Aglomeracja

Znasz swojego dzielnicowego?

Moja komenda - zdjęcie smartfonu  Foto: foto

Dzielnicowego znają najczęściej ci, którzy mają problemy z prawem. Warto jednak wiedzieć kim jest i jak się z nim skontaktować. Ma temu służyć specjalna aplikacja Moja komenda, którą udostępnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Dzięki niej możemy łatwo znaleźć najbliższą komendę i szybko skontaktować się ze szkiełami tu dyżurującymi. Aplikacja ma pomóc na kontakt, ale tylko w sytuacjach, co ważne, które nie zagrażają życiu czy zdrowiu. W nagłych przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

Aplikacja Moja komenda zyskała własnie nową funkcjonalność, dzięki której możemy ustalić kto jest naszym dzielnicowym, poznając informacje o jego stopniu służbowym, imieniu i nazwisku, a także numerach telefonów kontaktowych i mailu. Przynajmniej takie są założenia.

Dzielnicowi to policjanci utrzymujący bezpośredni kontakt ze społecznościami lokalnymi swoich rejonów, rozpoznający ich potrzeby i oczekiwania w zakresie bezpieczeństwa, zarówno indywidualnego, jak i publicznego – przekonuje MSWiA – dzielnicowi diagnozują wspólnie z mieszkańcami lokalne problemy, ustalają ich przyczyny i pomagają w poszukiwaniu skutecznych sposobów ich rozwiązania.

To właśnie do dzielnicowego możemy się zwrócić o pomoc lub przekazać informacje dotyczące zagrożeń w naszym fyrtlu. Twórcy aplikacji przekonują, że wystarczy wprowadzić nazwę ulicy oraz miasto i aplikacja wyszuka właściwego dzielnicowego, który dba o dany rejon. Możemy wyszukać danych kontaktowych, jeśli znamy też jego imię i nazwisko.

Przetestowaliśmy aplikację MSWiA na dwóch urządzeniach z systemem Android. Niestety na tablecie na mapie nie pojawiają się znaczniki wskazujące na lokalizację komend Policji. Nie mogliśmy również znaleźć dzielnicowego wpisując różne poznańskie adresy. Otrzymywaliśmy komunikat brak wyników wyszukiwania – być może wpisałeś błędnie lub zbyt szczegółowo nazwę w polu wyszukiwania. Spróbuj pominąć numer posesji gdy jest on nietypowy.

Bez większych zarzutów aplikacja działa natomiast na smartfonie. W opcji mapa widzimy wszystkie najblizsze komendy, a w zakładce wyszuka bez problemu znajdowaliśmy zarówno jednostki Policji jak dane dzielnicowego dla danego fyrtla.

Warto ją zainstalować, choć oczywiście, nie życzymy nikomu, by był zmuszony do korzystania z niej. Bezpłatna aplikacja Moja Komenda dostępna jest na telefony z systemem iOS oraz Android, a pobrać ją możemy w App Store i Google Play.

Moja komenda

Użyte w artykule zdjęcia: MSWiA, foto

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz