Aglomeracja

Wyłudzali “na wnuczka”

telefon  Foto: sxc

telefon Foto: sxcOd 2009 roku wyłudzali pieniądze metodą “na wnuczka”. Oszukali przynajmniej 34 razy w województwach Wielkopolskim, Dolnośląskim, Kujawsko-Pomorskim, Pomorskim, łódzkim, Mazowieckim oraz w samej stolicy. Zostali właśnie rozpracowani przez poznańskich policjantów. Do tej pory zatrzymano pięciu młodych oszustów, ale zatrzymań może być więcej.

Grupa działała bardzo sprawnie. Każdy członek szajki miał do wykonania określoną rolę – wyjaśniają policjanci – lider wykonywał telefon do wytypowanych ofiar, osób starszych, podając się za potrzebującego pieniędzy wnuka. Po pieniądze szedł podstawiony „przyjaciel” dzwoniącego “wnuczka”. Gdy odebrał już gotówkę, przekazywał ją swojemu opiekunowi, a ten przelewał je za granicę. Najmniejsza wyłudzona w ten sposób kwota to 4.000 zł. Ostatni zrealizowany przez oszustów przelew to 160.000 złotych.

Grupa działała od grudnia 2009 i przez policjantów ją rozpracowujących otrzymała pseudonim „grupa łódzka” ponieważ czterech jej członków pochodziło z Łodzi, jeden zaś z południa Polski. Zatrzymani oszuści mają od 20 do 23 lat.

Teraz za dokonane oszustwa grozi im kara do 8 lat więzienia. Jak podkreślają policjanci możliwe są kolejne zatrzymania w tej sprawie.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz