K U L T U R A

Atrakcyjny weekend w Teatrze Nowym

W tym tygodniu Teatr Nowy przygotował aż trzy ważne i ciekawe wydarzenia. Widzowie będą mili okazję uczestniczyć w zdærzeniu teatralno-filmowym Dyskretny urok burżuazji, oraz zobaczyć spektakle Caffe latte, wystawiane w ramach Nowej Sceny Muzycznej i Ukainność.

„Dyskretny urok burżuazji” to oczywiście tytuł znakomitego filmu Luisa Buñuela sprzed lat czterdziestu, w zdærzeniu teatralno-filmowym arcydzieło kinematografii zmierzy a raczej zderzy się z trzema monologami pary wyśmienitych dramaturgów Dario Fo i Franki Rame – wyjaśnia Ewa Górczyńska z Teatru Nowego – Marcin Liber łącząc i dzieląc cztery elementy teatralno-filmowe zbuduje nowe wydarzenie na pograniczu obu sztuk, w jednym miejscu i czasie, w jednym projekcie spotkają się zdobywcy Oscara, Nagrody Nobla i Lauru Konrada.

W programie zdærzenia jest projekcja filmu Dyskretny urok burżuazji” oraz czytanie „Trzech monologów” Franki Rame i Dario Fo (zdobywcy literackiej nagrody Nobla).

Biorą w nim udział Dorota Abbe, Ewelina Dubczyk, Gabriela Frycz, Małgorzata Łodej-Stachowiak, Daniela Popławska, Maria Rybarczyk, Marta Szumieł, Paweł Binkowski, Radosław Elis, Filip Frątczak, Grzegorz Gołaszewski, Janusz Grenda, Michał Kocurek, Mirosław Kropielnicki, Andrzej Lajborek, Mateusz Ławrynowicz, Cezary Łukaszewicz, Aleksander Machalica, Łukasz Mazurek, Bartosz Nowicki, Mariusz Zaniewski.

scenariusz i reżyseria zdærzenia: Marcin Liber
dramaturgia: Michał Pabian
scenografia: Grupa MIXER
muzyka (live act) Filip Kaniecki alias MNSL

Zdærzenie teatralno-filmowe DYSKRETNY UROK BURŻUAZJI zobaczyć będzie można na Scenie Dużej Teatru Nowego  w piątek, sobotę i niedzielę (18-20.05) o godzinie 19:00. Bilet normalny kosztuje 40,00 zł, a ulgowy 30,00 zł.

Caffe Latte - na zdj. Katarzyna Chmielewska Foto: strzelamkulture.pl / Łukasz Unterscheutz

Kolejnym spektaklem jest Caffe latte wystawiane w ramach Nowej Sceny Tańca. Zwyciężył on tegoroczne, jubileuszowe, 20. Alternatywne Spotkania Teatralne „Klamra” w Toruniu.

Uwiedzeni sobą nawzajem zdecydowali się, by na oczach widzów wypić Caffé latté. Ten napój jest zupełnie nieokreślony i niejako zagubiony w czasie kawiarnianego popołudnia. Zatem SzaZa i Dada popijając to coś nieokreślonego, czynić to będzie w kontekście… eksperymentalnego aspektu zabawy, lub też w kontekście zabawowego aspektu eksperymentu.

Spektakl “Caffè Latte”

(SzaZa & Dada von Bzdülöw)
Teatr Dada von Bzdülöw: KATARZYNA CHMIELEWSKA i LESZEK BZDYL
SzaZa: PAWEŁ SZAMBURSKI i PATRYK ZAKROCKI
kostiumy: KASIA PIĄTEK
światła: MICHAŁ KOŁODZIEJ
produkcja: Stowarzyszenie Teatru Dada von Bzdülöw
przy wsparciu: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego / Re:wizje, Warszawa

Spektakl “Caffè Latte”  zobaczyć możemy na Scenie Nowej w niedzielę (20.05) o godzinie 19:15. Bilet normalny kosztuje 30,00 zł, a ulgowy 25,00 zł.

Ukrainność Foto: Ukrainność

Kolejnym przedstawieniem, które gościć będzie w ten weekend na deskach Nowego jest Ukrainność. Projekt ten powstał dzięki zaangażowaniu artystów z Polski i Ukrainy. Jest to widowisko muzyczno-poetyckie, którego tematem przewodnim jest Ukraina, a dokładniej Kresy wschodnie- Rzeczpospolita- Ukraina.

Ukrainność” to współbrzmienie motywów baśniowych i chrześcijańskich w polskiej i ukraińskiej tradycji – wyjaśnia Ewa Górczyńska – połączenie klasyki ze współczesnością i liryki z wręcz kabaretowym żartem.

Ukainność opisana będzie słowami m.in. Jarosława Iwaszkiewicza, Wasyla Hołoborodki, Antoniego Lange, Andrija Małyszki, Czesława Miłosza, Iwana Dracza i Łesi Ukrainki.

scenariusz i reżyseria: MAGDALENA WARZECHA
oprawa muzyczna: WOJCIECH PULCYN (kontrabas), PAWEŁ IWASZKIEWICZ (drewniane instrumenty dęte), SERGIJ OKHRIMCHUK (skrzypce) i ANNA OKHRIMCHUK (śpiew).

Ukrainność wystawiona zostanie na Trzeciej Scenie tylko w piątek (18.05) o godzinie 18:30. Bilet normalny kosztuje 30,00 zł, a ulgowy 15,00 zł.

Caffe Latte - na zdjęciu Katarzyna Chmielewska Foto: strzelamkulture.pl / Łukasz Unterscheutz

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz