K U L T U R A

ENEMEF: Polskie Kultowe Komedie

ENEMEF: Polskie Kultowe Komedie  Foto: ENEMEF: Polskie Kultowe Komedie

ENEMEF: Polskie Kultowe Komedie Foto: ENEMEF: Polskie Kultowe KomedieMnie się podobają melodie, które już raz słyszałem. Po prostu. No… To… Poprzez… No reminiscencję. No jakże może podobać mi się piosenka, którą pierwszy raz słyszę – mówił inżynier Mamoń w kultowym filmie Rejs. Podobnie jak z piosenkami jest z filmami. Jedne z najlepszych, polskich komedii będziemy mogli zobaczyć podczas kolejnego ENEMEFu, czyli Nocnego Maratonu Filmowego w Multikinie.

ENEMEF: Polskie Kultowe Komedie to niepowtarzalny repertuar, którego nie może przegapić żaden fan najważniejszych polskich komedii – zachęca Iza Kieszek, która współorganizuje to wydarzenie – Bareja, Kondratiuk, Machulski, Piwowski – te nazwiska gwarantują niebanalny humor, doskonałe dialogi i świetną rozrywkę przez całą noc! To jedyna okazja, aby zobaczyć cztery najśmieszniejsze polskie filmy wszech czasów na dużym ekranie.

Tej jednej nocy wyświetlone zostaną aż trzy po rekonstrukcji cyfrowej: Miś , Seksmisja oraz Rejs. Zobaczymy także Hydrozagadkę.

Bilety w cenie od 19 do 27 zł są już do nabycia w kasach kina oraz na multikino.pl. Na naszym fanpage’u będziemy mieli dla Was podwójne zaproszenia! Wystarczy śledzić wpisy – znajdziesz nas tutaj.

Po więcej informacji zapraszamy na www.enemef.pl. Na stronie można również zapisać się do listy osób bezpłatnie otrzymujących informacje o zbliżających się ENEMEFach mailem i/lub SMSem, wygrać zniżkę: przed każdym ENEMEFem losowanych jest kilka tysięcy osób wśród wszystkich zarejestrowanych na stronie – otrzymują oni specjalnego zniżkowego SMSa, z którym bilety na ENEMEF można kupić ze zniżką nawet do 10 zł!

Rejs – słynna przyjaźń Maklakiewicza z Himilsbachem zrodziła się właśnie na planie tego filmu. Ten film otacza legenda. Nie sposób go opisać, trzeba go koniecznie obejrzeć – każdą minę, każdy grymas, sytuację po sytuacji, kadr po kadrze. To jedna z najinteligentniejszych polskich komedii, uznana w plebiscycie czytelników “Polityki” za najlepszy polski film wszech czasów.

Na statku pojawia się gapowicz wzięty przez kapitana za instruktora KO (kulturalno-oświatowego). Organizuje zebrania, wybory rady rejsu oraz gry i zabawy. Staje się wodzem, skupia wokół siebie oddane mu grono pasażerów, narzuca swą wolę innym, kolejno organizuje: bal maskowy, quiz na inteligencję, zbiorową gimnastykę, grę w salonowca, a z okazji zakończenia rejsu przygotowuje wielki bal na cześć kapitana…

Fenomen Rejsu opiera się na improwizowanych miniscenkach, które rozgrywają się między pasażerami statku.

Seksmisja to film oryginalny, opatrzony niebanalną, dowcipną scenografią, zaskakuje znakomitymi dialogami i mistrzowsko skonstruowanym scenariuszem. Akcja filmu rozpoczyna się w 1991 roku. Telewizja transmituje eksperyment, w którym Maks i Albert dobrowolnie poddają się hibernacji. Budzą się dopiero w 2044 roku. Od opiekującej się nimi doktor Lamii dowiadują się, że w czasie ich snu wybuchła na Ziemi wojna nuklearna. Jednym z jej efektów było całkowite zniszczenie genów męskich, w związku z czym są jedynymi mężczyznami na planecie. Ponieważ od dawna dzięki partenogenezie rodzą się same dziewczynki, przed głównymi bohaterami staje zadanie przywrócenie normalnego “porządku natury”.

Seksmisja z miejsca podbiła tak widzów, jak i krytyków. Zrealizowana w konwencji science-fiction jest przykładem perfekcyjnego filmu komercyjnego, zawierającego zarazem kilka głębszych refleksji. Machulskiemu udało się połączyć potężny ładunek komizmu z satyrą na totalitaryzm i feminizm.

Miś – został uznany zarówno przez krytyków jak i publiczność za jedną najlepszych komedii wszechczasów. Każdy go widział i każdy zna kwestie z tego filmu na pamięć. Prezes klubu sportowego “Tęcza”, Ryszard Ochódzki zwany Misiem, ma wyjechać do Londynu. Zostaje zatrzymany, bo z jego paszportu wyrwano kilka kartek. Ochódzki podejrzewa, że zrobiła to jego była żona Irena, by uniemożliwić mu dotarcie do jednego z londyńskich banków. Przed laty małżonkowie zdeponowali tam pieniądze. Kto na miejsce dotrze pierwszy ten zgarnie całą sumę…

Komedia Stanisława Barei w niezwykle błyskotliwy sposób szydzi z absurdów PRL-u.

Hydrozagadka – to klasyka polskiego filmu, jedna z tych pozycji, którą trzeba obejrzeć, najlepiej kilkukrotnie. Hydrozagadka to absurdalny humor i niezrównane kreacje Józefa Nowaka (As) i Romana Kłosowskiego (Maharadża).

Lato, w Warszawie zaczyna brakować wody. Nad tą dziwną sprawą pracuje profesor Milczarek, sprawa jednak go przerasta, więc prosi o pomoc nieustraszonego Asa, który wpadł na trop wodnej afery. Na swej drodze superbohater spotka złoczyńcę Plamę, a także tajemniczego Maharadżę.

Swoją telewizyjną komedię Andrzej Kondratiuk utrzymał w konwencji groteski i parodii znanych filmów sensacyjnych i opowieści komiksowych. Reżyser zadbał o to, by nie tylko trzymać publiczność w napięciu, ale też zaserwować jej dużą dawkę rozrywki.zyli As! Ból brzucha ze śmiechu gwarantowany!

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz