Muzyka z Kórnika

Autor: irag. Poznań, 4 Sierpnia 2011

skrzypce Foto: sxcTych, którzy już kochają muzykę klasyczną, ale też tych którzy chcieliby ją dopiero poznać zapraszamy na kolejny koncert w Kórniku. W pięknych okolicznościach przyrody odbywa się już po raz siódmy Letni Festiwal Muzyka z Kórnika w ramach którego w każdą niedzielę posłuchać można w Arboretum koncertów.

W najbliższą niedzielę wystąpią trzy pokolenia rodziny Bałabanów. W ich wykonaniu usłyszymy jedne z największych przebojów muzyki klasycznej.

W. A. Mozart: Duet B-dur KV424 na skrzypce i altówkę

A. Dvorak: Terzetto C-dur op.74

W. A. Mozart: Kwartet C-dur KV157

J. Pachelbel: Kanon

Zespół wystąpi w składzie: Wiktor Bałaban (skrzypce), Jan Bałaban (skrzypce), Lech Bałaban (altówka) oraz Agnieszka Bałaban (wiolonczela). Gościem specjalnym będzie grający na skrzypcach Henryk Bałaban.

Zapraszamy na koncert do Arboretum w niedzielę (7.08) na godzinę 18:00. Wstęp na koncerty jest darmowy, a wejście otwarte będzie od godz. 17:15.

/

/

Kwartet Rodzinny Bałabanów swój pierwszy koncert dał w lutym 2009 roku w swoim rodzinnym Suchym Lesie. Następne koncerty odbyły się: w Poznaniu w Salonie Nowowiejskich, w Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej oraz w Krakowie. W grudniu 2009 Kwartet wystąpił na Festiwalu Telemannowskim w Żarach. W ramach kwartetu działa również altówkowo-wiolonczelowy duet rodziców, oraz trio smyczkowe ( Wiktor, Jan i tata – wszyscy trzej grający na instrumentach zbudowanych przez zakopiańskiego lutnika Wojciecha Topę).

Agnieszka Bałaban

Urodziła się 19 kwietnia 1970 r. w Warszawie. Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. K. Szymanowskiego w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. M. Tondery. PSM II st. ukończyła w klasie prof. J. Kuty w 1989 r. W tym samym roku rozpoczęła studia w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. St. Pokorskiego. Równolegle uzyskała kwalifikacje pedagogiczne na prowadzonym przez Uczelnię Studium Pedagogicznym. Swoje umiejętności doskonaliła na Kursie Mistrzowskim w Nicei u prof. K. Heitza.

W 2000 r. ukończyła prowadzone przez Wyższą Szkołę Umiejętności Społecznych dwuletnie Podyplomowe Studium Menadżerów Kultury.

Jest członkiem kilku zespołów kameralnych: Tria Barokowego, Kwartetu Złotnickiego i Poznańskiego Tria Smyczkowego. Współpracuje z Ogólnopolskim Ośrodkiem Sztuki dla Dziecka w Poznaniu.

Lech Bałaban

Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 5 lat u ojca Henryka Bałabana, pod którego opieką pozostał aż do drugiego roku studiów. Następnie kształcił się pod kierunkiem prof. P. Radzińskiego i prof. Jadwigi Kaliszewskiej, w klasie której ukończył studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu w roku 1988. W tej samej uczelni uzyskał dyplom w klasie altówki w roku 1994. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich pod kierunkiem prof. E. Feltza, Z. Brona, O. Kagana, W. Pikajzena, M. Frischenschlagera i R. Ricciego. Jest laureatem nagrody specjalnej IV Ogólnopolskiego Festiwalu Młodych Skrzypków w Lublinie (1980), zdobywcą wyróżnienia na IV Ogólnopolskim Konkursie Skrzypków im. Z. Jahnkego w Poznaniu (1984) oraz laureatem I nagrody V Ogólnopolskiego Konkursu Altowiolistów im. J. Rakowskiego w Poznaniu (1993). Na altówce Lech Bałaban zadebiutował w solowej partii sekstetu smyczkowego “Verklärte Nacht” A. Schoenberga jako koncertmistrz Orkiestry Kameralnej “Amadeus” Polskiego Radia w Poznaniu pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, której członkiem jest od 1988 roku. Jako solista koncertował w wielu miastach Polski oraz w Danii, Słowacji, Niemczech, Austrii, Francji oraz w byłym ZSRR. Z Orkiestrą Kameralną “Amadeus” nagrał koncerty altówkowe J. Ch. Bacha, G. F. Haendla, K. Pendereckiego, M. Stachowskiego, “Violetową Rapsodię” Piotra Wróbla, oraz “Symfonię Koncertującą” W. A. Mozarta (wspólnie z Jarosławem Żołnierczykiem). Jest członkiem kwartetu smyczkowego “Wieniawski Kwartet”. Koncertował również z Piotrem Pławnerem. Lech Bałaban prowadzi również działalność dydaktyczną jako adiunkt w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, prowadzi również klasę altówki w Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz jest pedagogiem w poznańskiej Szkole Talentów, w której wychował kilku laureatów konkursów muzycznych.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.