Aglomeracja

Kawiarnia Dobra prosi o pomoc Prezydenta Poznania

Dobra kawiarnia  Foto: materiały prasowe

Za sprawą zaangażowanych Mam dzieci z niepełnosprawnością powstała petycja do Prezydenta Poznania Jacek Jaśkowiak, by Miasto zaczęło słuchać swoje Mieszkanki i Mieszkańców i zmieniać się na dobre. Jeśli chcecie przyczynić się do tego, by nas usłyszano to, podpiszcie petycję w sprawie Dobrej Kawiarni, która może zniknąć na dobre z poznańskiej przestrzeni.

Mama Tosi z Zespołem Downa, pisze tak na stronie Niebieskie Migdały: “Jakiś czas temu siedziałam w kawiarni i przysłuchiwałam się cichej wymianie zdań pracowników dobiegającej z zaplecza.
– Ewa. Miałaś wyjąć serwetki.
– Zaraz, nie mam stu rąk.
Pomyślałam, że Ewa jest spoko. Nie da sobie w kaszę dmuchać. Wie co i jak. Pomyślałam sobie, że Tosia mogłaby kiedyś być jak Ewa.
Bo Ewa ma zespół Downa. A kawiarnia, o której mowa to Dobra Kawiarnia.
Dobra została zamknięta…
Przez 3 lata dawała mi nadzieję.
Bo istniała, a to znaczyło, że w przyszłości znajdzie się dla Tosi miejsce pracy.
Bo ludzie, którzy ją stworzyli, troszczyli się o osoby z niepełnosprawnością, a to znaczyło, że i o Tosię ktoś się zatroszczy.
Bo ludzie z niepełnosprawnością, którzy tam pracowali byli świetni. Jak wygadana Ewa, uśmiechnięty Kuba albo Grześ, który zawoził świeżo upieczony chleb z Dobrej do Pani Jóźwiakowa. Radzili sobie, a to znaczyło, że Tosia też będzie sobie radzić.
Nawet nie wiecie, ile to znaczy dla rodziców dziecka z niepełnosprawnością.
Dlatego proszę o podpisanie petycji w tej sprawie. Dobra może wrócić. Dobrze by było ;-)”

Petycję znajdziecie tutaj. Aby petycja była ważna należy potwierdzić podpis e-mailem.

Petycja do Prezydenta Poznania – Pana Jacka Jaśkowiaka w sprawie wsparcia dla Kawiarni Dobra zatrudniającej osoby niepełnosprawne

Szanowny Panie Prezydencie,

My, rodzice i przyjaciele dzieci z niepełnosprawnością, z niepokojem przyglądamy się zamknięciu kawiarni Dobra w Poznaniu.

Dobra to nadzieja na lepszą przyszłość naszych dzieci. Wierzyliśmy i nadal wierzymy, że takich inicjatyw będzie powstawać coraz więcej. Że będą zmieniać nasze miasto na lepsze, włączając do społeczeństwa tych, dla których do tej pory nie było miejsca. Tymczasem Dobra została zamknięta.

Wiemy, że Miasto może pomóc Dobrej we wznowieniu działalności i kontynuowaniu tych ważnych zadań, z których duża część leży w kompetencji samorządu. Dobra potrzebuje lokalu w atrakcyjnej dla gastronomii lokalizacji. Miasto takimi lokalami dysponuje. Dlatego zwracamy się do Pana, Panie Prezydencie, z prośbą o pomoc w znalezieniu odpowiedniej lokalizacji dla Dobrej.

Co Poznań, czyli my wszyscy, zyska w zamian?
– Flagowe miejsce Poznania jako miasta nowoczesnego, europejskiego, ale z tradycjami gospodarności. Zamiast dawać zasiłki dajmy ludziom możliwość pracy!
– Rozwiązanie efektywniejsze z punktu widzenia samorządu, niż pozostałe formy wsparcia. Przecież praca to najlepsza forma rehabilitacji. Stokroć bardziej skuteczna niż Warsztaty Terapii Zajęciowej, które mają przygotować osoby z niepełnosprawnością do życia, a w rzeczywistości pozostawiają je samym sobie, bo nie ma dla nich miejsc pracy.
– Wizytówkę miasta, które chce i umie włączać do społeczeństwa osoby wykluczone. Miejsce, które inspiruje i pokazuje, że osoby z niepełnosprawnością chcą pracować, być potrzebne, docenianie. Że są to ludzie pracowici, energiczni, pomysłowi i twórczy, jeśli tylko otrzymają odpowiednią przestrzeń i wsparcie do realizacji swojego potencjału.
– Wpisanie się w pozytywny trend obecny w innych miastach, jak Wrocław, Kraków, Częstochowa, Gdańsk, gdzie miejsca takie, jak Dobra działają z powodzeniem. Czy Poznań chce być niechlubnym wyjątkiem?

Wiele w naszym mieście mówi się o tolerancji i sprzeciwie wobec wykluczenia. Są to ważne i potrzebne słowa, ale za nimi muszą iść też czyny. Osoby z niepełnosprawnością są dyskryminowane nie mniej, niż inne grupy wykluczenia, a przy tym często pozostają wobec tych procesów bezbronne. Dobra jako swój cel przyjęła pomoc tym osobom. I robi to skutecznie, dlatego powinniśmy tę ideę wesprzeć.

Wierzymy, że istnieje dobre rozwiązanie i, że Miasto je znajdzie. Panie Prezydencie, prosimy o interwencję w tej ważnej sprawie.

Uwaga, żeby podpis był ważny, trzeba potwierdzić email.”

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz