Adam Makowicz Solo XX Charytatywny koncert jesienny Lions Club Poznań PoloniaBlue Note Jazz Club

Adres: Tadeusza Kościuszki 76/78
Poznań

Blue Note Jazz Club – zapowiedzi wydarzeń

Klub rozpoczął swą działalność w porozumieniu z legendarnym nowojorskim Blue Note Club i do dziś pozostaje jednym z nielicznych tego typu miejsc w Polsce, które regularnie organizują koncerty światowych gwiazd nurtów muzyki niekomercyjnej.

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 17.11.2019 – start godzina 18:00

Adam Makowicz Solo XX Charytatywny koncert jesienny Lions Club Poznań PoloniaKoncert znakomitego polskiego pianisty jazzowego – Adama Makowicza z poprzedzającym go wystąpieniem młodego gitarzysty klasycznego, laureata LEMC w Tallinnie – Andrzeja Grygiera!

W trakcie koncertu zostanie przeprowadzona aukcja obrazów na cele charytatywne:
• stypendia dla utalentowanej artystycznie młodzieży
• wsparcie dzieci i młodzieży trudnej wychowawczo z Ogniska na Fyrtlu
• pomoc dzieciom z chorobą cukrzycową

Adam Makowicz – legenda jazzu, mistrz improwizacji, wybitny pianista. W poszukiwaniu początków własnej drogi artystycznej i języka muzycznej wypowiedzi, Adam nie mogąc liczyć na dalszą pomoc rodziców, wybrał niezwykle skromną egzystencję w warunkach ciągłej niepewności przeżycia następnego dnia. Jego oazą wówczas stał się krakowski klub jazzowy Helicon. Kilka lat później, w 1962 roku wraz z trębaczem Tomaszem Stańko założył grupę Jazz Darings uważaną za pierwsze europejskie combo freejazzowe. Przez wiele lat swoją muzyką uświetniał legendarne już wtedy warszawskie festiwale Jazz Jamboree. Od połowy 70. Makowicz coraz częściej grywał koncerty solowe zyskując sławę i uznanie wśród melomanów w Polsce i na świecie.

W 1977 roku z rekomendacji Benny Goodmana i Willisa Conovera legendarny producent John Hammond zaprosił go na tournee w USA. W tym czasie Makowicz nagrał solową płytę dla CBS Columbia zatytułowaną „Adam”. W 1978 roku wyjechał do USA po raz drugi, tym razem na półroczny kontrakt i od tego czasu Nowy Jork, Manhattan, stał się jego stałym domem. Otworzyły się przed nim legendarne świątynie muzyki – nowojorska Carnegie Hall (po raz pierwszy wystąpił tam w koncercie poświęconym zmarłemu sześć miesięcy wcześniej Erroll Garnerowi) i klub Cookery w Greenwich Village. Zaproszony został do udzialu w Festiwalu Jazzowym w Newport w Rhode Island.

Bardzo wysoko został oceniony przez recenzentów występ w duecie z Leszkiem Możdżerem w Carnegie Hall we wrześniu 2004 roku. Koncert – „pojedynek” między mistrzem weteranem i wschodzącą gwiazdą jazzu, został utrwalony na płytach CD i DVD. Nagranie to zostało uhonorowane Platynową Płytą przez wytwórnię EMI Music. W roku 2008 z okazji jubileuszu czterystu lat istnienia amerykańskiej Polonii zaliczono go do zaszczytnego grona najbardziej zasłużonych Polaków w historii Stanów Zjednoczonych.  W październiku 2009 roku został udekorowany w Warszawie Złotym Krzyżem Gloria Artis – najwyższym państwowym odznaczeniem za zasługi w propagowaniu polskiej sztuki na świecie.

Do udziału w koncercie upoważnia wejściówka w cenie 80 złotych, zaproszenie w cenie 150 złotych oraz zaproszenie VIP w cenie 250 złotych. Dostępne są w Lions Club Polonia oraz w biurze klubu.

Adam Makowicz – fortepian