K U L T U R A POZnań

Startuje farny festiwal muzyczny

fara oswietlona  Foto: lepszyPOZNAN

Poznańska Bazylika Farna zaprasza na kolejny tym razem interdyscyplinarny festiwal – “W Łagodnym Powiewie”, który poprzedzi uroczystości 50-lecia koronacji farnego obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy przypadające w dniu 11 października. Była to pierwsza po wojnie koronacja Maryjnego obrazu w Polsce. Koncerty rozpoczną się w najbliższy piątek i potrwają do 9 października.

Interdyscyplinarny charakter festiwalu ma skierować uwagę odbiorcy na wielowymiarowy walor sztuki: piękno muzyki prezentowanej w najlepszych wykonaniach na zabytkowych organach Ladegasta oraz przez zespoły kameralne zarówno w doskonałej sali barokowego Kapitularza jak i z przestrzennym wykorzystaniem różnych punktów świątyni.

Fara zabrzmi pełnią baroku! Nowy festiwal rozpoczyna się maratonem muzycznym. To wieczór nie tylko dla wytrwałych “sportowców” – można wybrać etap maratonu tylko dla siebie. Muzyka barokowa, wokalna, gawęda, zwiedzanie podziemi w blasku świec – dołącz do pielgrzymki w poszukiwaniu barokowej sztuki.

Podczas festiwalu zagra dwóch wybitnych organistów: poznański młody wirtuoz Karol Mossakowski – obecnie student konserwatorium w Paryżu oraz artysta belgijski, organista kościoła de Minimes w Brukseli, profesor konserwatorium w Waterloo, znawca i piewca chorału gregoriańskiego – Francois Houtart.

Koncerty kameralne wskażą zupełnie inny wymiar kameralistyki, której podstawą są instrumenty dęte. W kapitularzu zespół TERTIUM zagra barokową muzykę na obój i bc. W bazylice zabrzmi słynna serenada Mozarta napisana na 13 instrumentów wykonana przez Kapelę Farną oraz wspaniały niemiecki zespół historycznych instrumentów dętych blaszanych Barocktrompeten Ensemble Berlin w programie “Cum tubis in pleno – Muzyka królów i książąt”

Szczegóły w naszym kalendarium kulturalnym. Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

fara oswietlona Foto: lepszyPOZNAN

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz