Stare Miasto

Jak zmieni się Arena?

Hala ARENA  Foto: lazarz.pl / Janusz Ludwiczak

Międzynarodowe Targi Poznańskie przestawiły radnym pomysł na przebudowę Hali Widowiskowo-Sportowej Arena. Wnętrze zmienić ma się całkowicie i obniżone będzie do poziomu minus jeden. Trybuny z obecnego łukowego układu zmienią się w równoległy do parkietu, a widzów w hali będzie mogło zasiąść maksymalnie nawet ponad 7 tysięcy.

Zarządcą hali Arena od 2018 roku są Międzynarodowe Targi Poznańskie, jdnym z głównych zadań jakie miasto postawiło targom przekazując obiekt jest jego modernizacja. Spółka przedstawiła radnym z Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki zarys koncepcji programu funkcjonalno-użytkowego, który będzie determinował projekt przebudowy.

Przede wszystkim wnętrze obiektu zostanie obniżone do poziomu minus jeden, dzięki temu zwiększy się jego powierzchnia. Pozwoli to też całkowicie zmienić układ trybun, które obecnie są łukowe przez co są daleko od parkietu i zapewniają słabą widoczność. Docelowo nowe trybuny będą równolegle do boiska, będą bardziej strome i z kilkoma poziomami. Pozwoli to zwiększyć ich pojemność, ale też wygospodarować miejsce na tzw. skyboxy oraz loże VIP-owskie, które generują duże przychody dla tego typu obiektów i są w nich standardem. Pod nowymi trybunami będzie też miejsce dla sal konferencyjnych i innych potrzebnych przestrzeni. Na poziom minus jeden ma być też możliwy wjazd samochodami ciężarowymi do wwożenia dużych elementów sceny, dekoracji, sprzętu.

Targi szacują, że po takiej gruntownej przebudowie maksymalna pojemność obiektu wynosić może 7330 widzów (wydarzenia sportów walki), na meczach koszykówki 6400 osób, a na koncert będzie mogło wejść 6300 osób. Obecnie pojemność trybun to 4200 miejsc i 1500 miejsc dostawianych.

Targi chcą w przeciągu kilku miesięcy zaprezentować pełną koncepcję funkcjonalno-użytkową przebudowanej Areny. Prezes targów zwraca jednak uwagę, że aby projekt zakończył się sukcesem musi być połączony z całościowymi zmianami w rejonie hali a więc dotyczyć parku Kasprowicza oraz kwestii organizacji ruchu drogowego wokół hali. – Projekt przebudowy hali to najprostsza rzecz, dużo trudniejsze to zmiana jej otoczenia, a także zaniechanie projektu budowy nowej wielkiej hali w Poznaniu- mówił Przemysław Trawa, prezes zarządu MTP.

Targi przeprowadziły głęboką analizę rynku takich obiektów w Polsce i naszym regionie Europy, wynika z niej jednoznacznie, że budowa wielkiego obiektu halowego w Poznaniu jest nieopłacalna i ryzykowna dla miasta w dłuższej perspektywie, m.in z powodu planów budowy wielkiej hali widowiskowej w Warszawie.

Szefowie targów poinformowali też, że finansowanie przebudowy będzie musiało być rozłożone na kilka podmiotów. Nie ma takiej możliwości, żeby sfinansowało to miasto albo same targi. Jest za to możliwe pozyskanie środków z budżetu państwa, jeśli uda się włączyć do projektu organizacje sportowe. Koszty przebudowy w tej chwili nie są znane, ale są one z pewnością wyższe niż 50 mln zł, o których było pierwotnie mowa.

Użyte w artykule zdjęcia: lazarz.pl / Janusz Ludwiczak, materiały prasowe / Poznan Film Commission

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz