Różne miejsca w mieście

Adres: Poznań
Poznań

Różne miejsca w mieście - zapowiedzi wydarzeń

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 17.05.2011 - start godzina 01:00

POZNAŃ POETÓW17.05.11 / wtorek
CK „ZAMEK” / SALA POD ZEGAREM
godz. 17.00-18.30 Marcin Świetlicki WIERSZE ZEBRANE
głosy o poecie: Jarosław Borowiec, Jerzy Borowczyk, Agnieszka Kijak
prowadzenie: Marcin Jaworski

Ukazanie się wierszy zebranych Marcina Świetlickiego jest kolejną okazją do przemyślenia poezji, która odcisnęła wyjątkowe znamię na ostatnich dwóch dekadach. Świetlicki – ironiczny buntownik, egzystencjalista, romantyk, kim właściwie jest? Jak jest czytany? Trójgłos o jego twórczości jest wyrazem różnych oczekiwań i odmiennych satysfakcji.

CK „ZAMEK” / SALA POD ZEGAREM
godz. 19.00-21.30 PP (1989-2010): Bromboszcz (Beszterda), Gierszewski (Armatowska), Grzebalski, Kaczanowski, Kępiński, Nguyen Chi Thuat, Rolando, Roszak, Rybicki
prowadzenie: Krzysztof Siwczyk, Piotr Śliwiński

Poznań Poetów to nie tylko nazwa festiwalu, to przede wszystkim codzienność, bardzo zróżnicowana, ujęta częściowo w książce pod takim właśnie tytułem. „Poznań Poetów 1989 – 2010” przedstawia twórców, którzy debiutowali w ciągu minionego dwudziestolecia, nie wszystkich oczywiście. Uwzględnia za to Krystynę Miłobędzką, która w latach 90. odrodziła się jako poetka wyjątkowa, osobna i nareszcie należycie ceniona. Wieczór jest okazją do spotkania z niektórymi bohaterami książki.

CK „ZAMEK” / NAMIOT
godz. 22.00 NIWEA „TAK MA BYĆ” – koncert

Gdy musimy wstać z łóżka w środku nocy po to, by iść do kuchni lub łazienki, przedmioty wydają się twardsze i bardziej kanciaste, niż w świetle dnia. Jeszcze lepiej jest, gdy na klatce schodowej gaśnie nagle światło, a my trzymamy się poręczy z nogą w górze i stawiamy następny krok w ciemność i pustkę. Korytarz zwęża się, a wyobraźnia buduje kubistyczne konstrukcje ze stalowych prętów i betonowych płyt. Złudzenie pryska jeśli ktoś piętro niżej zapali światło z powrotem: jest tak, jakby wróciło życie, a wraz z nim normalne tempo ruchów i kierunek myśli. Przychodzi wrażenie, iż spędziliśmy chwilę w świecie na opak, w negatywie.

Nowa NIWEA chce wpędzić słuchacza i widza w podobny stan na dłużej. Bąkowski i Szczęsny robią performerską anty-rzeźbę z braku, z dziury po ich obecności – to puste miejsce po nich, jak powietrze, wypełnia muzyka i tekst. NIWEA gasi światło, znika, po to by wyraźniej było widać rzeczy główne. („Robię że nie ma nic, ale są takie głosy, że się nie da znieść” – MIASTO ŚREDNIE) NIWEA idzie brawurowo w stronę śmiertelnie poważnego kabaretu, w którym teatralna blaga i prawda balansują w odpowiednich proporcjach, czyli prawie nie do wytrzymania. NIWEA wymaga wiernych, niczym kościół. Ceremonia jest dostępna tylko pokrewnym duszom. „Bardzo się boję, ale tak ma być” – jeden z nowych tekstów wyznacza tonację całej płyty i stanowi podstawowy klucz do jej tajemnic. Jednocześnie brzmi jak coś większego i ważniejszego, niż zwykły tekst piosenki. (Michał Lasota/ Galeria Stereo)

18.05.11 / środa
godz. 10.00-14.00 LEKCJA Z WIERSZEM

Spotkania (4) z krytykami i poetami w szkołach poznańskich i wielkopolskich; dyskusja o poezji, przykładowe analizy, warsztat.

MESKALINA
godz. 16.00-17.30 “NIGDY NIE BĘDZIESZ SZEDŁ SAM”. KIBICA PORTRET HYMNICZNY (dyskusja)

Gośćmi będą jurorzy konkursu – Nguyen Chi Thuat (tłumacz, poeta, pracownik Instytutu Językoznawstwa UAM), Grzegorz Hałasik (dziennikarz sportowy, redaktor “Radia Merkury”), Hubert Niedzielski (student polonistyki rzecznik prasowy klubu Warta Poznań).
prowadzenie: Jerzy Borowczyk, Wojciech Hamerski

600 lat temu na grunwaldzkich polach rycerze Jagiełły odśpiewali podobno Bogurodzicę, najstarszą polską pieśń hymniczną. Pokrewieństwo między bitwą a meczem, zupełnie oczywiste, pozwala spojrzeć na hymny piłkarskie jak na manifesty bojowe, śpiewane z szalikiem-sztandarem uniesionym wysoko nad głowę. Kibicowska pieśń zagrzewa do walki i rozgrzewa, gdy na stadionie przymrozek. Pomaga się też połapać, kto swój. Prześwieca przez nią idea – solidarność. Słabo wypada w wykonaniu solowym, za to przemnożona przez ilość gardeł potężnieje, pozwala odczuć siłę naszych, daje kopa. „Nigdy nie będziesz szedł sam” – z prostotą myśl tę wyraża bodaj najsławniejszy klubowy hymn piłkarski. Swój dziarski śpiew kibice Liverpoolu nazywają metaforycznie… „słodkim srebrnym trelem skowronka”. No właśnie! Nie zapominajmy, że hymny piłkarskie to również wiersze. O ich wymowie, ale i budowie dyskutować będziemy podczas spotkania, na którym odśpiewane zostaną niektóre z tekstów biorących udział w „Konkursie na Hymn Kibica”.

CK „ZAMEK” / SALA POD ZEGAREM
godz. 18.00-19.30 WIECZÓR AUTORSKI REINERA KUNZE (z udziałem tłumacza i poety JAKUBA EKIERA)

prowadzenie: Inez Okulska

Reiner Kunze to legenda poezji niemieckiej, twórca o wielkim autorytecie i dorobku, w sporej części spolszczonego – m. in. dzięki Jakubowi Ekierowi. W NRD – dysydent, zmuszony do emigracji. Jakub Ekier to wybitny tłumacz poezji i prozy, a także ceniony poeta, autor zwięzłych, oszczędnych, celnych wierszy.

CK „ZAMEK” / NAMIOT
godz. 20.00-21.30 CZAS (NA) MIŁOSZA

(wielogłos krytyczny: Andrzej Franaszek, Grzegorz Jankowicz, Piotr Michałowski, Anna Pytlewska; wielogłos liryczny – wiersze Cz. M. w wykonaniu poetów, uczestników festiwalu) + pokaz filmu „Autograf”, Real. Mikołaj Jazdon
prowadzenie: Paweł Próchniak

Miłosz na Festiwalu, Miłosz w Poznaniu… W roku poświęconym Poecie wybitni znawcy twórczości Miłosza pytają czy to naprawdę jest jego czas. Jego charyzma, poetyka i tematy, ile z nich zostało? Jak młodsi poeci odnoszą się do spuścizny Noblisty? Czy istnieje przesłanie Miłosza? Miłosz żywy?

godz. 21.30 CZAS NA LAUREATA – OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU IM. KLEMENSA JANICKIEGO Jury: Szczepan Kopyt, Edward Pasewicz, Robert Rybicki, Krzysztof Siwczyk, Mariusz Grzebalski

Konkurs po raz czwarty w nowej formule. O zwycięstwo mogą się ubiegać młodzi poeci (przed trzydziestką), niekoniecznie debiutanci, nagrodą jest wydanie tomu wierszy.

MESKALINA
godz. 22.00 (do ostatniego wiersza)
NOC NOWYCH GŁOSÓW

Czytają finaliści i laureaci konkursu K. Janickiego, uczestnicy warsztatów DROGA DO POZNANIA, studenci, laureaci konkursu Instytutu Filologii Polskiej o Nagrodę Fanfila. Rodzaj Wolnej Trybuny, na którą zapraszają (i której strzegą) prowadzący:

Karol Francuzik, Krzysztof Hoffmann
oprawa muzyczna: QLHEAD & WOJTEK LUCHOWSKI LIVE ACT

19.05.11 / czwartek
CK „ZAMEK” / SALA POD ZEGAREM
godz. 10.00-14.30 LEKCJA WIERSZA (seminarium krytycznoliterackie)

Uczestnicy seminarium poezję współczesną, analizując zarazem swoje sposoby czytania: Anna Czabanowska-Wróbel, Danuta Opacka-Walasek, Grzegorz Jankowicz, Marcin Jaworski, Piotr Michałowski, Dariusz Pawelec, Paweł Próchniak.

7 uczestników (wybitni krytycy, badacze literatury) interpretuje wiersze uczestników festiwalu, analizując zarazem swoje sposoby czytani. Lekcja obowiązkowa dla wszystkich innych czytelników, studentów, licealistów.

godz. 10.00-14.00 LEKCJA Z WIERSZEM (kolejne 4 spotkania)

ZESPÓŁ SZKÓŁ MISTRZOSTWA SPORTOWEGO NR 2, AL. NIEPODLEGŁOŚCI 32
godz. 15.30-16.45 MŁODZI POECI KONTRA RESZTA ŚWIATA
Mecz piłkarski poeci – krytycy i rozstrzygniecie “Konkurs na Hymn Kibica”

Przeniesienie odwiecznych sporów między poetami i krytykami na boisko piłkarskie uznać wypada za wkład Poznania Poetów do historii literatury, a zarazem niepokojący przekaz na temat reguł panujących w życiu literackim. W czterech dotychczasowych pojedynkach zwyciężali krytycy, mimo bohaterskiej postawy poetów. Czy to wieczność wynagradza krytykom znikomość szans, by mogli się w niej zapisać? Czy to skutek ich lepszego wytrenowania, by tak rzec – kwestia diety? Czy kwestia charakteru, zaciętości, potrzeby górowania? Te kwestie fundamentalne unieważni prognozowany wynik tegorocznego spotkania – POECI JAK ZWYKLE WYGRAJĄ. Niesieni dopingiem, słowami hymnów, zapałem kibiców – nowych wieszczów narodowego sportu. Polski football słowem stoi. Polski football – rzecz wyobraźni.

CK „ZAMEK” / SALA POD ZEGAREM
godz. 17.00-17.45 TRZY KWADRANSE W „PAŁACYKU”, CZYLI NOWY PASEWICZ

prowadzenie: Grzegorz Jankowicz

W dziesięć lat po debiucie – nowa książka poetycka Edwarda Pasewicza. Jeden z najbardziej sugestywnych twórców ostatnich lat, kiedyś poznaniak, krytyk i badacz pulsu tego miasta, przeniósł się do Krakowa. Czy coś z tego wynika dla poezji? Zapewne nic, ale i tak jest to dobry powód, jeden z wielu dobrych powodów, żeby posłuchać nowych wierszy Pasewicza.

CK „ZAMEK” / SALA POD ZEGAREM
godz. 18.00-18.45 MARIE LUNDQUIST
godz. 19.00-20.30 ADAM ZAGAJEWSKI
(z udziałem Zbigniewa Kruszyńskiego, tłumacza oraz Anny Czabanowskiej-Wróbel)

Marie Lundquist– wybitna szwedzka poetka, dramatopisarka, eseistka (jest m.in. autorką eseju o poezji Adama Zagajewskiego). Pisze sztuki radiowe, tłumaczy literaturę norweską, prowadzi warsztaty twórczego pisania na uniwersytecie w Göteborgu. Mieszka w Sztokholmie. Wybór jej wierszy ukaże się wkrótce w „Zeszytach Literackich”.

Adam Zagajewski jeden z najwybitniejszych poetów polskich, kiedyś związany z Nową Falą, od początku lat 90. patron orientacji klasycznej. Twórca żywo komentowany, inspirator ważnych dyskusji estetycznych. Mieszka w Krakowie, regularnie wykłada w USA.

CK „ZAMEK” / NAMIOT
godz. 21.00-22.30 CZAS KULTURY

Prezentacja środowiska z udziałem wybitnych poetów średniego i młodszego pokolenia.
Bohdan Zadura, Dariusz Sośnicki, Jakobe Mansztajn
prowadzenie: Jerzy Borowczyk i Łukasz Jeżyk

„Czas Kultury”, założony w podziemiu przed 25 laty, był w latach dziewięćdziesiątych jednym z głównych motorów zmiany literackiej, miejscem publikowania ważnych utworów poetyckich i prozatorskich, przestrzenią sporów estetycznych i światopoglądowych. Ostatnio coraz wyraźniej nawiązuje do tej tradycji.

MESKALINA
godz. 22.30 (do ostatniego wiersza) SLAM PO CZESKU

otwarty popis slamerów z Polski i Czech: Mirek Kynčl, Robert Hysek, Andre Thaisz, Bohdan Bláhovec, Kuba Przybyłowski, Dawid Koteja
prowadzenie: Romek Franczyk i Maciej Mikulewicz

godz. 24.00 POZNAŃ FREE SEPTET (Fetler/ Jankowiak/ Kopyt/ Kowalski/ Mełech/ Rogoża/ Romul)

Po czesko-polskim slamie w Meskalinie w ramach muzycznej odsłony Poznania Poetów wystąpią wspólnie twórcy związani z poznańską sceną muzyki improwizowanej (znani m.in. z grup: Yazzbot Mazut, Tfaruk, Tsigunz i Lentoid). Większość muzyków septetu współpracowała ze sobą już wcześniej, ale w tak potężnym składzie usłyszymy ich po raz pierwszy.

Michał Fetler – saksofon barytonowy
Kuba Jankowiak – trąbka
Szczepan Kopyt – gitara basowa
Piotr Kowalski – perkusja
Piotr Mełech – klarnet basowy
Paweł Rogoża – saksofon tenorowy
Lena Romul – saksofon altowy

20.05.11 / piątek
CK „ZAMEK” / NAMIOT
godz. 17.00-19.00 SERYJNI POECI
„MÓWIĄCA” WYSTAWA KSIĄŻEK POETYCKICH
Wydawnictwa Biblioteki Wojewódzkiej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu (z udziałem autorów).
Miłosz Biedrzycki, Adam Wiedemann, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska (premiera książki), Konrad Góra (premiera książki), Radosław Kobierski (premiera książki), Kopyt / Kowalski (premiera książki z płytą)
prowadzenie: Agnieszka Wolny-Hamkało

WBPiCAK w krótkim czasie zasłynęła jako wyjątkowo aktywny, wybredny i zarazem odważny wydawca poezji. Poeci, których książki ukazują się w dwóch seriach, lokalnej i ogólnopolskiej, reprezentują wszystkie pokolenia i poetyki. Obok twórców od dawna pierwszorzędnych (P. Sommer, A. Sosnowski, A. Wiedemann) pojawiło się szereg książek pisarzy nieco zapomnianych, przede wszystkim zaś sporo debiutów (M. Grundwald, K. Pietryk, J. Roszak). Wartą podkreślenia cechą tego wydawnictwa jest znakomita oprawa graficzna, dzieło Piotra Zdanowicza.

CK „ZAMEK” / NAMIOT
godz. 19.30-20.45 WIECZÓR AUTORSKI SHIVAPRAKASH HS

Shivaprakash, poeta i dramaturg, profesor estetyki na Uniwersytecie w New Dehli, pisze po angielsku i w języku kanada; stypendysta wielu światowych fundacji, uczestnik International Writing Program (USA)
prowadzenie: Piotr Śliwiński

Shiva Prakash, poeta i dramaturg , profesor estetyki na Uniwersytecie w New Dehli, pisze po angielsku i w języku kannada; stypendysta wielu światowych fundacji, uczestnik International Writing Program (USA). Krytyczny znawca Zachodu i krytyczny miłośnik Wschodu. Na PP jest jeszcze jednym całkiem innym głosem.

MESKALINA
godz. 21.30 SYMPOZJON

„Rozpisana Szybka Randka”
prowadzenie: Joanna Kownacka, Zuzanna Wiącek

*Mistrzostwa we wznoszeniu toastu (nagroda – butelka wina z autografami poetów – uczestników festiwalu)*

Być może ostatnia szansa, żeby się zakochać (w poezji, poetce, poecie) – Moderatorzy Rozpisanej Szybkiej Randki gwarantują silne emocje. Kolejna szansa, żeby się wygadać (przy toastach). Jeszcze jedna okazja, żeby upić się (wierszem i winem).