Aglomeracja

Polski Nobel dla profesor z Polibudy

Elżbieta Frąckowiak  Foto: FnrNP

Elżbieta Frąckowiak Foto: FnrNPPolskie Noble zostały przyznane. Wśród tegorocznych laureatów nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej znalazła się profesor Elżbieta Frąckowiak z Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej. Została nagrodzona za badania nad nowymi materiałami i kompozytami węglowymi i ich wykorzystanie do elektrochemicznego magazynowania i konwersji energii.

Materiały węglowe opracowywane przez Elżbietę Frąckowiak to w szczególności nanorurki węglowe i ich nanokompozyty z polimerami przewodzącymi i tlenkami, nanoteksturalne węgle oraz kompozyty węglowe wzbogacane azotem, tlenem i jodem. Są one podstawą technologii stosowanej w superkondensatorach, czyli urządzeniach o dużej pojemności elektrycznej, potrafiących w szybki sposób pobierać i oddawać duże wartości mocy.

Są one wykorzystywane m.in. w samochodach hybrydowych i elektrycznych, układach zasilania rezerwowego stabilizujących pracę sieci i w branżach produkujących urządzenia przenośne. Dzięki swoim właściwościom mogą stanowić częściową alternatywę dla paliw odpowiedzialnych za wysoką emisję dwutlenku węgla. Umożliwiają także magazynowanie i transfer energii wytworzonej ze źródeł odnawialnych – wiatru, słońca, źródeł geotermalnych. Są więc istotnym elementem procesu poszukiwania rozwiązań dla problemów niedoboru energii i zanieczyszczania środowiska.

Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, przyznawane od 1992 roku, uznawane są za najważniejsze wyróżnienie naukowe w Polsce. Grono laureatów, łącznie z tegorocznymi, liczy już 72 osoby. Są wśród nich tak wybitni uczeni, jak Tomasz Dietl, Wiesław W. Jędrzejczak, Zofia Kielan-Jaworowska, Aleksander Koj, Karol Modzelewski, Karol Myśliwiec, Andrzej Paczkowski, Bohdan Paczyński, Mariusz Z. Ratajczak, Jadwiga Staniszkis, Jan Strelau, Jerzy Szacki, Andrzej Szczeklik czy Aleksander Wolszczan.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz