Aglomeracja

Pomóż nam się znaleźć

Barbara Pepke Fundacja Gwiazda Nadziei  Foto: materiały prasowe / Jacek Dominski

Szacuje się, że wirusowe zapalenia wątroby powodują rocznie śmierć blisko 1,4 mln ludzi na świecie. W 2016 roku Światowa Organizacja Zdrowia przyjęła strategię, której celem jest eliminacja do 2030 roku WZW, jako światowego zagrożenia zdrowotnego. Aby to się udało niezbędne są skorelowane działania, tj. edukacja społeczeństw oraz szeroka diagnostyka. W tym celu 28 lipca organizowany jest Światowy Dzień WZW.

W Polsce zakażonych HBV jest 500 tys. osób, a HCV 150 tys., z czego 86% o tym nie wie. Główną bronią w walce z WZW B jest szczepionka. Jeśli jednak dojdzie do zakażenia, leczenie nie zawsze przynosi zadowalające efekty. Sytuacja wygląda odwrotnie przy WZW C – szczepionki jeszcze nie wynaleziono, natomiast istnieją bezpieczne, szybkie i skuteczne niemal w 100% terapie. Największym wyzwaniem jest odnalezienie tych, którzy zostali zakażeni i o tym nie wiedzą.

Wielu osobom wydaje się, że są zdrowi, tymczasem choroba przez wiele lat rozwija się w ich organizmie bezobjawowo. Wykonanie testu anty-HCV ratuje życie. Apeluję więc – badajcie się! – mówi Barbara Pepke, lider Koalicji Hepatologicznej i prezes Fundacji Gwiazda Nadziei.

Test anty-HCV polega na pobraniu kilku kropli krwi z opuszki palca. Wynik znany jest po ok. 15 min. Dodatni, oznacza, że organizm miał w przeszłości kontakt z wirusem. Aby dowiedzieć się, czy rozwinął się stan przewlekły WZW należy wykonać pogłębioną diagnostykę.

Źródło: Centrum Prasowego PAP

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / Jacek Dominski

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz