Aglomeracja BizNews

Budma – królestwem dla architektów.

Budma w Poznaniu  Foto: mat. prasowe

Królestwo dla architekta – tak w skrócie można opisać tegoroczną edycję zakończonych w ubiegłym tygodniu targów Budma. Wybitni przedstawiciele polskiej i zagranicznej architektury, panele dyskusyjne poświęcone budownictwu energooszczędnemu i pasywnemu, Forum Architektury, a także – będąca jego częścią – Strada di Architettura – specjalna ścieżka zwiedzania zaprojektowana specjalnie dla architektów i projektantów. Pełna nazwa imprezy – „Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury” w pełni oddaje to, co działo się w Poznaniu.

Budma w Poznaniu Foto: mat. prasoweJedną z gwiazd tegorocznej Budmy był profesor Rainer Mahlamäki, wielokrotnie nagradzany Prezes fińskiego Stowarzyszenia architektów, znany z takich realizacji jak, Centrum Sztuki Ludowej w Kaustinen, Fińskie Centrum Natury Haltia, czy warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich. Jednym z gości specjalnych imprezy był także Jakub Szczęsny – współtwórca Grupy Projektowej Centrala, a także autor projektu instalacji Dom Kereta, o której opowiedział podczas wykładu.

Dzięki przygotowanemu wraz z Izbą Architektów RP projektowi Strada di Architettura, odwiedzający Budmę projektanci, podążając wyznaczonym szlakiem, mogli zapoznać się z propozycjami przygotowanymi specjalnie z myślą o nich. W ramach ścieżki, część swojej oferty skierowanej do projektantów ciekawe rozwiązania zaprezentowała m.in. poznańska firma VOX.

Zaskoczeniem dla zwiedzających była podłoga Esthec produkowana z niezwykle trwałego kompozytu, początkowo wykorzystywanego jako budulec pokładów na jachtach, a następnie tarasów i fasad. Nie zawiera w swojej strukturze ani PVC ani drewna, nie wymaga pielęgnacji i przede wszystkim daje architektom ogromne możliwości aranżacyjne – mówi Beata Jankowska, Koordynator współpracy z architektami.

Budma 2014 Foto: mat. prasowe MTP

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz