło ponad 36 tysięcy widzów.

Na 8 ekranach poznańskiego Multikina 51 oraz w plenerze podczas 300 pokazów można było zobaczyć ponad 170 filmów, w tym aż 40 wyświetlanych po raz pierwszy w Polsce. Ponad 2 tys. osób wzięło udział w bezpłatnych warsztatach i seminariach Master Class, podczas których polscy i zagraniczni twórcy ze świata filmu i muzyki, w tym m.in. aktorzy Alan Rosenberg i James Cromwell, znany m.in. z nagrodzonego Oscarami filmu „Artysta”, ilustrator i designer Daniel Horowitz, jak również kompozytorzy Peter Golub i Christopher Young, dzielili się swoją wiedzą oraz doświadczeniem zawodowym.

Transatlantyk_logo_internetTrwającemu 9 dni Festiwalowi towarzyszyły także unikalne w skali światowej konkursy dla młodych kompozytorów – TRANSATLANTYK Film Music Competition oraz TRANSATLANTYK Instant Film Competition, w których rozdano nagrody o łącznej wartości 70 tys. USD.

W 2011 r. powołując do życia nasz festiwal postawiliśmy przed nim jeden zasadniczy cel. – twierdzi Jan A. P. Kaczmarek, twórca i dyrektor poznańskiej imprezy – TRANSATLANTYK miał inspirować dyskusje na aktualne tematy społeczne, miał być otwarty i odważny. I myślę, że właśnie taki był i dzięki temu wzbudził tak ogromne zainteresowanie publiczności.

Kolejną nowością tegorocznej edycji Festiwalu będzie przegląd „Alfred Hitchcock – narodziny mistrza”, podczas którego pokazane zostaną filmy z brytyjskiego okresu reżysera, w tym m.in. takie tytuły jak: „Szantaż”, „39 kroków”, „Tajny agent” czy „Człowiek, który wiedział za dużo”. W programie poznańskiej imprezy nie zabraknie także cykli, które w ubiegłym roku cieszyły się największą popularnością wśród publiczności: Transatlantyk Panorama, Nowe Kino Niemieckie oraz Nowe Kino Skandynawskie. Ważną pozycją będą również pokazy w ramach Transatlantyk Docs, Transatlantyk Eko oraz Transatlantyk Art, prezentujące przede wszystkim filmy dokumentalne szczególnie bliskie idei przyświecającej Festiwalowi.

We współpracy z organizatorami Berlinale przygotowywana jest kolejna edycja Kina Kulinarnego – inspirowanych filozofią Slow Food pokazów filmowych połączonych z degustacją potraw. Na wszystkich chętnych czekać będą miejsca na bezpłatnych warsztatach Master Class, a młodzi kompozytorzy ponownie powalczą o atrakcyjne nagrody pieniężne w konkursach TRANSATLANTYK Film Music Competition oraz TRANSATLANTYK Instant Film Competition.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz