K U L T U R A

Deep Purple za tydzień w Arenie!

Deep Purple live at Hangar 11, Tel Aviv on 09.09.2008  Foto: Wikipedia

Deep Purple live at Hangar 11, Tel Aviv on 09.09.2008 Foto: WikipediaJuż za nieco ponad tydzień, w poznańskiej Arenie wystąpi legendarna grupa współtworząca heavy metal oraz hard rock. Mowa oczywiście o zespole Deep Purplei trasie promocyjnej wydanego w zeszłym roku krążka „Now What?!”, wystąpią 13 lutego w poznańskiej Arenie, a 15 lutego do katowickim Spodku. Odpowiednio supportować ich będą zespoły Chemia i Kruk.

Początki Deep Purple sięgają 1968 roku. Początkowo w Hertfordshire pod nazwą Roundabout zespół tworzyli; Richie Blackmore, Jon Lord, Nick Simper oraz Rod Evans. Szczególnie w początkowym etapie działalności, zespół przechodził liczne zmiany skład. Jednak finalnie pierwszym trwałym składem, który odniósł największy sukces, był ten, w którym znaleźli się: Ian Gillan, Ritchie Blackmore, Jon Lord, Roger Glover i Ian Paice. W takim składzie zespół działał w latach 1969–1973, a następnie, kiedy grupa wznowiła swoją działalność w latach 1984–1989 oraz w 1983 roku. Po odejściu Blackmore’a w zespole na stałe zawitał Steve Morse, a kiedy w 2002 r. ostatecznie z zespołem pożegnał się Jon Lord, pełnoetatowym klawiszowcem formacji został Don Airey.

Debiutancki album “Shades Of Deep Purple” (1968) znalazł się na 24 pozycji podsumowania Billboard, jednak ten prawdziwy sukces przyszedł albumem “Deep Purple In Rock” (1970). Była to czwarta płyta w dyskografii zespołu, z którą grupa odniosła niesamowity sukces na rynku europejskim. Po premierze tego krążka Deep Purple wyruszył trasę koncertową “In Rock World Tour”, trwającą aż 15 miesięcy. W 1972 roku swoją premierę ma szósty album w dorobku Deep Purple “Machine Head”. Został on uznany za jedno z największych dzieł zespołu oraz prawdziwy kamień milowy muzyki rockowej. To właśnie z tej płyty pochodzi najbardziej chyba znany utwór “Smoke On The Water”. W 1976 roku dochodzi do rozpadu grupy, która reaktywowana zostaje 8 lat później, czego efektem są kolejne płyty formacji: “Perfect Strangers” (1984) oraz “The House Of Blue Light” (1987). W 1993 roku ukazuje się album “The Battle Rages On…”, ostatni studyjny krążek nagrany w składzie z Ritchie Blackmore’m, który ostatecznie pożegnał się z grupą w listopadzie, 1993 roku. W 2005 roku ukazuje się ostatni studyjny album w dorobku grupy “Rapture Of The Deep”, który został rewelacyjnie przyjęty przez fanó i recenzentów. W kwietniu 2013 roku ukazał się nowy studyjny album “Now What?!”. Wyczekiwana od 8 lat płyta spełniła oczekiwania fanów.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz