Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 19 MARCA

ul. 3 Maja  Foto: MKZ

19 MARCA Słońce w znaku Ryb

Polska – Dzień Wędkarza
Kaszuby – Dzień Jedności Kaszubów
Włochy – Święto Świętego Józefa (obchodzone jako włoski Dzień Ojca)
Australia – Narodowy dzień harmonii
Hiszpania – Święto Ognia – Las Fallas

Urodzeni 19 marca osobowość mają zbliżoną do urodzonych w poprzednim dniu. Wyróżnia się ogromną energią życiową i przedsiębiorczością. Ambicja ich jest nienasycona. W swoich poglądach są postępowi i otwarci na wszelkie nowości. Odważnie wprowadzają w czyn swe plany. Potrafią zrażaæ otoczenie oschłością, ignorancją i uporem. Szkoda, bo przy swoich możliwościach mogliby staæ się życiowymi idolami.

Cytaty na dziś:

– Krytykować to znaczy przekonywać autora, że nie robi czegoś tak, jak ja bym to zrobił, gdybym potrafił. Karol Čapek
– Szczęście to po prostu dobre zdrowie i zła pamięć. Ernest Hemingway
– Kiedy się czyta za szybko lub za wolno, nic się nie rozumie. Blaise Pascal.
Prawo Murphy’ego: Suma inteligencji na planecie jest stała … liczba ludności – rośnie.

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1769 Z Warszawy i Torunia nadeszli Moskale z generałem Apraximem. Zajęli kwatery po całym mieście i u wielebnych kanoników katedralnych. Każdemu gospodarz musiał dostarczyć pożywienia. Opłakiwali gorzko mieszkańcy przedmieść oraz wsi swoją biedę i ucisk.

Na podstawie: Kroniczka rezydencji Karmelitów Trzewiczkowych w Poznaniu przy kościele Najświętszej Krwi Pana Jezusa na ul. Żydowskiej. Opracowane przez Jacka Wiesiołowskiego, Wydawnictwo Miejskie, 2005

1869 Urodził się Józef Mehoffer, malarz młodopolski, twórca witraży na Wawelu i w kościele Św. Wojciecha w Poznaniu. Autor obrazów symbolicznych „Dziwny ogród”, portretów, pejzaży, grafik, mebli. W Muzeum Narodowym w Poznaniu znajduję się m.in. płótno “Plac Pigalle w Paryżu”.

Plac Pigalle Mehoffera w Muzeum Narodowym

Władysław_Niegolewski Foto: wikipedia1885 Zmarł Władysław Maurycy Niegolewski, polityk wielkopolski.

Uczestnik powstań 1846 i 1848 r., współzałożyciel i wiceprezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.  W 1848 wchodził w skład Komitetu Narodowego w Poznaniu. Jako członek polskiej delegacji występował w obronie spraw polskich w parlamencie we Frankfurcie.

W 1849 bronił znanego adwokata Krotowskiego-Krauthofera, oskarżanego przez władze pruskie o udział w powstaniu z 1848. Wielokrotnie sprawował mandat poselski w sejmie pruskim (1849-1852, 1858-1861, 1867-1884), był także posłem do parlamentu niemieckiego (od 1871). Przeciwstawiał się germanizacji.

Wypowiadał się w obronie języka polskiego w szkołach i urzędach wielkopolskich, domagał się poszanowania odrębności Wielkiego Księstwa Poznańskiego.

W latach 1859-1860 wykrył prowokację prezydenta policji pruskiej, który upozorował w Poznaniu spisek antypruski.

1887 W Genewie zmarł Józef Ignacy Kraszewski, pisarz, publicysta.

Pracownia Muzeum Józefa Ignacego KraszewskiegoAutor 223 powieści, cyklu zbeletryzowanych kronik Polski od “Starej baśni” do “Saskich ostatków”. Najpłodniejszy polski pisarz. Stworzył wzorce fabularne i kompozycyjne powieści realistycznej.

W 1986 r.w Poznaniu otwarto Muzeum Pracownię Józefa Ignacego Kraszewskiego jako Oddział Biblioteki Raczyńskich w specjalnie odremontowanej kamieniczce przy ul. Wronieckiej 14.

Stałą ekspozycją w Muzeum jest „Gabinet Kraszewskiego”. Są to dary wręczone pisarzowi w dniach obchodów jubileuszu 50-lecia twórczości literackiej, które odbywały się w październiku 1879 r. w Krakowie. Zgromadziło się tam wtedy ponad 11 tys. gości, którzy przez osiem dni składali hołdy „pracownikowi bez czasu lub z czasem potrójnym”. Pisarz otrzymał „257 darów najrozmaitszego rodzaju, 150 dyplomów i adresów, a ogólna liczba telegramów przysłanych na jego ręce wyniosła 509”. Kraszewski dary zabrał ze sobą do Drezna, gdzie mieszkał już od blisko 20 lat, wkrótce stamtąd przekazał je Poznańskiemu Towarzystwu Przyjaciół Nauk.

1894 Papież Leon XIII w liście do Wielkopolan z zaboru pruskiego apelował o posłuszeństwo w stosunku do niemieckiej władzy.

“Wam, którzy zamieszkujecie prowincję Poznańską i Gnieźnieńską, zalecamy ufność w wielkoduszną sprawiedliwość Cesarza, o jego bowiem względem was przychylności i życzliwym usposobieniu osobiście od niego samego powzięliśmy wiadomość.”

1904 We Lwowie urodził się Tadeusz Zygfryd Kassern, polski kompozytor.

Tadeusz Zygmunt Kassern Foto: CCPrzyjechał do Poznania ze Lwowa zaraz po maturze, w 1922 roku. U Henryka Opieńskiego studiował w konserwatorium kompozycję, a na uniwersytecie prawo. Będąc synem sędziego i absolwentem prawa pracował jako radca w Prokuratorii Generalnej.

W latach 1929 1933 był recenzentem muzycznym ,,Nowego Kuriera”, a od 1934 roku do 1938 – ,,Dziennika Poznańskiego”. Komponował muzykę do słuchowisk radiowych w Poznańskim Radio. Jego kompozycje – utwory na orkiestrę brali na warsztat tak znakomici dyrygenci, jak Grzegorz Fitelberg, Artur Rodziński, Feliks Nowowiejski.

Kassern jako kompozytor początkowo pozostawał pod wpływem Karola Szymanowskiego i impresjonistów. W latach trzydziestych wypracował swój własny styl bliski neoklasycyzmowi, chociaż sam uważał się za neoromantyka. Po wojnie, już na emigracji skomponował cztery opery. Pisał także dużo muzyki związanej z pracą pedagogiczną.

1905 Urodził się Albert Speer, niemiecki architekt i polityk hitlerowski. W 1939 roku, wkrótce po zajęciu Poznania przez Niemców, zamek wizytował Albert Speer, „nadworny” architekt Adolfa Hitlera.

Następstwem tej wizyty była decyzja o przebudowie dawnych apartamentów cesarskich na potrzeby wodza III Rzeszy (najbardziej spektakularne było przekształcenie kaplicy na jego gabinet). Drugie piętro zostało natomiast przeznaczone dla namiestnika tzw. Kraju Warty, Arthura Greisera.

CK ZAMEK Foto: Maciej Kaczyński

Zamek od ul. Św. Marcin, fot: Maciej Kaczyński

Namiestnik Kraju Warty Graiser przed Zamkiem

Namiestnik Kraju Warty Greiser przed Zamkiem, fot. Bundesarchiv

1922 Oficjalne narodziny klubu piłkarskiego Lech Poznań, wtedy pod nazwą Lutnia Dębiec.

19 dzień marca uznany został za datę zarejestrowania zespołu KS Lutnia w związkowych strukturach piłkarskich. Rodowód klubu sięga jednak lat wcześniejszych i związany jest nie z koleją a… kościołem.

Powstanie Kolejorza ściśle łączy się… z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży. To organizacja, która powstała w 1919 roku i wbrew pozorom nie zajmowała się tylko działalnością religijną. Organizowała również czas na krzewienie kultury fizycznej. Jej najmniejszymi komórkami były koła działające przy parafiach.

KS Lutnia - rok 1923 Foto: Archiwum KKS LECH

KS Lutnia – rok 1923 Foto: Archiwum KKS LECH

Jedno z nich utworzono we wsi Dębiec, wówczas znajdującej się jeszcze poza granicami administracyjnymi Poznania. Właśnie dlatego jego opiekunem był proboszcz parafii w Wirach, a to miało całkiem poważne konsekwencje. Księdzu nie starczało bowiem czasu na obecność na dębieckich spotkaniach i te stawały się okazją do gry w piłkę. Tak rodziły się początki Kolejorza. Już po kilku miesiącach młodzi chłopcy postanowili utworzyć klub, wybrali swoje władze i przyjęli swoją nazwę.

By grać w oficjalnych rozgrywkach, zespół musiał zostać zarejestrowany w szeregach Poznańskiego Związku Okręgowego Piłki Nożnej. To, ma się rozumieć, wiązało się z określonymi kosztami wpisowego, jakie trzeba było ponieść.

Kiedy już udało się zebrać fundusze, zgłoszenia dokonano w niedzielę 19 marca. Nazwa Lutnia pierwszy raz światło dzienne ujrzała w piśmie Sport Polski zaledwie kilka dni później, bo w najbliższą środę. Pośród innych nowo przyjętych członków można było znaleźć Union Leszno, Concordię Murowana Goślina, Orła Poznań i Sokoła Ostrów.

Pod pierwszą nazwą klub oficjalnie funkcjonował tylko kilka miesięcy. W tym czasie znacznie wzrosła liczba jego członków, a Jan Nowak, dotychczasowy prezes Lutni, otrzymał powołanie do wojska. Zmiany były konieczne. 4 sierpnia Lutnia została przekształcona w Towarzystwo Sportowe Liga Dębiec, a stery klubu objął Antoni Stachowski. Przez dziesiątki lat to właśnie ten dzień uznawano za datę powstania przyszłego Lecha i kolejne obchody organizowano w miesiącach letnich.

Kluczowym problemem, z jakim drużyna zmagała się przez wiele miesięcy, było zdobycie środków na stworzenie, wykup lub dzierżawę własnego boiska. Tu jednak na pomoc przyszli mieszkańcy Dębca, którzy już wtedy bardzo mocno utożsamiali się z drużyną.

Pole wydzierżawiła rodzina Wicherkiewiczów, po czym szybko przystosowano je do roli boiska. Nie było na nim rzecz jasna trawy, a nawierzchnia usypana została z piasku i żwiru. Pierwszy mecz “u siebie” Liga rozegrała 17 września 1922 roku ze Spartą Poznań. Spotkanie zakończyło się remisem 1:1.

“Ligowcy” na pierwszy mecz ligowy musieli poczekać blisko dwa lata. W 1924 roku drużyna została zgłoszona do rozgrywek klasy C i trafiła do grupy pierwszej z zespołami Czarnych, Kolejowego KS Ruch i Wisły. Ta ostatnia została rozwiązana jeszcze przed startem sezonu, a w jej miejsce znacznie później (przed rundą rewanżową) dołączono klub Sokół Wilda.

Liga miała rozegrać inauguracyjne spotkanie 18 maja z Czarnymi, ale z powodu nieopłacenia składek członkowskich w Poznańskim Związku Okręgowym Piłki Nożnej klub został zawieszony i wszystkie dwa mecze pierwszej rundy przegrał walkowerem. W rundzie rewanżowej pierwszym rywalem znów mieli być Czarni i… ponownie mecz nie doszedł do skutku! Tym razem zawieszono oba kluby i przyznano obustronny walkower.

W końcu, 29 czerwca 1924roku, zespół rozegrał pierwszy oficjalny pojedynek. Liga pokonała Ruch 5:3, ale… w tabelach i tak widnieje walkower z uwagi na nieprawidłowości w składzie rywala! Tym samym jedynym boiskowym wynikiem zapisanym z tego sezonu jest porażka 0:2 z Sokołem w drugim, a zarazem ostatnim meczu rozgrywek. [Na podstawie historii klubu na www.lechpoznan.pl]

1933 W Poznaniu urodziła się Zofia Czerwińska, polska aktorka. Najbardziej znana z roli sekretarki inż. Karwowskiego w serialu 40-latek także z roli Zochy Balcerkowej w serialu Alternatywy 4.

W swojej autobiografii na stronie internetowej http://www.zofiaczerwinska.pl pisze:

Zofia Czerwińska w Czterdziestolatku Foto: http://www.zofiaczerwinska.plUrodziłam się dawno, dawno temu w Poznaniu, w wyniku czego jestem teraz w sile wieku z przewagą wieku. Ale zawsze z psem Dżekiem i kotką Agatką.

Rodzice się kochali I ta miłość panowała w domu, byłam nią otoczona-kochali mnie ale nie rozpieszczali, uczyli wszystkiego co dziewczynie i kobiecie będzie potrzebne, byłam niechętna i mało pojętna, za to jeździłam akrobatycznie na rowerze, przewijałam się na trzepaku i łaziłam po drzewach, i mimo idealnej atmosfery w domu, wyrosłam na absolutnie nieznośna , upartą i niereformowalną osobowość, którą niestety jestem do dziś. Jestem jednak porządnym solidnym i ośmielam się powiedzieć szlachetnym człowiekiem i to właśnie mam po rodzicach, którzy tacy właśnie byli.

Tatuś – doktor wszechnauk lekarskich, poliglota, był człowiekiem wielkiej mądrości i dobroci, a w dodatku znakomitym lekarzem ze specjalizacją interny, chirurgii i medycyny morskiej i tropikalnej.

Mamusia, całe życie „przy mężu”, była wyjątkowej piękności. Mama była osobą o gołębim sercu ale niezwykle silnej, wręcz charyzmatycznej osobowości. Potrafiła zdominować całe otoczenie. Jednak ze mną jej się to nie udało, mimo że kochałyśmy się bezgranicznie. Moje szczęśliwe dzieciństwo zakłócił wybuch II Wojny Światowej. Zostaliśmy brutalnie wysiedleni z Poznania.

Warszawskie mieszkanko Zofii Czerwińskiej na Powiślu tonie w bibelotach i pamiątkach z rodzinnego Poznania.

1939 Miasto Poznań przekazało wojsku Dom Żołnierza im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Już pół roku później budynek został przejęty przez Niemców i przekształcony w siedzibę bezlitosnej służby śledczej – Gestapo.

W poznańskim Domu Żołnierza mieściły się: świetlica żołnierska z projektorem filmowym, kasyno podoficerskie, biblioteka, stołówka, kuchnia, sala widowiskowa na 700 miejsc, a także ponad 200 lokali użytkowych, biur, urzędów i oddziałów instytucji wojskowych i kombatanckich. W podziemiach umiejscowiono schron przeciwlotniczy.

Uroczystość przekazania budynku wojsku odbyła się 19 marca 1939 roku, w rocznicę imienin marszałka Piłsudskiego.
[Źródło: Szymon Mazur, Ponure losy Domu Żołnierza, tekst na stronie: https://www.poznan.pl/mim/bm/news/wydarzenia-poznanskie,c,10/ponure-losy-domu-zolnierza,130397.html, Piotr Bojarski. Dom zbrodni przy Ritterstrasse w https://kulturaupodstaw.pl/dom-zbrodni-przy-ritterstrasse-piotr-bojarski/, fot. NAC – domena publiczna. wikipedia]

2010 W Poznaniu otwarto pierwsze boisko zbudowane w ramach rządowego Programu Orlik. Wielofunkcyjne boiska mieszczą się w Zespole Szkół Technicznych na Golęcinie.

2022 Dokładnie w 100. rocznicę rejestracji klubu Lech Poznań w strukturach związkowych, 19 marca 2022 roku, Poczta Polska wprowadzi do obiegu okolicznościowy znaczek emisji „100-lecie KKS Lech Poznań”. Walor kolekcjonerski będzie dostępny w nakładzie 135 tys. szt. w pięcioznaczkowym arkuszu z przywieszką.

Agnieszka Sancewicz, autorka projektu jubileuszowego znaczka, umieściła na nim pochodzące z 1922 roku, koloryzowane zdjęcie drużyny „Kolejorza”. Na drugim planie widnieje trybuna Lecha przy ulicy Bułgarskiej w Poznaniu. W lewym górnym rogu widać pierwszy historyczny herb, a w centralnej części kompozycji nazwę emisji „100-LECIE KKS LECH POZNAŃ” oraz gwiazdkę symbolizująca liczbę tytułów „Mistrza Polski”. Na przywieszce znalazła się jubileuszowa wersja logo klubu.

Emisji towarzyszy koperta Pierwszego Dnia Obiegu (FDC) z fotografią autorstwa Adama Ciereszko, przedstawiająca Stadion Poznań. Kolorystyka całego projektu nawiązuje do barw klubowych.

W swojej historii Lech wywalczył 7 tytułów Mistrza Polski, 5 razy triumfował w rozgrywkach o Puchar Polski, 6 razy zdobywał Superpuchar Polski. Zajmuje 5 miejsce w tabeli wszechczasów, która obejmuje podsumowanie sezonów począwszy od 1927 do 2022 (runda jesienna) najwyższej klasy rozgrywkowej piłki nożnej w Polsce.

Lech Poznan KKS Poczta Polska (4) Foto: Poczta Polska / materialy prasowe

2022 Od soboty 19 marca aż do jesieni 2023 ceremonie ślubne będą odbywają się w niedawno wyremontowanych zabytkowych wnętrzach gmachu Biblioteki Raczyńskich przy pl. Wolności. Już pierwszego dnia odbyło się tam 15 takich uroczystości.

Normalnie śluby cywilne w Poznaniu odbywają się w Wadze na Starym Rynku. Teraz trwają tu jednak prace przygotowujące do rozpoczęcia remontu płyty rynku. Stary bruk jest już częściowo zdjęty i popakowany w worki. Teraz trudno wejść też do samej Wagi, bo trwa zakładanie izolacji wokół jej fundamentów.

W nowym miejscu nie będą obowiązywać limity epidemiczne dotyczące liczby gości uczestniczących w uroczystościach Uwzględniając jednak wielkość pomieszczeń oraz trwającą nadal epidemię, pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego sugerują ograniczenie liczby zapraszanych osób do 50.

W ubiegłym roku w Poznaniu udzielono ponad 900 ślubów cywilnych. Większość miała miejsce w Wadze, ale niemal 100 uroczystości odbyło się poza Wagą, czyli w miejscach wybranych przez pary – np. w restauracjach czy w ogrodach

Foto Biblioteka

ZDARZYŁO SIĘ 19 MARCA

1542 Urodził się Jan Zamoyski, kanclerz, hetman wielki koronny. Był doradcą Stefana Batorego, zwycięzcą w bitwie pod Byczyną, przywrócił zwierzchnictwo Polski nad Mołdawią i Wołoszczyzną, odzyskał Inflanty. Założyciel Zamościa. Zmarł 3 czerwca 1605 roku

1611 W Moskwie doszło do wybuchu powstania zbrojnego kierowanego przez kupca Kuźmę Minina i księcia Dymitra Pożarskiego przeciwko polskiej załodze Kremla. Polacy zostali wyparci z Moskwy.

1644 Zmarł Si Sang, ostatni cesarz Chin z dynastii Ming. W Pekinie 200 członków rodziny cesarskiej popełniło samobójstwo.

1687 Zamordowany został René-Robert Cavelier de La Salle, francuski podróżnik.

W 1683, gdzie wpadł na pomysł założenia kolonii w okolicach Nowego Orleanu w delcie Missisipi. W 1684 popłynął z czterema statkami do Zatoki Meksykańskiej, ale nie był zdolny do znalezienia delty od strony morza i wylądował w Teksasie w Matagorda Bay, w okolicach dzisiejszego Houston. Tam ekspedycja poszła w rozsypkę. Ostatni z pozostających statków rozbił się na mieliźnie w 1686. Rozbitkowie ekspedycji byli w rozpaczliwej sytuacji na zupełnie dzikim wybrzeżu Teksasu. W końcu członkowie ekspedycji podnieśli bunt i La Salle zginął zamordowany niedaleko Navasota. Niedobitki ekspedycji powróciły do Montrealu w 1688. (ur. 1643).

1813 Urodził się David Livingstone, misjonarz brytyjski, badacz Afryki. Jeden z największych podróżników odkrywców. Jako pierwszy Europejczyk przebył Afrykę z zachodu na wschód, odkrył m.in. jeziora Ngami, Niasa, Wodospad Wiktorii, rzekę Lualabę.

1900 Urodził się Frederic Jean Joliot-Curie, francuski fizyk. Laureat Nagrody Nobla z 1935 roku, asystent Marii Skłodowskiej-Curie. Kierował budową pierwszego w Europie zachodniej reaktora jądrowego. Był pierwszym przewodniczącym światowej Rady Pokoju. Zmarł 14 sierpnia 1958 roku. o4jue

1900 Brytyjski archeolog sir Arthur John Evans rozpoczął prace wykopaliskowe na terenie pałacu w Knossos, starożytnym ośrodku kultury kreteńskiej z XVI wieku p.n.e.

1919 W wyniku stanowiska brytyjskiego premiera Lloyda George’ a, który sprzeciwił się przyznaniu Polsce Gdańska i Kwidzyna Gdańsk ogłoszony został Wolnym Miastem.

1927 Urodził się Wiesław Drzewicz – popularny aktor, znany m.in. z występów w radiowej “3”. Telewidzowie znają głos Wiesława Drzewicza w roli Gargamela z popularnej Dobranocki o Smerfach. Zmarł 1 stycznia 1997 roku.

1931 W sprzedaży pojawiło się lekarstwo na kaca Alka Seltzer.

1933 Urodził się Philip Roth, pisarz amerykański. Autor nowel i powieści społeczno – obyczajowych ukazujących krytyczny obraz współczesnych struktur społecznych w USA „Goodbye”, „Columbus”’ „Kompleks Portnoya”.

1937 Urodziła się Elżbieta Dzikowska – podróżniczka, reportażystka. Współautorka wraz z mężem Tony Halikiem popularnego telewizyjnego cyklu “Pieprz i wanilia”.

1947 Urodziła się Glenn Close, amerykańska aktorka (The Big Chill, Fatalne Zauroczenie).

1955 Urodził się Bruce Willis, amerykański aktor (Moonlighting, Die Hard, Pulp Fiction).

1962 Ukazał się pierwszy album Boba Dylana – “Bob Dylan”

1965 Aresztowano autorów „Listu otwartego” Karola Modzelewskiego i Jacka Kuronia.

1971 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów “Me And Bobby McGee” – Janis Joplin. Piosenka dotarła na top listy w sześć miesięcy po śmierci wokalistki.

http://www.youtube.com/watch?v=6iX-EcRKXJw&feature=related

1978 Urodził się Bartosz Waglewski – Fisz, polski muzyk. Syn Wojciecha Waglewskiego i starszy bratem Piotra (Emade, DJ MAD).

1981 Milicja i SB brutalnie interweniowały wobec delegatów Solidarności podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy (tzw. prowokacja bydgoska), co spowodowało gotowość strajkową Związku w całym kraju. Pobito m.in. Jana Rulewskiego.

1985 Zmarł na emigracji w Stanach Zjednoczonych Leopold Tyrmand, pisarz, dziennikarz, krytyk muzyczny, miłośnik i popularyzator jazzu.

Autor głośnej powieści “Zły”, ukazującej szeroki przekrój społeczeństwa powojennej Warszawy i “Dziennika 1954”. Urodził się 16 maja 1920 roku.

1986 Pałac Buckingham ogłosił o zaręczynach syna Elżbiety II, księcia Andrzeja z Sarą Ferguson.

1988Just Like Heaven” – The Cure, numer 1 w 315 notowaniu Listy Przebojów Programu 3.

1994 W Japonii usmażono największy na świecie omlet zrobiony ze 160 000 jajek.

2000 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów “Bag It Up” – Geri Halliwell; UK Top Album “The Man Who”- Travis.

Imieniny obchodzą; Bogdan, Józef, Marek

Bogdan, przyjmuje się, że to imię zarówno starosłowiańskie jak i pochodzące ze źródeł staroperskich., oznacza człowieka danego przez Boga. Mężczyzna o tym imieniu jest subtelny i dobry. Bywa zasadniczy, twardo broni szlachetnych idei. Nie daje się zastraszyć przeciwnikom. Ma artystyczne uzdolnienia, poszukuje prawdy i wartości ponadczasowych.

Józef (19 III Św. Józefa), imię hebrajskie, tłumaczy się „niech bóg pomnoży”. Józef jest szanowany i poważany przez przyjaciół, dzięki czemu zawsze może na nich polegać. Posiada wnikliwy i analityczny umysł, który pomaga mu w rozważaniach moralno-religijnych. Interesuje się również metafizyką, a nawet czarami i czarną magią. Jego ulubiony kolor to czerwony, ze zwierząt najbardziej kocha renifery. Najczęciej stosowane zdrobnienia imienia, to: Józio, Józek, Ziutek. Wśród świętych noszących to imię najszerzej znany jest św. Józef, oblubieniec Najświętszej Marii Panny i opiekun Jezusa Chrystusa. Odpowiedniki obcojęzyczne: łac. Iosephus, ang. fr. Joseph, wł. Giuseppe, hiszp. Jose, ros. Osip.

* “Gdy na święty Józef bociek przybędzie, to już śniegu nie będzie”.
* „Na świętego Józefa pięknie, zima prędko pęknie”.
* „Przyjdzie święty Józef z pomocą, porówna dzień z nocą”
* „Święty Józef pogodny, będzie roczek urodny.”

Użyte w artykule zdjęcia: http://www.zofiaczerwinska.pl, wikipedia, , MKZ, NAC - domena publiczna

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz


  • Rulewskiemu wybito zęby . Owszem dostał pięścią od zomowca , wtedy wypadła mu sztuczna szczęka . Więc pokazywał wybite zęby.Do czego się po latach przyznał.