Aglomeracja K U L T U R A POZnań

Poznański Kongres Kultury – dzień drugi

“Komu potrzebna kultura o roli kultury w kontekście miejskim i zagrożeniach jej instrumentalizacji” to tytuł wykładu Marka Beylina otwierający drugi dzień Poznańskiego Kongresu Kultury.

Jednym z problemów kultury jest sposób przyznawania subwencji z urzędów. To człowiek siedzący za biurkiem decyduje, co jest ważne, a co nie. Buduje to system zależności deprawujący i korumpujący obie strony. Filmowcy już dawno zauważyli ten problem i stworzyli Państwowy Instytut Sztuki Filmowej. To on opiniuje wydatkowanie środków z budżetu ministerstwa.
Politycy zauważyli potencjał kultury. Ale tylko przy okazji wyborów. Okazuje się, że większość polityków chodzi do teatru, odwiedza wernisaże, chce ją zwaładnąc te działania na potrzeby swojej kampanii. Dobre w tym jest to, że widzą siłę oddziaływania kultury. Problem pojawia się kiedy kultura potrzebuje ich poparcia, wtedy wygrywa silniejsze lobby. Ta grupa, która będzie najlepiej usytuowana otrzyma ich poparcie.

Przez trzy dni przedstawiciele instytucji kultury, organizacji pozarządowych, środowisk naukowych, artystów i mieszkańców dyskutować będą przy udziale władz miasta i regionu. Wszystko ma na celu poprawienie kultury w aglomeracji.

Jak mówią organizatorzy “w oparciu o obywatelskie zaangażowanie, badania oraz doświadczenia innych, chcemy wypracować nowe rozwiązania, które będą dotyczyły całego obszaru kultury. Chcemy zrobić to wspólnie”. Ponad 200 spotkań grup roboczych zaowocowało Poznańskim Kongresem Kultury – wydarzeniem, które niczego nie kończy, wydarzeniem które niczego nie zamyka.

Dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w Kongresie  Narodowy Instytut Audiowizualny na żywo będzie transmitować konferencję na stronach:   www.nina.gov.pl, www.culturecongress.eu

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz