Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 7 CZERWCA

Poznań w 1945 roku  Foto: Zielonacki, fotopolska

Słońce w znaku Bliźniąt

Dzień Wolności Prasy, obchodzony dla uczczenia uchwalonej w roku 1950 konstytucji Międzynarodowego Stowarzyszenia Prasy

Osoby urodzone 7 czerwca mają szerokie zainteresowania, są ciekawe życia. Cechuje je życiowa aktywność i energia. Można na nich polegać w trudnych sytuacjach. Słabą stroną ich charakteru jest zbytnia ustępliwość.

Cytaty ma dziś:

– Nasze namiętności często stają się naszym nieszczęściem. Zygmunt. Freud
– W sztuce jak w życiu, nic przypadkowo się nie dzieje. Antoni Czechow
– Przysłowie: Długo radź, prędko czyń.

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1849 W Poznaniu ukazał się pierwszy numer „Dziennika Polskiego” pod redakcją Karola Libelta.

1882 W Zagórzu na Podkarpaciu urodził się Bolesław Namysłowski, polski botanik. Od 1919 wykładał botanikę na Uniwersytecie Poznańskim. Stał na czele Katedry Botaniki Ogólnej i Fitopatologii Wydziału Rolniczo-Leśnego, był też jego dziekanem (po 1950 r. część Uniwersytetu Przyrodniczego). Zajmował się badaniami z dziedziny mykologii i mikroflory zbiorników wodnych. Jest autorem ponad 50 publikacji.

Prof. Namysłowski był związany z polskim zborem ewangelicko-augsburskim w Poznaniu, był kuratorem Stowarzyszenia Polskiej Akademickiej Młodzieży Ewangelickiej (SPAME).

1905 We Lwowie urodził się Stanisław Teisseyre, malarz, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

W 1934 był współorganizatorem Związku Zawodowego Artystów Plastyków we Lwowie. Podczas okupacji niemieckiej wraz z żoną Marią był zaangażowany w pomoc ludności żydowskiej. Pracował jako scenograf w Teatrze Wojska Polskiego w Lublinie, a później w Łodzi. Redagował pismo “Przegląd Artystyczny”. Był wybrany rektorem poznańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (w latach 1947–1950, 1965) oraz sopocko-gdańskiej ASP (od 1951 do 1962). W początkach kariery tworzył w stylu socrealizmu. Jest m.in. autorem polichromii i projektu witraża prezbiterium poznańskiego kościoła św. Jana Jerozolimskiego. Zmarł 2 stycznia 1988 roku w Poznaniu. [wikipedia]

W ciężkich czasach powojennych, gdy wyjazd z Polski graniczył z cudem, Teisseyre zjeździł cały świat. Francję, z której pochodziła jego rodzina, odwiedzał prawie co roku, dotarł też na Kubę i do Egiptu. Ułatwiały mu to jego kontakty – stanowiska w UNESCO i zarządzie Polskiego Związku Artystów Plastyków. Zaraz po wojnie zapisał się do Stronnictwa Demokratycznego, by, jak odwróciła się koniunktura, w 1952 roku przejść do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. A przy tym wszystkim był dobrym, skromnym, pełnym ciepła człowiekiem. Tak naprawdę przez całe długie życie niewiele się dorobił. Jeździł starym fiatem, gdy inni już dawno przesiedli się na limuzyny.

Jako rektor potrafił w swoim mieszkaniu gościć studentów, którzy odwiedzali go spontanicznie. I dyskutował z nimi godzinami. Jego wnikliwe, pełne dygresji erudycyjnych korekty prac studenckich były słynne. Jednocześnie, jeszcze w połowie lat 70., egzekwował na uczelni obowiązkowy temat malarski i rzeźbiarski – „portret Lenina”.

W Poznaniu długo mieszkał w wynajmowanym przez uczelnię mieszkaniu przy ulicy Ostroroga. Dopiero w 1979 roku, w wieku 74 lat, zaczął budować swój pierwszy dom na stoku Cytadeli. [W. Hildebrandt, Stanisław Teisseyre… z niepamięci, tekst na: https://kulturaupodstaw.pl/stanislaw-teisseyre-z-niepamieci/], fot. Andrzej Matuszewski (z lewej) i Stanisław Teisseyre, malarz, rektor PWSSP, w Galerii odNOWA przy ul. Wielkiej, 5.10.1967 r, w tle obraz Antoniego Zydronia, Jerzy Nowakowski / Cyryl]

1913 „Tygodnik Ilustrowany”: pisał: „Na kilka dni, w oktawę Bożego Ciała, zmienia się obraz cichego, smutnego Poznania. Ludność polska, zazwyczaj niewidoczna, napływa ze wszystkich stron i wypełnia ulicę, przez które przeciągają procesye kilkudziesięciu tysięcy wiernych. W roku obecnym, w czasach klęsk i powszechnej żałoby, pochody te imponujące, były jakoby spokojną manifestacją uczuć narodowych i religijnych”.

1923 Ekshumacja szczątków Karola Marcinkowskiego na starym cmentarzu świętomarcińskim przy ulicy Towarowej i przeniesienie ich do Sali Odrodzenia poznańskiego Ratusza. W uroczystości przeniesienia trumny uczestniczyły tłumy mieszkańców miasta. 10 czerwca miała miejsce uroczystość złożenia prochów na poznańskiej Skałce.

Tablica pamiątkowa

Tablica pamiątkowa na murze kościoła Św. Wojciecha, fot: parafia Św. Wojciecha

1945 Urzędowanie rozpoczął Jerzy Grosicki, nowy wojewoda poznański. Uruchomienie w Poznaniu linii tramwajowej nr 3 od Pogodnej (Błonia Grunwaldzkie) do Mostu Teatralnego.

Poznań w 1945 roku Foto: Zielonacki, fotopolska

Poznań 1945, widoczny budynek to nieistniejące już  kino “Bałtyk” –  w obecnie w tym miejscu przy Rondzie Kaponiera  trwa budowa nowoczesnego biurowca

1958 W Gdyni urodziła się Katarzyna Kretkowska, radna miasta Poznania od 1994, posłanka na Sejm RP, działaczka społeczna, anglistka.

Katarzyna Kretkowska Foto: http://www.sld.poznan.plDzieciństwo spędziła w Egipcie i w Indiach, w drugim z tych krajów ukończyła szkołę podstawową, w 1980 została absolwentką filologii angielskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 80. studiowała na Uniwersytecie Edynburskim, kształciła się też podyplomowo w zakresie zarządzania oświatą oraz prawa, gospodarki i finansów Unii Europejskiej.

Po studiach pracowała jako nauczycielka akademicka w Instytucie Filologii Angielskiej UAM, później związana z Wyższą Szkołą Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Współzałożycielka społecznej szkoły podstawowej „Dębinka”, a także uczestniczka Kongresów Kobiet. Zajęła się również tłumaczeniem, została współautorką publikacji Oni tworzyli „Solidarność”.

W latach 80. wstąpiła do NSZZ „Solidarność”, działała w opozycji demokratycznej. W latach 90. wstąpiła do Unii Demokratycznej i następnie do Unii Wolności. Od 2002 pozostawała bezpartyjna, choć nieformalnie związana z lokalną lewicą. Nieprzerwanie od 1994 do 2018 sprawowała mandat radnej miejskiej w Poznaniu (m.in. z list Unii Wolności, Niezależnego Porozumienia Społecznego, Lewicy i Demokratów oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej). W latach 1994–1998 wchodziła w skład zarządu miasta, odpowiadając za sprawy społeczne i oświatę. W 2006 kandydowała na prezydenta Poznania z własnego komitetu, zdobywając 4,52% głosów i zajmując 4. Miejsce.

W wyborach parlamentarnych w 2019 z ramienia Lewicy uzyskała mandat posłanki na Sejm RP IX kadencji w okręgu poznańskim (zdobyła 16 061 głosów).

1964 Uroczyście otwarto XXXIII Międzynarodowe Targi Poznańskie. W tygodniu poprzedzającym wydarzenie gości zaczął przyjmować hotel Merkury, a na stację Poznań Główny wjechał pierwszy elektryczny pociąg relacji Poznań – Warszawa.

Od początku istnienia targów odbywała się jedna czerwcowa impreza. Swój dorobek prezentowali na niej przedstawiciele wszystkich dziedzin gospodarki. Od 1958 roku poza Międzynarodowymi Targami Poznańskimi odbywały się wystawy krajowe. Na wiosnę i na jesień każdego roku do Poznania przyjeżdżali producenci krajowi. Dopiero później podzielono wystawców branżami. Do tego czasu dzielono ich według państw, które reprezentowali.

Wystawiali się na nich wystawcy krajowi oraz zagraniczni. Na powierzchni ponad 105 tys. metrów kwadratowych zobaczyć można było dorobek 1346 zagranicznych wystawców z 53 państw oraz 2118 wystawców krajowych.

Największą ofertę prezentował przemysł ciężki. Jego ekspozycja zajęła 53, 1 proc. całej wystawy. Kolejnymi przemysłami był rolno-spożywczy 8,1 proc., materiały budowlane 6,7 proc., oraz włókienniczy 5,9 proc. Wystawę odwiedziło 423 tys. 670 osób. [Źródła: Archiwum MTP na facebooku, Mateusz Szymandera, Jak wyglądały MTP w 1964 roku?, Głos Wielkopolski https://gloswielkopolski.pl/jak-wygladaly-mtp-w-1964-roku-archiwalne-zdjecia/ar/3491379, dostęp 14.03.2020]

1974 Otwarcie pierwszej w Poznaniu pijalni piwa przy zbiegu ul Głogowskiej i Kniewskiego [dziś Limanowskiego]

1975 Prezydentem Poznania został Władysław Śleboda.

Prezydent Miasta Poznania w latach 1975-1981. Członek PPR, potem PZPR. Słuchacz w Centralnej Szkole Partyjnej w Warszawie (1956-1957) i Wyższej Szkole Nauk Społecznych przy KC PZPR. Członek egzekutyw komitetów powiatowych PZPR w Koninie i Lesznie oraz komitetu wojewódzkiego PZPR w Poznaniu.

Jako jeden z wielu prominentnych działaczy PZPR, 13 grudnia 1981 był internowany w celu uwiarygodnienie stanu wojennego.

Podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy Poznaniem a Hanowerem, 29 października 1979

Podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy Poznaniem a Hanowerem, 29 października 1979, fot: http://www.hannover-poznan.zhp.wlkp.pl

1983 Ukazała się debiutancka płyta zespołu Lombard „Śmierć dyskotece”. Znalazły się na niej m.in. “Pingwin”, “Droga Pani z TV” oraz “Mniej niż nic”…. Płyta analogowa sprzedała się w ilości 400 tysięcy egzemplarzy! [źródło fb/Małgorzata Ostrowska]

fot. facebook/malgorzataostrowska

1987 Otwarto nowy oddział Muzeum Narodowego – Muzeum Etnograficzne. Placówka mieści się w budynku dawnej loży masońskiej na ul. Grobla 25. Budynek wzniesiony został na początku XIX wieku. W muzeum zgromadzono zabytki wielkopolskiej kultury ludowej. Ekspozycja stała to: Sztuka ludowa w Wielkopolsce – rzeźba, malarstwo, stroje, hafty, zdobnictwo (ceramika, drewno) oraz rekwizyty obrzędowe i instrumenty muzyczne z XIX i XX wieku.  [Kronika Miasta Poznania nr 3/88]

Muzeum Etnograficzne Foto: MNP/mat.prasowe

1992 Zaczęła nadawać program prywatna poznańska telewizja TV-ES.

tves1TV – ES rozpoczęła nadawanie tuż przed północą 6 czerwca 1992 roku na częstotliwości zwolnionej przez konsulat ZSRR w Poznaniu. Przez ponad 2 lata swojej nieprzerwanej działalności zdobyła sobie bardzo duże uznanie wśród większości mieszkańców Poznania i województwa. Zawsze stanowiła ciekawą alternatywę dla jedynie dwóch kanałów telewizji państwowej.

Jej niepowtarzalność opierała się na innowacyjności, młodzieńczej sile oraz przede wszystkim na zaangażowaniu się Wielkopolan w lokalne problemy młodej demokracji. W lutym 1993 roku, jako jedna z 12 lokalnych stacji telewizyjnych, rozpoczęła nadawanie kilkugodzinnego wspólnego bloku programowego o nazwie Polonia 1. Na mocy decyzji powstałej w rok później Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w sierpniu 1994 poznańska TV-ES została zamknięta przez policję. Zwolnioną po niej częstotliwość przekazano kodowanemu Canal+, który zaledwie po kilku latach samowolnie zaprzestał naziemnego nadawania własnego programu.

ZDARZYŁO SIĘ 7 CZERWCA

555 Zmarł Wigiliusz, papież. Nie cieszył się popularnością; kiedy w 545 na rozkaz cesarza Justyniana udał się ponownie do Konstantynopola, żegnany był przez mieszkańców Rzymu wyzwiskami i kamieniami.

1099 I wyprawa krzyżowa: rozpoczęło się oblężenie Jerozolimy.

1329 Zmarł w wieku 53 lat Robert Bruce, król Szkocji. Po podboju Szkocji przez Anglię, wybuchło powstanie narodowe, któremu przewodził William Wallace. Bruce nie popierał powstania. W ostatnich latach życia zmagał się z trądem, którego nabawił się w czasie swych licznych podróży.

1340 Założono miasto Rotterdam w Niderlandach.

1490 Część szlachty węgierskiej obwołała królem Węgier Jana Olbrachta.

1492 W Grodnie zmarł w wieku 64 lat król Kazimierz Jagiellończyk, tron objął jego syn Jan Olbracht.

1494 Traktatem z Tordesillas, królestwa Hiszpanii i Portugalii dokonały podziału Nowego świata, rozgraniczyły swoje posiadłości i tereny odkryć. Obszary na zachód od południka 46 stopni przypadły Hiszpanii, a na wschód – Portugalii. Na skutek tego dziś cała Ameryka Południowa mówi po hiszpańsku, a mieszkańcy Angoli, Mozambiku i Makao posługują się językiem portugalskim.

1631 Zmarła Mumtax Mahal, żona Shah Jahana, dla której zbudował słynne mauzoleum Taj Mahal

1770 Urodził się Robert Jenkinson, 2 hrabia Liverpool. brytyjski polityk. Premier Wielkiej Brytanii. Był wielkim miłośnikiem sztuki i literatury. W 1824 r. ufundował National Galery. Ciekawostka: Liverpool Street w Londynie otrzymała swoją nazwę na cześć premiera.

1785 Po raz pierwszy otworzono trumnę królewską – Zygmunta III Wazy. Dokonał tego w celach badawczych kanonik Kazimierz Bordukiewicz.

1848 Urodził się Paul Gauguin, malarz francuski, jeden z najwybitniejszych artystów przełomu XIX / XX wieku. Postimpresjonista, opracował założenia cloisonizmu i syntetyzmu podjęte przez szkołę z Pont – Aven a później nabistów. Pracował głównie w Bretanii i na Thaiti. Jego styl oznacza się poetyckim symbolizmem, płaskimi, nasyconymi plamami barwnymi, uproszczeniem form i wyrazistym konturem.

1866 Zmarł Seattle, wódz indiański, znany z przyjaznego stosunku do białych osadników.

1893 Pierwsza z demonstracji obywatelskiego nieposłuszeństwa Gandhiego. Odmówił on podporządkowania się zasadzie segregacji rasowej w pociągu i został z niego wyrzucony. Idea obywatelskiego nieposłuszeństwa zapoczątkowana przez Ghandiego znalazła ogromną rzeszę naśladowców niezadowolonych z brytyjskich rządów w Indiach. Także dzięki tej kampanii Indie odzyskały w 1947 roku niepodległość.

1902 Warszawski “Tygodnik Ilustrowany” rozpoczął druk nowej powieści Stefana Żeromskiego “Popioły”.

1905 Norwegia wypowiadając unię ze Szwecją proklamowała niepodległość.

1906 W Glasgow zwodowano Lusitanię – w tamtym czasie największy i liniowiec świata. Duma linii transatlantyckiej Cunarda została zatopiona przez niemiecką łódź podwodną w czasie I Wojny Światowej, co było jedną z przyczyn przystąpienia Stanów Zjednoczonych do wojny.

1909 Urodziła się Virginia Apgar, amerykańska lekarka. Znana jest z wprowadzenia skali Apgar, służącej do określania stanu noworodków. (zm. 1974).

1909 Urodziła się Jessica Tandy, amerykańska aktorka. W 1989 roku została uhonorowana Oscarem za rolę pierwszoplanową w filmie Wożąc panią Daisy, gdzie wcieliła się w postać matrony z Południa, która zaprzyjaźnia się ze swoim czarnoskórym szoferem. Tym samym jest najstarszą aktorką która odebrała tę nagrodę. (zm. 1994).

1912 Armia amerykańska rozpoczęła testy karabinu maszynowego zainstalowanego na samolocie.

1939 Król Jerzy VI jako pierwszy w historii brytyjski monarcha złożył wizytę w USA. Granicę przekroczył przechodząc ze strony kanadyjskiej na amerykańską podczas podziwiania wraz z małżonką wodospadu Niagara.

1940 W Pontypridd w Wielkiej Brytanii urodził się Tom Jones. Naprawdę nazywa się Thomas Jones Woodward. W latach 1965-1972 wielokrotnie gościł na listach przebojów. Ponownie pojawił się na nich w 1988 roku z własną wersją utworu Prince’a “Kiss”, nagranym wspólnie z Art Of Noise. Piosenka pojawiła się na ścieżce dźwiękowej filmu “Moja macocha jest kosmitką”, z Kim Basinger i Danem Aykroydem.

1946 W Tarnowskich Górach urodził się Jan Miodek, polski językoznawca, popularyzator języka polskiego.

1958 W Minneapolis w stanie Minnesota urodził się Prince, przez pewien czas znany również jako Symbol.

Naprawdę nazywa się Prince Roger Nelson i jest wokalistą, gitarzystą, kompozytorem, autorem tekstów, producentem nagrań, aktorem i reżyserem filmowym. Zadebiutował w roku 1978 albumem “For You” Jego największy hit to nagranie z filmu i płyty „Purple Rain” – „When Doves Cry”, które na pierwszy miejscu “Billboardu” spędziło 5 tygodni. Za muzykę tę otrzymał Oscara. Jego oprawa towarzyszyła także obrazom „Under The Cherry Moon”, „Graffiti Bridge” oraz przede wszystkim „Batman”. Inne jego znane przeboje to „Cream”, „The Most Beautiful Girl In The World”, „Sign O’ The Times”.

1959 Na wyspie White przeprowadzono pierwszą próbę techniczną z poduszkowcem, zwanym wówczas latającym talerzem. Pojazd ważył 3,5 tony, miał napęd 540 koni mechanicznych, co pozwalało unieść maszynę na wysokość 30-40 cm.

1963 Urodził się Wiesław Tupaczewski, polski aktor kabaretowy Kabaretu OT.TO.

1965 Sony przedstawiło domowe video z możliwością nagrywania. Cena urządzenia wyniosła 995 $.

1965 Urodził się Damien Hirst, angielski artysta awangardowy. Do najbardziej znanych prac Hirsta należy cykl Natural History, w skład którego wchodzą martwe wypreparowane zwierzęta (m.in. krowa, owca i rekin) zanurzone w formalinie i umieszczone w szklanych gablotach.

1969 Na listę brytyjską wszedł singiel “Ballad Of John And Yoko” The Beatles. Był to siedemnasty singel tego zespołu, który dotarł do pierwszego miejsca.

1975 Thank God I’m a Country Boy” Johna Denver’a nr 1 w USA.

1978 Urodziła się Adrienne Frantz, amerykańska aktorka, piosenkarka. Rola Ambrosii “Amber” Moore , niani dzieci Brooke aspirującej piosenkarki, dziewczyny 16-letniego Ricka Forrestera, czułej matki ich adoptowanego syna, która rezygnuje z kariery muzycznej i zostaje utalentowaną projektantką mody, której romans z szesnastolatkiem Thomasem synem Ridge’a Forrestera i Taylor Hamilton zakończyła groźba więzienia w operze mydlanej CBS Moda na sukces (The Bold and the Beautiful, 1997-2005) przyniosła jej sławę oraz nagrodę dla Młodego Artysty w 1999 roku.

1979 Rozpoczęły się pierwsze bezpośrednie wybory do Parlamentu Europejskiego.

1979 Chuck Berry zagrał w Białym Domu na życzenie prezydenta Cartera. Niespełna miesiąc później muzyk został skazany na cztery miesiące więzienia za uniki podatkowe.

1981 Urodziła się Anna Kurnikowa, rosyjska tenisistka.

1983 Urodził się Piotr Małachowski, polski lekkoatleta, dyskobol, wicemistrz olimpijski.

1984 Zmarł Stanisław Pagaczewski, polski pisarz. Autor trylogii poświęconej przygodom Baltazara Gąbki, należącej do klasyki literatury dziecięcej. Kawaler Orderu Uśmiechu. (ur. 1916).

1986 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów “Live To Tell” – Madonna.

1997 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów “MMMbop” – Hanson.

2003 W pierwszym dniu referendum europejskiego frekwencja wyniosła około 17%.

2003 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “21 Questions” – 50 Cent feat. Nate Dogg; US Top Album: “14 Shades of Grey” – Staind.

2008 Telewizja Polsat News rozpoczęła nadawanie programu.

Imieniny obchodzą: Jarosław, Robert, Wiesław, Antoni, Ariadna

Antoni, imię wywodzące się od starożytnego rodu rzymskich patrycjuszy Antoniuszów, imię męskie, w Polsce używane od XV wieku. Znani imiennicy: Marek Antoniusz, cesarz rzymski, uległ czarowi Kleopatry, pokonany pod Akcjum; Antoni Padewski z XIII wieku, święty wzywany na pomoc w odnalezieniu rzeczy zgubionych, Antoni Bolesław Dobrowolski ( XIX / XX w.), geofizyk, uczestnik wypraw polarnych, Anton Bruckner (XIX w.), kompozytor austriacki, Antoni Czechow (XIX / XX w.), pisarz rosyjski, Antoni Dworzak (XIX / XX w.), kompozytor czeski. Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Anthony, fr. Antoine, ros. Antonij, wł. Antonio.

Przysłowia: Na święty Antoni pierwsza jagódka się zapłoni -Święty Antoni od zguby broni

Robert to także niemiecki Rupprecht, to połączenie dwu wyrazów oznacza jaśniejący sławą, chwałą, imię pochodzenia gernańskiego. To imię ludzi energicznych, mających duże zdolności do kierowani innymi. Robert to znawca psychiki ludzkiej, a zna ją zarówno z teorii, jak i z praktyki. Umie bowiem obserwować ludzi i świat, a w razie potrzeby chętnie służy innym pomocą. Swoim wyglądem zewnętrznym przyciąga innych i zachęca do kontaktów. Jest oddany żonie i dzieciom, ceni życie rodzinne, nie lubi podróży.

Imię Ariadna ma grecki rodowód. Łączy się z wyrazami “czysta, szlachetna, święta”. W mitologii greckiej Ariadna była córką króla Krety – Minosa. Zakochana w Tezeuszu, pomogła mu wyjść z labiryntu, dając kłębek nici, stąd “nić Ariadny”.

Imię Jarosław oznacza “surowego, ostrego” i “sławnego”. Osoby o tym imieniu są konsekwentne i wytrwałe. Mają wrodzone predyspozycje do odgrywania wiodącej roli na scenie politycznej i zawodowej. Mają poczucie humoru i dużą intuicję.

Wiesław jest imieniem słowiańskim. Mężczyźni o tym imieniu są bardzo uzdolnieni. Bywają jednak bierni, a czasem także leniwi.

Użyte w artykule zdjęcia: Zielonacki, fotopolska, MNP/mat.prasowe, http://www.hannover-poznan.zhp.wlkp.pl, Cyryl, Tomasz Dworek, facebook

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz