Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza
Adres: Stary Rynek 84
Poznań
Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza - zapowiedzi wydarzeń
Otwarcie Muzeum Sienkiewicza po renowacji
W sobotę, 7 czerwca, w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza
będzie można uzyskać autograf wnuka pisarza – Juliusza Sienkiewicza. Wystarczy przyjść do muzeum w godz. 10.00-13.00 z książką autorstwa Henryka Sienkiewicza lub zakupić w muzeum Wspomnienia o Ignacym Mosiu (10 zł).
Muzeum zaprasza po przebudowie oraz renowacji budynku i ekspozycji! Wstęp bezpłatny!
Ponadto, do Muzeum trafił właśnie Medal Nagrody Nobla dla Henryka Sienkiewicza. Medal Nagrody Nobla został wypożyczony na pół roku Muzeum Literackiemu Henryka Sienkiewicza w Poznaniu, dzięki uprzejmości prawnuczki pisarza – Hanny Dziewanowskiej, która sprawuje nad nim pieczę w imieniu rodziny Sienkiewiczów. Rodzina posiada ten medal od pięciu lat (replika) – oryginał wraz z dyplomem zaginął w czasie Powstania Warszawskiego. Ciekawostką jest fakt, że tylko i wyłącznie najbliższa rodzina i spadkobiercy mogą się ubiegać w Akademii Szwedzkiej o replikę. Nie otrzyma jej żadna instytucja, nawet tak blisko związana z Sienkiewiczem, jak poznańskie Muzeum.
Muzeum po 35 latach istnienia wychodzi naprzeciw dzisiejszym wymogom, dostosowując się nowymi rozwiązaniami technicznymi i uatrakcyjnieniem przekazu do współczesnego odbiorcy. Niemniej jednak część sal zachowuje swój charakter XIX-wiecznych salonów, tym samym klimat epoki nie zniknie, a multimedia będą pełnić głównie rolę informacyjno-uzupełniającą. Przez wszystkie lata funkcjonowania Muzeum priorytetem było ukształtowanie i zachowanie indywidualnego charakteru tej placówki – i nadal tak jest. Czas, w którym żyjemy, i fascynacja multimediami nie powinny mieć wpływu na podstawowy cel istnienia każdego muzeum powołanego do zachowania pamiątek “przeszłości dla przyszłości” oraz obcowania z oryginalnym eksponatem.
Muzeum czynne: od wtorku do piątku w godz. 9.00-17.00; w soboty od 9.00-16.00 – wstęp bezpłatny. W poniedziałki, niedziele i święta nieczynne.