Aglomeracja Czerwonak POZnań

Poznański akcent w rządzie

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz  Foto:

Dziś premier Donald Tusk ogłosił skład swojego rządu. Jedyną wielkopolską twarzą w gabinecie będzie posłanka Agnieszka Kozłowska-Rajewicz z Platformy Obywatelskiej, która zastąpi na stanowisku ministra ds. równego traktowania Elżbietę Radziszewską.

Agnieszka Kozłowska-RajewiczTo jedyny polityk związany z naszym miastem w gabinecie premiera Tuska.  Do tej pory Poznań miał zdecydowanie silniejszą reprezentacje. Gdy premierem była Hanna Suchocka, ministrem spraw zagranicznych był Krzysztof Skubiszewski, wicepremierem Paweł Łączkowski. W rządzie Leszka Millera, ministrem edukacji była Krystyna Łybacka. Choć Platforma Obywatelska w Poznaniu i Wielkopolsce odnotowała najwyższe poparcie, wyższe nawet od Gdańska, to udział poznaniaków w administracji rządowej jest minimalny. Nawet profesor Marek Ziółowski przed dwie kadencje wicemarszałek Senatu, w tym roku nie uzyskał stanowiska w prezydium izby wyższej.

Poznański rządowy akcent możemy znaleźć w dowodzie nowego ministra administracji i cyfryzacji. Michał Boni urodził się w naszym mieście, w czerwcu1954 roku.

Zaprzysiężenie rządu odbędzie się w piątek o godz. 10 w Pałacu Prezydenckim; potem w Sejmie premier wygłosi expose, a po debacie posłowie będą głosować nad wotum zaufania dla rządu.

Nowa minister ukończyła studia z zakresu biologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. W 1998 uzyskała stopień doktora. Pracuje jako adiunkt na UAM. Kieruje Fundacją na rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej Gminy Czerwonak.
Należy do Platformy Obywatelskiej, z ramienia której w 2006 została radną powiatu poznańskiego. W wyborach parlamentarnych w 2007 uzyskała mandat poselski. Kandydując w okręgu poznańskim, otrzymała 17 040 głosów. W wyborach w 2011 uzyskując z poparcie 27 807 wyborców zapewniła sobie reelekcję.

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz