POZnań

Do żłóbka hej poznaniacy!

Szopki bożonarodzeniowe - Kościół św. Franciszka Serafickiego (bernardynów)  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Poznańscy franciszkanie zapraszają do jednego z największych żłóbków w Europie. Od kiedy św. Franciszek w 1223 roku w Greccio zbudował pierwszy w historii Kościoła żłóbek, od tego czasu stało się tradycją franciszkańską.

Konstrukcja w kościele przy placu Bernardyńskim  ma 27 metrów głębokości, 14 metrów szerokości, 16, 5 metra wysokości. Łączna kubatura to ponad 4600 m3, stelaż waży około 4 ton. W gotowym żłóbku podziwiać możemy blisko 200 figur.

Tradycja budowy franciszkańskich żłóbków w Poznaniu sięga lat 50. Wcześniej kościół był zniszczony wskutek działań wojennych. – Co roku nasz żłóbek jest największą tego typu konstrukcją znajdującą się wewnątrz świątyni w skali Europy – zapraszają od odwiedzin poznańscy bracia mniejsi.

Zapraszamy także do kościoła Św. Wojciecha. Tam podziwiać możemy szopkę  z ruchomymi figurami. W trwającym około pół godziny spektaklu przed żłóbkiem przemieszczają się różnorodne postacie. Pochód rozpoczynają pasterze i trzej królowie, dalej maszerują władcy Polski począwszy od Mieszka I i Bolesława Chrobrego, a cały pochód zamykają figurki postaci tworzących współczesną historię.

[wp-jw-player src=”http://www.lepszypoznan.pl/wp-content/uploads/2011/12/szopka_film.flv”]

http://www.swietywojciech.archpoznan.org.pl/

fot: http://www.franciszkanie.net

Zobaczcie jak wyglądały żłóbki w kościołach Poznania w ostatnich latach. Odwiedziliśmy je w 2009 i 2010 roku. Wystarczy kliknąć na wybrany rok. Tak prezentował się żłóbek w kościele na Placu Bernardyńskim w ubiegłym roku.

Szopki bożonarodzeniowe - Kościół św. Franciszka Serafickiego (bernardynów) Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz