K U L T U R A

Finał Malty w czasie zarazy – krok 5, ostatni

Malta Festival - Poznańska Orkiestra Improwizowana - Requiem dl Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Finałowy, piąty krok letniego festiwalu Malta odbędzie się między 20 a 30 sierpnia. W programie m.in. Teatr Dramatyczny z Wałbrzycha, debata na pl. Wolności z Agnieszką Holland, Adamem Michnikiem, spotkanie z udziałem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz instalacja z Instytutem Goethego Znikający mur, powrót Hamleta w reż. Mai Kleczewskiej, koncerty Enchanted Hunters i Tropical Soldiers in Paradise, spacery z mapami sentymentalnymi Dębca i Głównej, rzeźbienie w glinie upamiętniające ludzi budujących jezioro Rusałka, premierowe akcje młodzieży regenerujących Ziemię, eksperymenty i wystawy Generatora Malta w opuszczonej pływalni Olimpia wokół tematu Woda jest tobą.

Mobilny teatr zatrzyma się 20 sierpnia w Parku Wieniawskiego z muzycznym spektaklem Piosenki na koniec świata w reż. Macieja Podstawnego. Dwie ostatnie debaty Forum odbędą się 21 i 29 sierpnia: w Fundacji Malta o demokracji w kryzysie porozmawiają Adam Bodnar, prof. Dorota Piontek, Jarosław Kuisz, a na pl. Wolności o Sztuce wobec ideologii dyskutować będą Agnieszka Holland, Adam Michnik, Alicja Biała, dr Wojciech Marchwicki, Adam Klepczyński i Michał Merczyński. Debaty będą transmitowane także w sieci, poprowadzi je dziennikarka TOK FM Karolina Lewicka.

Sierpień w Poznaniu należy do artystów i artystek Generatora Malta. To czas podsumowań i premier ich projektów, w których na różne sposoby zajmowali się hasłem Woda jest tobą. Kuratorka Joanna Pańczak wraz z koordynatorami programu Joanną Spychałą, Mateuszem Nowackim, Sonią Borkowicz oraz Patrykiem Moszką zapraszają do przestrzeni nieczynnej pływalni Olimpia przy ul. Taborowej na finałową wystawę Woda jest tobą – efekty swojej pracy zaprezentują: Kolektyw Nurkowy Bojka, Pamela Bożek, CUKRY, Maria Ornaf i Zuzanna Zachara-Hassairi, Ola Juchacz, Mateusz Kowalczyk, Daria Mielcarzewicz, Małgorzata Myślińska oraz Kolektyw Przepływ.

Dawid Dąbrowski i Evgeniia Klemba przywrócą wodę w tym nieczynnym basenie przy użyciu hydrofonu, kwadrofonicznego systemu audio i projekcji wideo już 21 sierpnia. Pascal Marquilly i Gustavo Carvalho zaprezentują na mecie toru regatowego Jeziora Malta film inspirowany twórczością Tadeusza Kantora z koncertem fortepianowym na żywo.

Sara Alavi opowie historię jeziora Rusałka i budujących go osób podczas instalacji Rusalka’s Tales.

Młodzi aktywiści i artystki z poznańskich liceów pod opieką kuratorską Agnieszki Różyńskiej przedstawią serię działań o ludzkiej odpowiedzialności za przyszłość Ziemi z perspektywy wody – zapraszają na pokaz filmu, koncert, spektakl oraz performans miejski.

Na koniec, Zielona Grupa i Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury zabiorą publiczność na spacery śladami map sentymentalnych Głównej oraz Dębca – na fyrtlach zagrają Enchanted Hunters oraz Tropical Soldiers in Paradise.

Malta razem z Teatrem Polskim w Poznaniu zapraszają na pokazy Hamleta w reż. Mai Kleczewskiej w Starej Rzeźni oraz do odwiedzenia instalacji interaktywnej Instytutu Goethego, która stanie na pl. Wolności między 24 a 27 sierpnia.

HARMONOGRAM 5 KROKU:

20.08

20:00-21:30 Piosenki na koniec świata, reż. Maciej Podstawny, Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu / mobilny teatr

21.08

17:00-18:30 Forum Oligarchia lub populizm? Demokracja w kryzysie, Dorota Piontek, Jarosław Kuisz, Adam Bodnar, Karolina Lewicka / debata
20:00, 20:45, 21:30 Zanurzenie, Dawid Dąbrowski, Evgeniia Klemba / koncert

24.08

13:00-22:00 otwarcie instalacji Znikający mur, Instytut Goethego

25.08

10:00-22:00 Znikający mur, Instytut Goethego / instalacja
16:00-19:00 wernisaż wystawyRusalka’s Tales, Sara Alavi

26.08

10:00-22:00 Znikający mur, Instytut Goethego / instalacja
16:00-19:00 Rusalka’s Tales, Sara Alavi / wystawa
17:00-18:30 Woda – solidarność – migracje, Poznańska Garażówka / debata online
19:00-20:30 Waterkill, Zielona Trawka / film i debata

27.08

10:00-22:00 Znikający mur, Instytut Goethego / instalacja
16:00-19:00 Rusalka’s Tales, Sara Alavi / wystawa
18:00, 21:00 Hamlet, reż. Maja Kleczewska, Teatr Polski w Poznaniu / spektakl
19:00-20:00 Młoda woda, Młoda Kultura / koncert
20:30-21:30 Distant Horizons, Pascal Marquilly, Gustavo Carvalo / film z koncertem fortepianowym na żywo

28.08

16:00-19:00 Rusalka’s Tales, Sara Alavi / wystawa
18:00, 21:00Hamlet, reż. Maja Kleczewska, Teatr Polski w Poznaniu / spektakl
18:00-21:00 wernisaż wystawy Woda jest tobą, Generator Malta
18:30-19:00 spotkanie z radiestetą Władysławem Iwankiem, Kolektyw Przepływ
19:00-19:30 Wet fingers, Ludzie DoWody / performans

29.08

12:00-16:00 Rusalka’s Tales, Sara Alavi / wystawa
12:00-18:00 Woda jest tobą, Generator Malta / wystawa
12:00-13:30 Nurkowanie to zaufanie, Kolektyw Nurkowy Bojka / warsztaty
14:00-15:30 Sztuka wobec ideologii / debata
15:30-17:00 Warsztaty z obliczania śladu wodnego, Kolektyw Przepływ
16:30-17:30 Mitologia klimatyczna, Aqurat / performans teatralny
18:00, 21:00 Hamlet, reż. Maja Kleczewska, Teatr Polski w Poznaniu / spektakl
18:00-19:30 Mapa sentymentalna Głównej / premiera mapy i spacer
20:00-21:00 Enchanted Hunters / koncert na finał Mapy Sentymentalnej Głównej

30.08

12:00-16:00 Rusalka’s Tales, Sara Alavi / wystawa
12:00-18:00 Woda jest tobą, Generator Malta / wystawa
16:00-17:30 Antropopresja lokalnych zbiorników wodnych, Kolektyw Przepływ / wykład
17:00-18:30 Mapa sentymentalna Dębca / premiera mapy i spacer
19:00-20:00 Tropical Soldiers in Paradise / koncert na finał Mapy Sentymentalnej Dębca

Koniec świata może być piękny! Teatr Dramatyczny z Wałbrzycha w Parku Wieniawskiego na finał mobilnej sceny Malty

To będzie ostatni plenerowy spektakl festiwalu Malta – mobilna scena na finałowy występ zatrzyma się w Parku Wieniawskiego, a na jej deskach zagrają aktorzy Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Zapraszamy na Piosenki na koniec świata w reż. Macieja Podstawnego. To dowcipna, choć katastroficzna opowieść o końcu cywilizacji. Niezwykła muzyka, świetna zabawa, nostalgia, autoironia i wielkie historyczne przemowy, które nagle straciły na wartości i w obliczu kryzysu domagają się uaktualnienia. Ostatni koncert na zgliszczach naszej melancholijnej cywilizacji zagramy 20 sierpnia o godz. 20:00. Na spektakl obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w Centrum Informacji Miejskiej od 14 sierpnia oraz na stronie i w aplikacji Going.

Sztuka, ideologia, migracje – w kroku piątym trzy debaty

W piątym kroku zapraszamy na trzy debaty. Na pl. Wolności będziemy dyskutować o sztuce wobec ideologii, o kryzysie demokracji, a także o obecnej sytuacji na wodach międzynarodowych na trzeciej debacie Poznańskiej Garażówki.

Agnieszka Holland, Adam Michnik, dr Wojciech Marchwicki, Adam Klepczyński i Alicja Biała będą gośćmi debaty Sztuka wobec ideologii. Od kilku lat politycy próbują przewartościować polski krajobraz społeczny: przejmują instytucje, uciszają głosy, podważają autonomiczność sztuki. Jednak czy sztuka w ogóle może być autonomiczna? Czy da się walkę przeciw próbom ograniczania prawa do swobody twórczej skoordynować? Jakimi narzędziami prawnymi dysponujemy? Punktem wyjścia do rozmowy będzie proces Fundacji Malta kontra Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Debatę poprowadzą Karolina Lewicka i Michał Merczyński. Zapraszamy 29 sierpnia o godz. 14:00 na pl. Wolności – wstęp wolny.

Oligarchia lub populizm? Demokracja w kryzysie – to temat debaty Forum, która odbędzie się 21 sierpnia w Fundacji Malta. O manipulowaniu „zwykłymi” ludźmi i populizmie mówiło się w kontekście zwycięstwa Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych, brexitu w Wielkiej Brytanii, umocnienia się Frontu Narodowego we Francji i trzykrotnej już wygranej PiS w Polsce. Wcześniej z kolei wielu filozofów i socjologów podkreślało, że władzę sprawuje elita posiadająca pieniądze i wiedzę, a gardząca społeczeństwem. Czy demokracja musi być w ciągłym kryzysie? Czy koronawirus pozwoli wyjść poza podział populizm albo oligarchia? Zapytamy politolożkę prof. UAM Dorotę Piontek, historyka państwa i prawa, analityka polityki Jarosława Kuisza oraz Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Rozmowę poprowadzi Karolina Lewicka. Bezpłatne wejściówki będą dostępne od 14 sierpnia.

Trzecia internetowa debata Poznańskiej Garażówki zamykająca cykl spotkań Woda/Migracje zostanie poświęcona obecnej sytuacji na wodach międzynarodowych stanowiących zarówno istotny, jak i niebezpieczny etap szlaków migracyjnych. Gośćmi rozmowy będą m.in. artystka i aktywistka Pamela Bożek, przedstawiciele organizacji Sea Watch, prowadzenie Katarzyna Czarnota. Debata odbędzie się 26 sierpnia o godz. 17:00 w mediach społecznościowych festiwalu Malta. Wszystkie trzy debaty będą transmitowane na żywo w mediach społecznościowych festiwalu Malta.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Koronawirus

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz

Kalendarium

Pogoda w Poznaniu

°C
___
______
 • Low Temp. ___°C
 • High Temp. ___°C
___
______
Września 19th 2020, sobota
°C
   ___
 • TEMPERATURE
  °C | °C
 • HUMIDITY
  %
 • WIND
  m/s
 • CLOUDINESS
  %
 • SUNRISE
 • SUNSET
 • NIE 20
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • PON 21
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • WT 22
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • śR 23
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • CZW 24
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • PT 25
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %