K U L T U R A

Skowronki kolędują

Chór Dziewczęcy SKOWRONKI  Foto: Chór Dziewczęcy SKOWRONKI

Chór Dziewczęcy SKOWRONKI Foto: Chór Dziewczęcy SKOWRONKIZapraszamy na koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru Dziewczęcego SKOWRONKI. Odbędzie się on w ramach projektu Miasta Poznania Poznańskie Kolędowanie w kościele Wniebowzięcia NMP już w najbliższą niedzielę.

Chór SKOWRONECZKI pod dyrekcją Julii Łynszy zaśpiewa znane i lubiane kolędy i pastorałki. Ruch sceniczny opracowała Teresa Nowak.

Chór Dziewczęcy SKOWRONKI wykona przepiękny, pełen urokliwej harmonii cykl kolęd Benjamina Brittena “A Ceremony of Carols” op. 28. Solistkami będą chórzystki Antonina Busse i Dominika Jachnik, które przygotowała Marzena Michałowska. Dyrygować będzie dyrektor artystyczny chóru, Alicja Szeluga.

Partie instrumentalne na fortepianie wykona Czesław Łynsza.

Koncert kolęd i pastorałek odbędzie się w kościele Wniebowzięcia NMP w Poznaniu, przy ulicy Żbikowej (k. ul. Kobylepole, we wschodniej części Poznania) o godzinie 13:00.

Na miejsce można dojechać autobusem linii 55 jadącymi z Ronda Rataje.

Chór Dziewczęcy SKOWRONKI Foto: Chór Dziewczęcy SKOWRONKI

Dziewczęca wrażliwość, delikatność oraz miękkość brzmienia kształtujących się głosów, a także jasna barwa, nienaganna emisja, młodzieńcza pasja i radość z obcowania z muzyką – oto wrażenia, którym nie sposób się oprzeć słuchając śpiewu najstarszego i najbardziej utytułowanego chóru dziewczęcego w Poznaniu. SKOWRONKI bezsprzecznie należą do czołówki chórów dziewczęcych w Polsce. Zapracowały sobie na to miano w swojej ponad 60-letniej historii. Zespół od początku działa przy Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu. Od przeszło 20 lat nad rozwojem chóru czuwa dyrygent i jednocześnie dyrektor artystyczny, Alicja Szeluga. Myśląc o osiągnięciach chóru trudno wymieniać wszystkie, ale warto wspomnieć o dwukrotnym sukcesie w Ogólnopolskim Turnieju  LEGNICA CANTAT w latach 2003 i 2005 (I miejsce) oraz w 2007 – GRAND PRIX tego konkursu, czy o niedawnym spektakularnym osiągnięciu na Ohrid Choir Festival w Macedonii w sierpniu 2011 r., gdzie SKOWRONKI zdobyły I miejsce w kategorii chórów dziecięcych i Grand Prix festiwalu.

Zasadniczy skład Chóru Dziewczęcego SKOWRONKI tworzą uczennice poznańskich szkół gimnazjalnych i licealnych, a wśród dwóch młodszych grup chóralnych, czyli Małych SKOWRONKÓW i SKOWRONECZKÓW, znajdują się uczennice szkół podstawowych. „Młode ptaszęta” nabierają szlifów pod okiem Julii Łynszy, drugiego dyrygenta, aby póżniej, w pełni wykształcone, zasilać szeregi najstarszej – koncertowej grupy. Z chórem współpracują także: pianista Czesław Łynsza oraz choreograf Teresa Nowak.
Występy SKOWRONKÓW są bardzo często związane z udziałami w festiwalach oraz konkursach chóralnych. Chór wspólpracuje także z Filharminią Poznańską i chętnie uczestniczy w różnych ciekawych projektach artystycznych. Przykładem jest cykl koncertowy „Ze SKOWRONKAMI po Wielkopolsce”, potwierdzający silny związek chóru z Poznaniem i regionem, tak chętnie i z dumą przez niego podkreślany – SKOWRONKI chętnie wchodzą w rolę „śpiewającego ambasadora” swojego miasta.
Program koncertowy chóru jest niezwykle bogaty i obejmuje utwory a cappella z różnych epok, od chorałów poprzez madrygały, motety, pieśni romantyczne, aż po muzykę współczesną XX i XXI wieku. Zespół nie stroni również od repertuaru lżejszego, wykonując opracowania muzyki rozrywkowej polskiej i zagranicznej. SKOWRONKI z powodzeniem odnalazły się podczas występu przy okazji Euro 2012, prezentując utwory muzyki ludowej krajów europejskich. Dyrygent Alicja Szeluga bez obaw sięga po utwory należące do kanonu muzyki chóralnej, takich jak „Gloria” RV 589 Antonio Vivaldiego, czy „Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA.

I miejsce w kategorii chórów dziecięcych w Llangollen w Wielkiej Brytanii – 1995 rok
I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Chórów Młodzieżowych w Veldhoven w Holandii –1996 rok;
I miejsce w I Międzynarodowym Konkursie F.Mendelssohna w Dautphetal w Niemczech – 1996 rok
Brązowy Medal w Międzynarodowym Konkursie Chórów Dziecięcych i Młodzieżowych w Celje na Słowenii – 1999 rok
II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Polifonicznym „Guido d’Arezzo” we Włoszech – 2000 rok
II miejsce w I Międzynarodowym Konkursie Chórów w Randers w Danii – 2002 rok
I miejsce w XII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Pradze – 2002 rok
I miejsce cum laude w 54 Europejskim Festiwalu Chórów Młodzieżowych w Neerpelt w Belgii – 2006 rok.
I miejsce w kategorii chórów żeńskich w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Cantonigros w Katalonia (Hiszpania) – 2008 r.
I miejsce kategorii chórów dziecięcych oraz GRAND PRIX  Ohrid Choir Festival w Macedonii – 2011r.
Ponadto w 1999 roku zespół wziął udział w Międzynarodowych Warsztatach Chóralnych EUROPA CANTAT w Wolfenbüttel w Niemczech, w 2003 roku w Międzynarodowym Festiwalu Chórów Dziewczęcych w Rydze, w 2002, 2004 i 2008 roku w Międzynarodowych Spotkaniach Kameralnych Chórów Młodzieżowych w Usedom. W 2007 roku uczestniczył  w Światowym Festiwalu Chórów w Jerozolimie (Izrael).

Chór Dziewczęcy SKOWRONKI Foto: Chór Dziewczęcy SKOWRONKI

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz