POZnań

Zbliża się ważny termin dla płacących podatek od nieruchomości

Kaponiera z lotu drona  Foto: PIM / kadr z wideo

Wydział Finansowy Urzędu Miasta Poznania przypomina, że 15 marca mija termin płatności przez osoby fizyczne pierwszej raty podatku od nieruchomości, a także podatków rolnego i leśnego. To ważne źródła wpływów do miejskiego budżetu. Dzięki nim finansowane są liczne projekty służące mieszkańcom.

Decyzje o wysokości zobowiązań i indywidualnym numerze konta trafiły do podatników na początku roku. Osoby fizyczne mogą opłacić podatek w 4 ratach – do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Warto jednak pamiętać, że jeśli kwota podatku nie przekracza 100 zł, należność trzeba uregulować za jednym razem, w terminie płatności pierwszej raty. Większe kwoty również można płacić jednorazowo do 15 marca, chociaż nie jest to wymagane. 

Podatek można zapłacić za pośrednictwem bankowości elektronicznej, a także stacjonarnie w 20 poznańskich oddziałach Banku PKO BP (adresy w załączniku) lub we wszystkich placówkach Poczty Polskiej. Od wpłat w banku nie jest pobierana prowizja.

Zobowiązanie można także uregulować osobiście w budynkach urzędu przy ul. Słowackiego 22, Gronowej 22a oraz 28 Czerwca 1956 r. nr 404. Przed wizytą należy się najpierw umówić. Najwygodniej zrobić to za pośrednictwem internetowego systemu rezerwacji lub dzwoniąc na miejską infolinię Poznań Kontakt (tel. 61 646 33 44). W tych lokalizacjach płatności dokonuje się wyłącznie bezgotówkowo.

Przed uiszczeniem podatku warto zweryfikować, czy na koncie nie ma nadpłaty lub zaległości. Saldo można sprawdzić za pośrednictwem Poznań Kontakt (tel. 61 646 33 44).

Podatki lokalne to istotne źródła wpływów do miejskiego budżetu. Pieniądze te wracają do mieszkańców w postaci m.in. inwestycji infrastrukturalnych, społecznych, oświatowych czy zdrowotnych, z których na co dzień korzystają poznaniacy. W tegorocznym budżecie stolicy Wielkopolski zaplanowano, że tylko z tytułu podatku od nieruchomości do miejskiej kasy wpłynie ok. 463 mln zł.

Użyte w artykule zdjęcia: PIM / kadr z wideo

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz