K U L T U R A

Cała sala dla Pata Metheny’ego

Pat Metheny Unity Group  Foto: materiały prasowe organizatora

Pat Metheny Unity Group Foto: materiały prasowe organizatoraW piątek 30 maja w poznańskiej Sali Ziemi wystąpi Pat Metheny Unity Group z udziałem Chrisa Pottera, Antonio Sancheza, Bena Williamsa i Giulio Carmassiego. Występ odbędzie się w ramach promocji krążka „Kin (←→)”, wydanego w lutym.

Pat Metheny jest nie tylko znakomitym muzykiem, ale również aktywnie działa na polu akademickim. Prowadzi również liczne warsztaty muzyczne na całym świecie: od Dutch Royal Conservatory do Thelonius Monk Institute of Jazz i sal wykładowych Azji i Południowej Ameryki. Jest też prawdziwym muzycznym pionierem w dziedzinie muzyki elektronicznej i jednym z pierwszych muzyków jazzowych, który potraktował syntezator jako poważny instrument muzyczny. Był również kluczową postacią przy opracowywaniu kilku nowych rodzajów gitar.

3 lutego 2014 roku na rynku ukazał się najnowszy album Metheny’ego – „Kin (←→)”. Płyta została wydana pod szyldem Pat Metheny Unity Group, ponieważ w jej nagraniu wzięli również udział muzycy tworzący koncertowy skład Unity Band, czyli Chris Potter (saksofony tenorowy i sopranowy oraz klarnet), Ben Williams (akustyczny bas) i Antonio Sanchez (perkusja) a także włoski multiinstrumentalista Giulio Carmassi.

Tak opisał zawartość płyty recenzent prestiżowego angielskiego Guardiana: “Niesamowici, inteligentni wirtuozi wędrują od ognistego grania postbopowego, przez ballady inspirowane country, aż po triumfalne hymny na syntezatorze gitarowym”. Amerykański artysta posłużył się zaś następującym porównaniem: “Jeśli album »Unity Band« to film czarno-biały, płyta »Kin« jest niczym wersja do kin IMAX, w pełnej palecie barw, mająca jednak pewien rdzeń, siedzący pośrodku całości”.

Trasa koncertowa:
29 maja – Parafii rzymskokatolickiej św. Maksymiliana Kolbe w Bielsku-Białej
30 maja – Sali Ziemi w Poznaniu
31 maja – Sali Kongresowej w Warszawie
1 czerwca – Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz