Tylko jeden krążek w Barcelonie

Barcelona 2010  Foto: Barcelona 2010

Barcelona 2010 Foto: Barcelona 2010Mimo wielkich apetytów kibiców i sportowców wielkopolscy lekkoatleci wracają do kraju z tylko jednym medalem.

Największą nadzieją medalową była młociarka Anita Włodarczyk (niest.). Wprawdzie stanęła ona na wysokości zadania i medal zdobyła, jednak od rekordzistki świata wymagaliśmy trochę więcej. Liczyliśmy na złoto i kolejny rekord. Jest brąz z czego i tak się bardzo cieszymy oraz gratulujemy Anicie!

Nie spełniły się nasze oczekiwania względem Tomasza Szymkowiaka (LKS Orkan Września) w biegu na 3000m z przeszkodami oraz Szymona Ziółkowskiego (AZS Poznań) w rzucie młotem. Obaj panowie zajęli 5 pozycje. Tomasz przyznał, że walka toczyła się tylko o trzecie miejsce, bo pierwsza dwójka jest poza zasięgiem. Dodał, że w granicach jego wyniku biega kilku dobrych zawodników, co utrudniło mu zdobycie medalu. Jeśli chodzi zaś o Szymona, na pytanie dziennikarza TVP dlaczego zajął tylko 5 miejsce, wytłumaczył się ciętą ripostą nie ukrywając swej gorszej dyspozycji „Przede wszystkim dlatego, że 4 zawodników rzuciło dalej ode mnie”.

Największymi niespodziankami były starty dwóch młodych lekkoatletek: Anny Jagaciak (MKS Juvenia Puszczykowo) w skoku w dal i trójskoku oraz Marzeny Kościelniak (TS Olimpia Poznań) w biegu na 400m przez płotki. Awanse odpowiednio Ani do finału skoku w dal oraz Marzeny do półfinału to największe jak dotąd osiągnięcia tych zawodniczek. Szkoda, że Ani nie udało się zakwalifikować do finału trójskoku, lecz mamy nadzieję, że doświadczenie zebrane podczas tej imprezy pozwoli na dalekie skakanie i bieganie w przyszłości. Obu panią gratulujemy życiówek!

Najszybszy Wielkopolanin – Robert Kubaczyk (AZS Poznań) wprawdzie przeszedł eliminacje i dostał się do półfinału jednak tam jego czas 10.55 to było zdecydowanie za mało i dawało 7 miejsce w swojej serii. Na tym jednak Robert startu w Mistrzostwach Europy nie zakończył. Biegał on również w sztafecie 4x100m. Sztafeta w składzie: Kubaczyk, Kuć, Stempel i Kryński zajęła 5 miejsce z wynikiem 38.83sek.

W biegu sztafetowym na dystansie 4x400m biegała również zawodniczka poznańskiego AZSu – brązowa medalistka Mistrzostw Polski Seniorów Aneta Jakóbczak. Sztafeta ta nie przebrnęła jednak przez eliminacje. Drużyna, w skład której wchodziły: Jakóbczak, Kostruba-Rój, Jesień oraz Bednarek uzyskała 6 czas eliminacji – 3:35.25.

W finałowym konkursie rzutu dyskiem zabrakło również naszej nadziei na medal – Żanety Glanc (AZS Poznań). Czwarta zawodniczka ubiegłorocznych Mistrzostw Świata w Berlinie (przed nią z Europejek była tylko Nicoletta Grasu) zajęła pechową 13 pozycję, czyli pierwszą która nie dawała awansu do finału. Żałujemy, że nie dostała się do finału i podziwiamy za wolę walki mimo kontuzji!

Gorzej niż wskazywały na to czasy i miejsca w rankingu EAA wypadli maratończycy WKS Grunwald Poznań. Henryk Szost oraz Adam Draczyński biegu w ogóle nie ukończyli.

W biegu na 3000m z przeszkodami startował również drugi Wielkopolanin – Hubert Pokrop (WKS Grunwald Poznań). Podczas eliminacji uzyskał 14 czas 8:32.77 i nie awansował do finału.

Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy sukcesów, życzymy zdrowia oraz bicia kolejnych rekordów życiowych, kraju i świata!