Aglomeracja

Ile będą nas kosztowały śmieci w 2015 roku?

Spalarnia odpadów w Koziegłowach  Foto: SITA

Zarząd międzygminnego związku śmieciowego chce doprowadzić do obniżenia opłat za segregację i wywóz odpadów, ale domaga się także zwiększenia zaciągania kredytów. W obniżeniu kosztów ma pomóc także uruchomienie spalarni śmieci.

Spalarnia odpadów w Koziegłowach Foto: SITATegoroczny budżetu śmieciowego Związku Międzygminnego zamknie się nadwyżką około 1,5 mln złotych, jednak wynik bilansowy za mijający rok będzie ujemny i dla zapewnienia płynności finansowej w przyszłym roku niezbędne jest zwiększenie możliwości zaciągania przez Związek obciążeń finansowych z obecnych 15 mln zł do 25 mln zł. Koszt zwiększenia wysokości kredytu do 25 mln zł wyniesie rocznie 310 tys. zł, oznacza to 4 gr miesięcznie od każdego mieszkańca.

Takie rozwiązanie, wsparte niższymi kosztami odbioru odpadów, zapewni osiągnięcie na koniec 2015 r. nadwyżki bilansowej w wysokości miliona złotych, a w kolejnych latach, gdy oddana do użytku spalarnia zmniejszy także koszty zagospodarowania odpadów.

To wszystko ma doprowadzić do obniżenia wysokości stawek opłat ponoszonych przez mieszkańców zapewniał podczas konferencji prasowej Mirosław Kruszyński, przewodniczący Zarządu Związku Międzygminnego „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej”.

Według Kruszyńskiego w porównaniu z innymi systemami gospodarowania a aglomeracji poznańskiej koszty administracyjne ZM GOAP stanowią 6,1% ogólnych kosztów, w Krakowie stanowią one 11,39%, w Łodzi 9,65%, a we Wrocławiu 6,79%.

Poznaniaków niepokoi wymiana pojemników związana z przejęciem od 1 stycznia 2015 roku obsługi w poszczególnych sektorach przez firmy wybrane w przetargu. Ogółem do rozprowadzenia oba konsorcja FB Serwis i Remondis Sanitech mają ok. 130 tys. pojemników. W zdecydowanej większości dotarły one już na nieruchomości. Sygnały o braku pojemników oraz innych nieprawidłowościach są sprawdzane przez pracowników GOAP i wspólnie z wykonawcami podejmowane są działania do ich usunięcia. Opracowane są także przyszłoroczne harmonogramy odbioru odpadów, które są dostępne na stronach internetowych wykonawców oraz ZM GOAP.

Wywóz śmieci Foto: Remondis Sanitech

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz