Łazarz

Czy Sołtysówkę przejmie miasto?

Willa Adama Jeske  Foto: Lazarz.pl

Willa Adama Jeske Foto: Lazarz.plJest szansa, że będąca od lat w ruinie “Sołtysówka” na Łazarzu zmieni właściciela. Zgodnie z informacjami portalu Lazarz.pl jest szansa, ze na wniosek miasta konserwator zabytków przejmie budynek od obecnego właściciela.

Willa, w której mieszkał Adam Jeske, sołtys wsi Łazarz zwana jest przez mieszkańców “Sołtysówką”. Od kilku lat jest niezamieszkana i niezagospodarowana. Kilkukrotnie dochodziło w niej do pożarów, które tylko pogarszały stan nieremontowanej nieruchomości. Najpoważniejszy miał miejsce 25 września 2011 roku, kiedy z odległych części miasta widać było czarne kłęby dymu nad Łazarzem. Kolejny poważny pożar miał miejsce w noc sylwestrową z 31 grudnia 2013 na 1 stycznia 2014 roku.

Jak informuje portal Lazarz.pl, zabytkową willę chce przejąć miasto. Wymaga to skomplikowanej procedury, gdyż nieruchomość jest własnością prywatną.Na wniosek Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków starosta może zająć czasowo obiekt, który jest wpisany indywidualnie do rejestru zabytków. Wynika to z przepisów Ustawy o zabytkach i opiece nad nimi. Jeśli zabytek ma jakieś określone walory historyczne i architektoniczne to na wniosek konserwatora starosta, w przypadku Poznania – prezydent miasta może ten obiekt przejąć. Taki wniosek musi opracować konserwator zabytków. Oczywiście Prezydent miasta musi chcieć taki obiekt przejąć, a to wiąże się z kosztami. Nie narusza to jednak prawa własności – powiedział mgr inż. Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania.Pożar na Łazarzu Foto: lazarz.pl

Willa przy ul. Głogowskiej 37 pochodzi z 1902 roku. Mieszkał tutaj Adam Jeske, sołtys ówczesnej wsi Łazarz (przypomnijmy, że Łazarz został przyłączony do Poznania 1 kwietnia 1900 roku). Sołtysówka wykończona jest różnokolorową cegłą klinkierową, bogata w detale architektoniczne, zwieńczona niewysoką wieżyczką. Od ulicy budynek odgrodzony jest płotkiem z żeliwa. Towarzyszą mu dwa budynki gospodarcze.

Najświeższe informacje z Łazarza znajdziesz zawsze na portalu lazarz.pl.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz