Souvenir de Henri. Wieniawskiemu na urodziny

Souvenir de Henri. Wieniawskiemu na urodziny  Foto:

Souvenir de Henri. Wieniawskiemu na urodzinyW najbliższą sobotę, 10 lipca br., zapraszamy poznaniaków i gości odwiedzających nasze miasto na imprezę pod hasłem Tropem Kultury na Trakcie Królewsko-Cesarskim: “Souvenir de Henri. Wieniawskiemu na urodziny”. Wydarzenie organizowane jest przed i w Muzeum Instrumentów Muzycznych (Stary Rynek 45). Wstęp wolny!

W programie przewidziane są zajęcia dla dzieci, prowadzone przez pedagogów muzycznych i lutnika, a dla dorosłych nietypowe zwiedzanie ekspozycji Muzeum Instrumentów Muzycznych. Zaplanowana jest też wyjątkowa wycieczka śladami Henryka Wieniawskiego, do udziału w której zapraszamy również rodziców z dziećmi. W sobotnie przedpołudnie, zanim zegar wybije dwunastą, przed ratuszem na Starym Rynku odbędzie się minikonkurs skrzypcowy, którego finał poznać będzie można tuż po “koziołkach”. A wieczorem, o godz. 19.00, recital skrzypcowy.

Na niektóre wydarzenia liczba miejsc jest ograniczona, stąd w dniu imprezy do odbioru będą w Muzeum Instrumentów Muzycznych bezpłatne wejściówki. Natomiast na koncert jest możliwa wcześniejsza rezerwacja miejsc w siedzibie Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego przy ul. Świętosławskiej 7 (pon.- piątek, godz. 9-15) telefonicznie: 61 852 89 91 lub mailowo: biuro@wieniawski.pl.

Pretekstem do zorganizowania imprezy są przypadające dokładnie w dniu wydarzenia 175. urodziny Henryka Wieniawskiego oraz 50-lecie działalności w Poznaniu Towarzystwa Muzycznego, które nosi jego imię. Henryk Wieniawski urodził się 10 lipca 1835 r. w Lublinie. W czasie swojej długoletniej kariery, ten genialny skrzypek i kompozytor siedem razy odwiedził Poznań, dając podczas tych pobytów 17 koncertów. Dziś patronuje jednej z ulic w centrum miasta, szkole muzycznej I stopnia, kwartetowi smyczkowemu oraz Towarzystwu Muzycznemu w Poznaniu. Początki działalności Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego sięgają roku 1885, kiedy w Poznaniu powstało “Koło Śpiewacze Polskie”. Obecnie znane jest z organizacji Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych i Lutniczych im. Henryka Wieniawskiego, które co pięć lat odbywają się w stolicy Wielkopolski.

Organizatorem imprezy jest Centrum Turystyki Kulturowej “TRAKT”, Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego oraz Muzeum Instrumentów Muzycznych (oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu).

Program imprezy

10.00
Wycieczka z przewodnikiem śladami Henryka Wieniawskiego w Poznaniu
(wycieczka dla rodzin z dziećmi)
Miejsce spotkania: przed Aulą Uniwersytecką

11.00, 13.00, 15.00
„Przyjęcie urodzinowe Henryka Wieniawskiego” – zajęcia dla dzieci w wieku 6-10 lat
Warsztaty w muzeum „Skrzypce Wieniawskiego” – zajęcia dla młodzieży
„Spotkanie na wystawie” – oprowadzanie dla dorosłych
Liczba miejsc ograniczona
Muzeum Instrumentów Muzycznych

11.50 – 12.10
Skrzypcowy happening
Miejsce akcji: Stary Rynek, przed ratuszem

19.00
Recital skrzypcowy
Artiom Shishkov (skrzypce), Natalia Zlobina (fortepian)
Program:
L. v. Beethoven- Sonata nr 9 op. 47 „Kreuzerowska”
H. Wieniawski- Polonez D-dur op. 4
E. Ysaÿe- III Sonata na skrzypce solo d-moll op. 27 „Ballada”
D. Szostakowicz- D. Cyganow- 4 Preludia op. 34, nr 10, 15, 16, 24.

Muzeum Instrumentów Muzycznych (Stary Rynek 45)

mail kultura

Koronawirus

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz