‘Hasło Rota’ – 100 lat Roty

Autor: saygone. Poznań, 19 Czerwca 2010

100-lecie Roty na Placu Wolności - 2010.06.19 r. Foto: Paweł RychterRota, jedna z najważniejszych polskich pieśni patriotycznych. W 1908 roku słowa napisała Maria Konopnicka, które ukazały się drukiem w krakowskim piśmie “Przodownica”. Dwa lata później dyrektor krakowskiego Towarzystwa Muzycznego, Feliks Nowowiejski skomponował melodię do jej wiersza. W rękopisie zapisał datę 13 stycznia 1910 r. Po raz pierwszy Rotę odegrano 15 lipca 1910 r. w Krakowie z okazji 500 rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Rota o mały włos stała by się hymnem narodowym jednak przegrała z “Mazurkiem Dąbrowskiego”. Dlaczego? Ze względu na słowa zwrotki “Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz”, ponieważ nikomu nie zależało na powodowaniu konfliktów. A ta zwrotka niewątpliwie była by kontrowersyjna.

Dlaczego Rota jest tak ważna dla Poznania? Ze względu na Feliksa Nowowiejskiego. Przez wiele lat związany był z Poznaniem, gdzie mieszkał z rodziną przy alei Wielkopolskiej 11 (gdzie dziś miejści się muzeum poświęcone kompozytorowi).

W ten weekend ‘Hasło Rota’ oznacza akcję plenerową, która uświetnia ochody jubileuszu Roty. W sobotnie południe się gra miejska “Złoty róg Hetmana”. Podczas któej poszukiwany był Róg Hetmana.
Na placu Wolności odbył sie przegląd chórów “Praojcom na chwałę – braciom na otuchę”, śpiewających pieśni patriotyczne i ludowe. Dokładnie o godzinie 19:10 tak jak 100 lat temu (przyp. red. – 15 lipca 1910 r.) wszyscy zgromadzeni poznaniacy zaproszeni zostali do wspólnego odśpiewania słów Roty.
W trakcie przeglądu chórów na placu Wolności odbywała się także akcja plastyczna “Wiek Roty w obrazie”, w której brały udział całe rodziny. Akcja miała na celu stworzenie obrazu Roty na tle dziejów Polski.

Bez kategorii
Koronawirus

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.