Aglomeracja Sport

Czas na białe szaleństwo – na razie sucha zaprawa!

Snow_trek_to_zajecia_dla_milosnikow_sportow_zimowych  Foto:

Miłośnicy nart mają nadzieję, że śnieg spadnie, jeżeli nie w tym roku, to na pewno w przyszłym! Warto w oczekiwaniu na znakomite warunki pomyśleć o dobrym przygotowaniu sprzętu narciarskiego i snowboardowego i zadbaniu o kondycję fizyczną!

Naostrzenie krawędzi, uzupełnienie ubytków w ślizgu i jego nasmarowanie oraz regulacja wiązań to podstawowe kwestie, o których nie możemy zapomnieć –mówi Michał Łukaszewicz, prezes Stowarzyszenia Sportów Ekstremalnych. Wykonanie tych czynności wpływa na komfort jazdy i poprawia bezpieczeństwo na stoku.

Dobrze przygotowany sprzęt to nie wszystko. Warto również zadbać o poprawę naszej kondycji i sprawności fizycznej. Osoby prowadzące aktywny tryb życia są dobrze przygotowane na rozpoczęcie sezonu zimowego. Uprawianie takich dyscyplin, jak kolarstwo, biegi, nordic walking czy rolki podnosi ogólną wydolność organizmu i siłę. Jednak większość osób planujących urlop w górach przez cały rok intensywnie pracuje zawodowo i nie ma czasu na regularny wysiłek fizyczny.

Aby poprawić kondycję i zwiększyć wytrzymałość mięsni przed sezonem zimowym potrzebujemy miesiąca regularnych ćwiczeń. Dobre przygotowanie kondycyjne do jazdy na nartach czy snowboardzie nie tylko wpływa na przyjemność z uprawianego sportu, ale przede wszystkim podnosi poziom naszego bezpieczeństwa i pozwala uniknąć kontuzji. Dodatkowo, połączenie treningu z racjonalną dietą daje możliwość zrzucenia kilku zbędnych kilogramów.

Aby odpowiednio przygotować się do sezonu, należy zdać sobie sprawę, jaki rodzaj treningu pomoże wzmocnić organizm i przygotować go do intensywnego wysiłku na stoku. Warto skorzystać ze specjalnych sesji treningowych, m.in. w Remplus Fitness.

Zajęcia ukierunkowane są na wysiłek fizyczny jaki czeka nas podczas uprawiania różnych sportów zimowych, jak jazda na nartach, snowboardzie. Ćwiczenia dobierane są w taki sposób, aby imitowały ruchy jakie wykonuje się zjeżdżając na stoku –mówi Magdalena Kluch, instruktorka zajęć Snow Trek.

Snow_trek_to_zajecia_dla_milosnikow_sportow_zimowych

Na zajęciach skupiamy się głównie na pracy mięśni ud, pleców i obręczy barkowej, które angażowane są najmocniej oraz akcentujemy prace mięśni stabilizujących tułów – mięśni prostych i skośnych brzucha, mięśni pośladkowych – dodaje. Na zajęciach wykorzystuje się trenery równowagi, piłki oraz worki z piaskiem. Taki sprzęt imituje twardość podłoża z jakim narciarze mają do czynienia na stokach. Dzięki temu uczymy nasze stawy czucia głębokiego, tak aby były w stanie szybko zareagować na zmieniające się warunki podłoża – niespodziewany wyskok na muldzie, konieczność nagłego skrętu czy chociażby zwykły upadek.

Od odpowiedniego przygotowania naszego ciała do sportów zimowych zależy nasze bezpieczeństwo i zdrowie. Bez względu na to czy jesteśmy profesjonalistami czy amatorami, warto do zimowych rozrywek podejść profesjonalnie. Pamiętajmy jednak, że przygotowania do sezonu zimowego, jak i sam wyjazd w góry, to przede wszystkim dobra zabawa oraz czas na aktywny odpoczynek i relaks.